رییس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: اولویت ما تامین نیاز داخل است، اما می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا صادرات نیز افزایش پیدا کند.

اقدامات ایران برای افزایش ۱۰برابری صادرات تجهیزات پزشکی

سلامت نیوز:رییس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: اولویت ما تامین نیاز داخل است، اما می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا صادرات نیز افزایش پیدا کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، مهندس سید آصف مهدوی با بیان اینکه هدف گذاری اداره کل تجهیزات پزشکی برای افزایش ١٠ برابری صادرات تجهیزات پزشکی است، گفت: برای دستیابی به صادرات ٢٤٠ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی اقدامات خوبی انجام شده و می‌توانیم با دستیابی به این هدف درس خوبی به دشمنان‌مان بدهیم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در حوزه صادرات تجهیزات پزشکی، شرکت های فعالی داریم. البته میزان صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل در حد ایده آل نبوده، اما پتانسیل‌های خوبی برای افزایش صادرات وجود دارد.

مهدوی تصریح کرد: ایران در سال گذشته حدود ٢٤ میلیون دلار صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی داشته که بنا به اعلام مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مبنی بر ۱۰ برابر شدن میزان صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی، باید امسال به رقم ٢٤٠ میلیون دلاری در این حوزه برسیم.

وی ادامه داد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این هدف بزرگ تحقق خواهد یافت، چراکه هم پتانسیل آن در بازارهای خارج از کشور وجود دارد و هم شرکت های تجهیزات پزشکی داخلی ظرفیت افزایش صادرات تولیدات شان را دارند.

مهدوی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پس از ثبت و جمع‌بندی اطلاعات، آمار صادرات سال ٩٧ را در سه ماه نخست سال ٩٨ منتشر کنیم، افزود: شرکت‌های ما در دو نمایشگاه تجهیزات پزشکی مدیکا و عمان‌هلث شرکت کردند و دولت به پیشنهاد اداره کل تجهیزات پزشکی ٧٠ درصد یارانه برای این شرکت‌ها در نظر گرفت تا بتوانند در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

مهدوی ادامه داد: خوشبختانه این شرکت‌ها توانستند با برخی کشورها برای صدور تولیدات‌شان مذاکراتی داشته باشند. بر همین اساس برای انتقال تکنولوژی و افزایش صادرات‌شان با کشور عمان در حال رایزنی هستند و حتی می‌توانند از طریق عمان کالاهایشان را به سایر کشورهای عربی هم صادر کنند.

بنابر اعلام وبدا، رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه اقدامات دیگری هم در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی در دستور کار است، گفت: یکی از اقدامات‌ ما، شناسایی بازارهای صادراتی است که این کار انجام شده و شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی و حضور در مناقصات بازارهای هدف هستند. برای مثال اقدامات خوبی در کشور عراق انجام شده است، به طوری که در حال ‌حاضر شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایران در مناقصات بزرگ تامین تجهیزات پزشکی کشور عراق شرکت کرده‌اند.

مهدوی ادامه داد: شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایرانی در سوریه نیز به شدت در حال رقابت برای صادرات هستند. در کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکای لاتین و اوراسیا هم پیگیر صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی هستیم؛ به طوری که مذاکراتی با کشور ارمنستان انجام شده و در روزهای آتی قرار است شرکت‌های ایرانی در ارمنستان حضور یافته و در راستای انتقال تکنولوژی مذاکره کرده و بسترهای صادرات را در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ایجاد کنند.

وی افزود: طبق پیمان اوراسیا اگر بتوانیم فرآورده‌هایمان را در یکی از کشورهای عضو این پیمان ثبت کرده و به فروش برسانیم، می‌توانیم در سایر کشورهای عضو نیز فروش داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات زیرساختی در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی، اظهار داشت: در این راستا آموزش‌هایی را برای شرکت‌های صادرکننده ارائه داده و برای فرآیند صدور پروانه‌هایشان نیز تسهیلاتی را در نظر گرفته‌ایم. از طرفی دریافت CE (علامت تضمینی که به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه می‌شود) را الزامی کردیم. در این صورت شرکت‌های تجهیزات پزشکی می‌توانند به بازارهای اروپایی هم وارد شوند. 

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: در حال‌حاضر اروپای شرقی بازاری است که می‌توانیم به خوبی به آن ورود کنیم و زمانی که محصولی CE داشته باشد، امکان ورود به اتحادیه اروپا را هم دارد. در گذشته اگر شرکتی ایزو و یا ایزو ١٣٤٨٥ را داشت، کافی بود، اما در حال حاضر اعلام کرده‌ایم که داشتن CE نیز الزامی است. البته اگر شرکتی بازار صادراتی دارد که CE  نمی‌خواهد، مانعی برای صادراتش ایجاد نمی‌کنیم، اما این اجبار را برای شرکت‌ها گذاشتیم تا بتوانند در بازارهای صادراتی بیشتری حضور یابند.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که هر کالایی که مجوز تولید در ایران را داشته باشد، می‌تواند صادر شود. البته اولویت ما تامین نیاز داخل است. هرچند که می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا هم نیاز داخل تامین شود و هم صادرات را افزایش دهیم. ما با همکاری گروه تامین اداره کل تجهیزات پزشکی از شرکت‌ها خواسته‌ایم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا هم بازار تجهیزات پزشکی داخلی را تامین کنند و هم به صادرات لطمه نخورد.

مهدوی با بیان اینکه تلاش می کنیم برای شرکت‌ها تسهیلاتی را فراهم کنیم تا بتوانند با سرعت بیشتری بازارهای صادراتی را به دست آوردند، گفت: به عنوان نمونه در اولین گام برای حضور در نمایشگاه مدیکا و عمان هلث به شرکت‌ها، ۷۰درصد یارانه ارائه کردیم و شرکت‌ها با هزینه اندکی در این نمایشگاه‌ها شرکت کردند. هر شرکت باید برای حضور در این نمایشگاه‌ها به صورت آزاد ۳۱۵۰ یورو می‌پرداخت، اما ۲۲۵۰ یورو را دولت پرداخت تا شرکت‌های ایرانی بتوانند با هزینه اندکی در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: در نظر داریم که از محل صندوق پژوهش و فناوری برای دریافت CE به شرکت‌های تجهیزات پزشکی یارانه بدهیم. رسیدن به صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی هدف‌گذاری سال جاری بوده و ما تلاش می کنیم که به این هدف برسیم. بر همین اساس امیدواریم علیرغم همه مشکلاتی که برخی از آن‌ها پیش‌بینی نشده بوده، مانند تحریم‌های ظالمانه‌ای که به ما تحمیل شده است، بتوانیم این هدف را محقق کنیم و با رسیدن به این هدف درس خوبی به دشمنان‌ مان دهیم. این دستاورد قطعا برای مردم هم خوشایند خواهد بود.برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =