اميدوار رضايي: محصولات خوني از امسال در ايران بيمه مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۱/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2439
اميدوار رضايي: محصولات خوني از امسال در ايران بيمه مي‌شوند
اميدوار رضايي گفتگو با فارس افزود: امسال براي نخستين بار در قانون بودجه اعتباري براي بيمه فراورده‌هاي خوني تصويب شد، اين اعتبار 25 ميليارد ريال است و با استفاده از آن خسارت بيماران هموفيلي يا ساير افرادي كه به علت مصرف فرآورده‌هاي خوني آلوده دچار عارضه شوند از اين محل پرداخت مي‌شود.
وي اضافه كرد: مرجع تشخيص اين‌كه عارضه فرد بيمار به علت مصرف فراورده خوني آلوده بوده است يا نه نيز در قانون، سازمان نظام پزشكي تعيين شده است و در صورتي كه اين سازمان تشخيص دهد كه به علت مصرف فراورده خوني آلوده فردي به بيماري خاصي دچار شده يا آسيب ديده است خسارت او با استفاده از اين اعتبار 5/2 ميليارد توماني كه در اختيار وزارت بهداشت است پرداخت مي‌شود.
وي اضافه كرد: درباره ماجراي چند سال پيش بيماران هموفيلي كه به علت مصرف فراورده‌هاي خوني آلوده به ايدز و هپاتيت مبتلا شده بودند و بر اساس حكم دادگاه وزارت بهداشت به پرداخت 20 ميليارد تومان خسارت محكوم شده بود كه سال گذشته 10 ميليارد تومان و امسال نيز 10 ميليارد تومان اعتبار براي پرداخت اين خسارت در مجلس تصويب شد.
رئيس كميسيون بهداشت مجلس اضافه كرد: علاوه بر اين اعتبارات امسال براي اولين بار اعتباري در حدود 75 ميليارد تومان براي بيماران خاص در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفته است كه وزارت بهداشت با استفاده از اين اعتبار نيز مي‌تواند خدمات مناسبي به بيماران خاص ارائه كند.
رضايي همچنين با اشاره به بودجه مصوب 86 گفت: كمك ديگري كه امسال مجلس به سازمان انتقال خون و البته انستيتوپاستور ايران كرد اين بود كه به اين دو سازمان اجازه دارد درآمدي را كه از محل فروش محصولات و توليدات علمي خود در داخل و خارج كشور دارند خودشان هزينه كنند و ديگر نيازي به بازگشت اين درآمدها به خزانه نيست.
وي اضافه كرد: البته اين مصوبه مجلس فقط براي سال جاري است و در صورتي كه اين اختيار بخواهد دائمي شود بايد اساسنامه اين سازمان‌ها عوض شود يا قانون دائمي در مجلس تصويب شود.
مشروح مصاحبه فارس با رئيس كميسيون بهداشت مجلس فردا منتشر مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.98932s, 18q