سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
کد خبر: 245071

لازم است برای سرخ و برشته کردن انواع غذا صرفاً از روغن‌های مخصوص سرخ کردن که در مقابل دمای بالا دارای پایداری بیشتری هستند استفاده شود هرچند استفاده مکرر از این نوع روغن به صورتیکه باعث تغییر در رنگ آن شود، مجاز نیست.

سرطان‌های که باید در آشپزخانه‌ها پیدا کرد

سلامت نیوز:لازم است برای سرخ و برشته کردن انواع غذا صرفاً از روغن‌های مخصوص سرخ کردن که در مقابل دمای بالا دارای پایداری بیشتری هستند استفاده شود هرچند استفاده مکرر از این نوع روغن به صورتیکه باعث تغییر در رنگ آن شود، مجاز نیست.

 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از  تسنیم، حسین زارع بیدکی - کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار داشت: استفاده از روغن مایع معمولی برای سرخ کردن مواد غذایی در آشپزخانه‌ها نقش بسیار مهمی در بروز بیماری سرطان میان مردم دارد.

زارع بیدکی افزود: روغن‌های نباتی حاصل از روغن کشی از دانه‌های گیاهی در 2 نوع معمولی و مخصوص سرخ کردن تولید و به  بازار مصرف عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: نوع معمولی ساختمان مولکولی بسیار ناپایداری در مقابل دمای سرخ شدن که 350 درجه سانتیگراد است، دارد.

این کارشناس مواد غذایی تصریح کرد: به عبارتی در این دما ساختمان مولکولی این نوع روغن آسیب دیده و شروع به تولید ترکیب شیمیایی بسیار سرطان زا به نام « پراکسید» می‌کند، لذا این نوع  روغن صرفاً برای استفاده در سالاد، پخت و پز و غذاهایی که معمولا نیاز به سرخ کردن در حرارت زیاد ندارند، مناسب است.

به گزارش سازمان غذا و دارو - زارع بیدکی افزود: لازم است برای سرخ و برشته کردن انواع غذا صرفاً از روغن‌های مخصوص سرخ کردن که در مقابل دمای بالا دارای پایداری بیشتری هستند استفاده شود هرچند استفاده مکرر از این نوع روغن به صورتیکه باعث تغییر در رنگ آن شود، مجاز نیست.

کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: روغن‌های خوراکی با منشا حیوانی در مقابل دمای سرخ شدن بسیار مقاوم بوده و آسیب کمتری می‌بینند ولی به علت نقطه ذوب بالاتر همچنین داشتن مقادیر نسبتاً زیاد کلسترول تمایل زیادی به رسوب کردن در عروق خونی دارد و عامل بیماری تصلب شرایین است.

زارع بیدکی خاطرنشان کرد: لازم است افراد کم تحرک همچنین کسانی که دارای اضافه وزن هستند برای پیشگیری از بیماریهای قلب و عروق(سکته‌های قلبی و مغزی) نسبت به کاهش مصرف این نوع روغن اقدام کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =