روند رو به رشد بیماران کلیوی در مازندران

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۰۹:۴۸ - کد خبر: 248676
روند رو به رشد بیماران کلیوی در مازندران

سلامت نیوز:مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: تعداد بیماران کلیوی در مازندران رو به رشد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، رسول ظفرمند در جمع خبرنگاران در بررسی روند بیماری کلیه در مازندران اظهار کرد: روند بیماری دیالیز در استان به دلیل افزایش تعداد پیوندها در حال کاهش بوده و در حال حاضر 1300 بیمار دیالیزی در استان در حال دریافت خدمات هستند.

وی با اشاره در حال حاضر برای هر بیماری دیالیزی نزدیک به 2 میلیون تومان هزینه می‌شود تصریح کرد: وجود سنگ کلیه، عوامل ژنتیکی و کیست‌های کلیه عامل بروز نارسائی کلیوی است؛ کیست‌های کلیوی هم به دلیل افزایش فشار خون در ابتلا به بیماری کلیوی بسیار اثرگذار خواهد بود.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران با اشاره به افزایش بیماران کلیوی در استان خاطرنشان کرد: سالانه حدود 22 میلیارد تومان برای بیماران دیالیزی در استان هزینه شده و میانگین سنی بیماران کلیوی 35 سال به بالا است.

محمد عابدی، فوق‌تخصص کلیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تعداد تخت‌های فعال دانشگاه برای بیماران دیالیزی را 229 مورد اعلام کرد و گفت: 21 تخت مربوط به مراکز غیر دانشگاهی است.

وی با علام اینکه روند بیماری کلیوی در سطح دنیا رو به افزایش است، گفت: این موضوع ربطی به مازندران و کشور ندارد و در همه دنیا روند رو به افزایش است.

فوق‌تخصص کلیه با تأکید بر اینکه افراد چاق سریع‌تر به دلیل ابتلا به دیابت به بیماری کلیوی دچار می‌شوند، افزود: بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های کلیوی کنترل دیابت و فشار خون است. باز هم تاکید می‌شود مهم‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های کلیوی با سهم 45درصدی دیابت بوده و پس از آن فشار خون با 25 درصد عامل اصلی ابتلا به بیماری کلیوی است.

وی با اعلام اینکه 30 هزار نفر در کشور از خدمات دیالیز بهره‌مند هستند، گفت: 6700 تخت فعال در کشور داریم که نسبت به بیماران کلیوی 5.7 تخت کم داریم؛ در مازندران هم با کمبود تخت بیماران دیالیزی روبرو هستیم.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.05034s, 19q