دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
کد خبر: 260438

یک تولید کننده تجهیزات پزشکی، با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، خواستار شکسته شدن نگاه انحصاری به دارو شد.

سلامت مردم و دغدغه های۵۰۰میلیون یورویی!

سلامت نیوز: یک تولید کننده تجهیزات پزشکی، با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، خواستار شکسته شدن نگاه انحصاری به دارو شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، یک تولید کننده تجهیزات پزشکی، در یادداشتی به بهانه اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به بخش دارو و تجهیزات پزشکی، نوشت: ۲۷ آبان ۹۷، سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که پیرو دستور مقام معظم رهبری مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای رد دیون طلبکاران صنعت دارو و تجهیزات پزشکی تعلق گرفته است.

چند روز بعد(۱۲ آذر ۹۷) ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری، بابت اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو برای پرداخت بدهی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی از مقام معظم رهبری تشکر کرد. درست فردای همان روز  ( ۱۳ آذر ۹۷)، رئیس سازمان غذا و دارو  نیز گفت: ۸ آبان ماه جاری تصویب شد که ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا کرده است.

یک هفته بعد(۲۰ آذر ۹۷)، رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور، مصوبه صادر شده را برای تسویه بدهی های حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی دانست و گفت: در پروسه درمان، دارو و تجهیزات پزشکی را نمی توان جدا از هم دانست.

و آخرین خبر از متولیان این حوزه نیز صحبت های یاسر خاتمی مدیرکل امور مالی و ذیحسابی مالی در سازمان بیمه سلامت است که اعلام کرد: متأسفانه با گذشت نزدیک دو ماه از تصویب سران سه قوه مبنی بر کمک ۵۰۰ میلیون یورویی به سازمان بیمه سلامت که می‌تواند بخشی از مشکلات صنعت دارو و تجهیزات پزشکی را کاهش دهد این مبلغ به دلیل طولانی شدن پرو سه اداری هنوز پرداخت نشده و این مسأله باعث شده تا سازمان نتواند در موعد مقرر مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را پرداخت کند. وی می‌افزاید: به محض اینکه این اعتبار به سازمان داده شود در نخستین فرصت مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت خواهد شد.

همه اخبار منتشره فوق در حالی است که احمد شیبانی رئیس هیئت مدیر سندیکای صاحبان صنایع ‌داروهای انسانی فارغ از جایگاه تصمیم گیری خود، گفته است که ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی باید به تولید داروی داخلی اختصاص پیدا کند و ما نگرانیم این پول در جای دیگری خرج شود و ما به عنوان سندیکا نگرانیم.

همانطور که می‌دانیم، سندیکا بر خلاف اتحادیه صنفی، سازمانی است برای کسانی که در یک حرفه معین کار می‌کنند در زمینه مسائل پیرامون شرایط کاری به اعضای خود یاری می‌رساند و یک تشکیلات خودگردان از افراد، بنگاه‌های اقتصادی، شرکت‌ها یا افراد حقوقی است که متشکل می‌شوند تا منافعی که در آن سهیم هستند را ارتقاء دهند. در اکثر موارد هدف این تشکل‌ها این است که سود اقتصادی خود را به حداکثر برسانند.

حال اینکه مسئولین برخی سندیکاها از حدود وظایف خود خارج شده و بدون در نظر داشتن شرایط کشور و دغدغه‌های مردمی صرفا به سوداندوزی بیشتر یک‌سویه فکر می‌کنند و با ادبیات دستوری سعی دارند مرجعیت تصمیم گیری سیاستگذاران و متولیان سلامت را تحت الشعاع قرار دهند، جای بسی شگفتی است!

از نگاهی دیگر، با تفکیک بودجه بین بخش دارو و تجهیزات پزشکی که اخیرا با راهبرد وزارت بهداشت اتخاذ شده مانع سهم خواهی و سوء استفاده های احتمالی خواهد شد. ضمن اینکه کمک هایی که بعضا از سوی سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می شوند، همواره برای دارو و تجهیزات پزشکی بوده است نه صرفا دارو!

جای تاسف دارد که افرادی نظر بلند رهبری را مصادره به مطلوب می کنند و با بخشی نگری، سهم خواهی و خودبینی، با انتشار اخباری سعی در انحصاری کردن این مبلغ و شیفت آن به سمت دارو هستند که توجیه منطقی ندارد و اینکه برخی افراد سعی در جدا کردن این دو حوزه که همواره مکمل یکدیگر بوده اند، سئوال برانگیز است!

قطعا نظر رهبر معظم انقلاب از اتخاذ تصمیم صورت گرفته، رفع مشکل مراکز درمانی بوده و هزینه های مصرفی بیمارستان ها نیز همواره شامل دارو و تجهیزات پزشکی است و این دو حوزه جدا نشدنی هستند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =