عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایجاد شورای هماهنگی صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران در کنار فعالیت سازمان نظام پرستاری را نوعی موازی‌کاری دانست که زمینه بروز تخلف در این حوزه را فراهم می‌کند.

بروز تخلف در حوزه پرستاری نتیجه سیاست های غیرکارشناسی

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایجاد شورای هماهنگی صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران در کنار فعالیت سازمان نظام پرستاری را نوعی موازی‌کاری دانست که زمینه بروز تخلف در این حوزه را فراهم می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، اکبر ترکی با انتقاد از ایجاد شورای هماهنگی صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای در استان‌ها برای تفکیک پرستاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای که رئیس کل سازمان نظام پرستاری از آن خبر داده بود، گفت: ما یک نظام آموزشی داریم که متولی آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که افراد برای کسب مهارت لازم و کسب مجوز فعالیت در مراکز درمانی تنها از طریق ورود به مراکز تحت پوشش آن می‌توانند در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند، ضمن اینکه دانشگاه آزاد هم برای فعالیت در این زمینه از این وزارتخانه مجوز اخذ کرده است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی فردی از طریق کنکور با طی روالی که برای اخذ مدرک پرستاری تعریف شده تحصیل کرده و گواهینامه دریافت می‌کند و نشان می‌دهد دارای مدرک کارشناسی در این رشته است، بهترین روش برای تعیین صلاحیت حرفه‌ای وی خواهد بود.

وی با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری تنها به فعالیت پرستاران نظم می‌دهد تاکید کرد: مگر وقتی فردی فاقد مدرک دانشگاهی در رشته پرستاری باشد می‌تواند ادعای حرفه‌ای بودن کند که با ایجاد شورای هماهنگی صدور پروانه حرفه‌ای بودن یا غیرحرفه‌ای بودن وی را از هم تفکیک کنیم؟ مگر ما پرستار غیرحرفه‌ای هم داریم؟، کما اینکه افرادی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند نیز به حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای تقسیم نمی‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: هم‌اکنون پرستار به فردی اتلاق می‌شود که بعد از شرکت در آزمون دانشگاه‌های علوم پزشکی به مدت چهار سال در این رشته تحصیل کند و تمام این افراد هم بعد از مهارت‌آموزی به صورت حرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند، بنابراین در این شرایط پرستار غیرحرفه‌ای مفهومی ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ایجاد این شورا می‌تواند زمینه‌ای برای فعالیت افراد فاقد مدرک پرستاری فراهم کند که بعد از این ادعا می‌کنند پرستار غیرحرفه‌ای هستند، تصریح کرد: هم‌اکنون سازمان نظام پرستاری با این اقدام نظام در نظام ایجاد می‌کند، ضمن اینکه اگر به این مرکز مجوز قانونی داده شود، ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد، چرا که حوزه پرستاری نظامی قانونمند دارد و ایجاد فضایی خارج از قانونی که پیش از این در مجلس مصوب شده است برای تعیین صلاحیت این قشر قابل قبول نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha