یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
کد خبر: 251929

میکروب‌هایی که زمینه را برای ابتلای شما به مسمومیت، بیماری‌های پوستی و اختلالات گوارشی فراهم می‌کنند، در گوشه‌هایی از خانه که فکرش را هم نمی‌کنید پنهان می‌شوند.

چطور میکروب های خانه را از بین ببریم؟

سلامت نیوز:میکروب‌هایی که زمینه را برای ابتلای شما به مسمومیت، بیماری‌های پوستی و اختلالات گوارشی فراهم می‌کنند، در گوشه‌هایی از خانه که فکرش را هم نمی‌کنید پنهان می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه آتیه نو، نبودن گردوغبار روی میز و برق‌زدن سرامیک‌های کف خانه کافی نیست. حتی اگر خانه‌ای همیشه مرتب و به‌ظاهر تمیز داشته باشید، نمی‌توانید نشان «خانه پاک‌سازی شده» را دریافت کنید. میکروب‌هایی که زمینه را برای ابتلای شما به مسمومیت، بیماری‌های پوستی و اختلالات گوارشی فراهم می‌کنند، در گوشه‌هایی از خانه که فکرش را هم نمی‌کنید پنهان می‌شوند. ما در این مطلب، برخی از این گوشه‌های آلوده را به شما معرفی می‌کنیم.
 
از لباس‌شویی شروع کنید
پاک‌سازی خانه‌تان را از ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی شروع کنید. هرچند روز یک‌بار، واشرها را بیرون بیاورید و تمیز کنید و با استفاده از قرص‌ها یا مایع‌های ضدعفونی‌کردن مخصوص این ماشین‌ها، احتمال خانه‌کردن میکروب‌ها و باکتری‌های دردسرساز در این وسایل را کاهش دهید. گذشته از این، یادتان نرود که ماکروفر خانه‌تان هم یکی دیگر از نقاط آلوده‌ای است که باید بعد از هر بار استفاده، یک فنجان آب را در آن بجوشانید و سپس با دستمال آغشته به محلول آب و سرکه، داخلش را تمیز کنید.
 
سراغ اتاق فرزندتان بروید
اسباب‌بازی‌های کوچک کودکتان که مدام روی زمین پهن شده‌اند، خانه امنی برای آلودگی‌ها هستند. بازی با این وسایل همیشه آلوده، یکی از دلایل تحریک آلرژی در کودکان و ابتلای‌شان به مشکلات گوارشی است. برای اینکه فرزندتان، به‌خاطر بازی با این وسایل دوست‌داشتنی اما آلوده، بیمار نشود، بهتر است لااقل هر هفته، همه اسباب‌بازی‌های کوچکش را در وان بریزید و با دست، لابه‌لایشان را با یک مسواک تمیز بشویید.
 
حوله‌ها را فراموش نکنید
یکی از مکان‌های امن برای میکروب‌ها و باکتری‌های تهدیدکننده، حوله‌ها هستند. حوله‌هایی که در آشپزخانه، توالت و حمام میزبان این مهمان‌های خطرناک هستند. پیشنهاد ما این است که هر هفته، حوله‌ها را با آب 60 درجه بشویید و بعد از هر مهمان‌داری، حوله آشپزخانه و توالت را تعویض کنید. استفاده از دستمال‌های یک‌بار مصرف به جای حوله در این دو مکان هم می‌تواند به بهداشت خانه شما کمک کند.
 
ملحفه‌ها را باکتری‌زدایی کنید
ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها، اغلب فضای مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌های خطرساز هستند. برای اینکه قرارگرفتن در معرض آن‌ها، سلامت شما را به خطر نیندازد، هر هفته ملحفه‌های مورد مصرفتان را با آب داغ بشویید و ملحفه‌های مهمان را هم بعد از هر بار استفاده در ماشین لباس‌شویی بیندازید.
 
کنترل‌ها را پاک‌سازی کنید
کنترل‌ها، صفحه کلید رایانه، کلید‌های برق و وسایلی که مدام زیر دست شما قرار دارند، آلوده‌تر از آن هستند که فکر می‌کنید. پس وقت تمیز کردن‌شان، به جای یک گردگیری ساده، گوشه کلیدهایشان را با دقت پاک کنید و هر چند روز یک‌بار، با یک پنبه آغشته به الکل یا مواد ضدعفونی‌کننده، آن‌ها را تمیز کنید.
 
دسته مبل‌ها را از یاد نبرید
نرده پرده‌ها و دسته مبل‌ها، از دیگر نقاط آلوده خانه شما هستند. وقتی خسته از کار برمی‌گردید و دست‌های آلوده‌تان را روی مبل می‌گذارید، احتمالا نمی‌دانید که چطور راه میکروب‌ها و باکتری‌ها را به خانه‌تان باز می‌کنید. پس شاید بد نباشد که این دو بخش از خانه را، هر هفته چند بار با مواد ضدعفونی‌کننده، پاک‌سازی کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =