پزشکان معتقدند که آسپرین می‌تواند گزینه دارویی مناسبی در پیشگیری از لخته شدن خون پس از جراحی زانو باشد.

تاثیر آسپرین در پیشگیری از لختگی خون پس از جراحی زانو

سلامت نیوز:پزشکان معتقدند که آسپرین می‌تواند گزینه دارویی مناسبی در پیشگیری از لخته شدن خون پس از جراحی زانو باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پزشکان جراح اغلب پس از جراحی زانو به منظور پیشگیری از لختگی خون داروهای ضد لختگی "گران‌قیمت" تجویز می‌کنند اما نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصرف آسپرین ساده هم می‌تواند این اثر بخشی را داشته باشد.

لختگی خون پس از جراحی زانو متداول نیست اما پیامدهای آن می‌تواند جدی و حتی کشنده باشد. انواع مختلفی از داروهای رقیق کننده خون وجود دارد که قدیمی‌ترین آن وارفارین است و چندین نوع جدید از این داروها تولید شده که مکانیزم عملکرد آن‌ها متفاوت است.

در این مطالعه محققان آمریکایی به بررسی سوابق پزشکی ۴۱ هزار و ۵۳۷ بیمار پرداختند که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ جراحی زانو داشته‌اند. به گفته محققان، در میان بیمارانی که از هیچ گونه دارویی مصرف نکرده اند خطر لختگی خون حدود ۴.۷۹ درصد برآورد شده، در بیمارانی که از داروهای ضد لختگی مصرف کرده بودند این خطر ۱.۴۲ درصد محاسبه شده و نیز در بیمارانی که از داروی ضد لختگی در کنار آسپرین مصرف کرده بودند این خطر ۱.۳۱ درصد بوده‌ است. همچنین مصرف آسپرین به تنهایی خطر لختگی خون پس از جراحی زانو را حدود ۱.۱۶ درصد کاهش داده‌ است.

به گزارش نیویورک تایمز، داروهای رقیق کننده خون با مشکلات خونریزی همراه هستند اما محققان دریافتند بین مصرف داروهای رقیق کننده و آسپرین در بروز عوارض جانبی تفاوتی وجود ندارد.
برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha