مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به نرخ رشد جمعیت و باروری در کشور، گفت: در میان استان‌های کشور استان گیلان کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد.

گیلان کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را در کشور دارد

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به نرخ رشد جمعیت و باروری در کشور، گفت: در میان استان‌های کشور استان گیلان کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت،  دکتر سیدحامد برکاتی در کارگاه آموزشی، توجیهی مربیان آموزش‌های هنگام ازدواج برنامه همکاری مشترک در رشت، افزود: برخورداری زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن از مهارت‌ها و توانمندی‌های بیشتر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و نهایتا تحکیم بنیان خانواده، از دیگر اهداف این برنامه است.

برکاتی با اشاره به رشد باروری در کشور اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، باروری کلی در کشور ۲.۱ در پنج ساله منتهی به سال ۹۵ بوده است.  در میان استان‌های کشور استان گیلان کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد. همچنین میزان ازدواج و فرزندآوری در گیلان کاهش داشته است.

وی با اشاره به این که استان گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد، افزود: افزایش وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی و بحث سالمندی و افزایش بیماری‌های غیرواگیر در این استان دارای اهمیت است که کنترل این موارد به تامین سلامت جمعیت استان کمک خواهد کرد.

برکاتی، یکی از اقدامات دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت را آموزش‌های حین ازدواج و پس از آن عنوان کرد و افزود: آموزش‌های حین ازدواج با همراهی و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی زن و خانواده، با نظارت وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

وی با بیان این مطلب که تا کنون ۹۵ درصد زوجین موظف به گذراندن دوره‌های آموزشی حین ازدواج بودند تا بتوانند مراحل ثبت قانونی ازدواج را طی کنند، گفت: قوه قضایه، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بهزیستی نیز در برگزاری دوره‌های آموزشی با وزارت بهداشت مشارکت دارند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بازنگری در بسته آموزشی ویژه زوجین در آستانه ازدواج، توانمندسازی نیروی انسانی، برگزاری سه دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مربیان ارشد کشور، تهیه محتوای آموزشی برای مربیان منطقه‌ای، برگزاری سه کارگاه تربیت مربیان منطقه‌ای را از اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: استقرار خدمات و مراقبت‌های سطح بندی شده،  با اولویت ۵ سال اول پس از ازدواج، از دیگر برنامه‌های در دست اقدام وزارت بهداشت است.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =