این روزها استفاده از فیلرها در جوان سازی پوست و رفع چین و چروکهای پوستی طرفداران بسیاری پیداکرده است؛ لیکن استفاده از این روش خالی از عارضه نیست.

سلامت نیوز: این روزها استفاده از فیلرها در جوان سازی پوست و رفع چین و چروکهای پوستی طرفداران بسیاری پیداکرده است؛ لیکن استفاده از این روش خالی از عارضه نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، دکتر محمدرضوانی متخصص پوست وزیبایی دراین خصوص گفت: درحقیقت فیلر برای جبران نقایص وکمبودهایی که در شکل وفرم صورت ایجاد می‌شود کاربرد دارد. در نواحی خط خنده،ناحیه گونه،زیر چشم معمولا از فیلرها استفاده می‌شود ودر مواردی هم که کمبودی در این نواحی نیست برای زیبا سازی بهتر از این روش استفاده می‌شود. فیلر به دو صورت چربی طبیعی بدن«لیپوفیلینگ» وژل«هیالورونیک اسید» مورد استفاده قرار می‌گیرد.لازم به ذکر است که ماده «هیدروکسی آپاتایت » هم از موادی است که به عنوان فیلر استفاده می‌شود واز جنس ماده زمینه‌ای است که در استخوان وجود دارد.البته بدون کلسیم و به عنوان حجم دهنده استفاده می‌شود.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که فیلر باید با نوع پوست سازگار باشد؛متاسفانه گاها دیده می‌شود که ژلهایی که به صورت مصنوعی تهیه می‌شود از جنس مواد زمینه‌ای بدن نیستند و در آینده به جهت ناسازگاری با پوست واکنش می‌دهند. نمونه هایی از این عوارض بعضا گزارش می‌شود.

خطر ابتلا به کوری چشم با تزریق اشتباه

دکتر رضوانی در ادامه گفت: اولین نکته در اقدام به تزریق این مواد این است که حتما تحت نظر متخصص صورت بگیرد. اغلب افراد گمان می‌کنند تزریق ژل یا چربی مساوی با بروز عوارض وحوادث غیر قابل جبران است که این هم به دلیل بازتاب رسانه‌ای بوده است که قطعا مفید وضروری است .لیکن باید توجه کرد که این موارد الزاما بوجود نمی‌آید وتنها عوارضی که ایجاد شده‌اند ،توسط افرادی ایجاد شده که صلاحیت انجام این کار را نداشته‌اند.برای تزریق فیلر فردی مناسب تر از متخصص پوست نیست که کاملا با بافت پوست ومواد مصرفی آشنایی دارد.پزشکان عمومی وآرایشگران گزینه مناسبی برای انجام اینگونه روشها نیستند وافراد نباید برای انجام اینگونه اعمال خود را در اختیار آنها بگذارند،زیرا این کار ظرافتهای خاص خود را دارد بطوریکه به عنوان مثال تزریق خط اخم میان دو ابرو اگر اندکی بیشتر از حد مجاز باشد می‌تواند باعث کوری شود.

    اغلب مشکلات و عوارض این کار یا به دلیل استفاده از ماده غیر مجاز و یا به دلیل تزریق اشتباه توسط فرد غیر متخصص صورت می‌گیرد .

وی افزود: در تزریق خط خنده ودر بالاترین قسمت نزدیک پره بینی اگر تزریق بیش از حد باشد شریانی که خون رسانی پره بینی را انجام می‌دهد،بسته می‌شود وخطر سیاه شدن پره بینی را به همراه دارد.

اغلب مشکلات و عوارض این کار یا به دلیل استفاده از ماده غیر مجاز و یا به دلیل تزریق اشتباه توسط فرد غیر متخصص صورت می‌گیرد .

بهترین گزینه: ژل هیالورونیک اسید

 تزریق چند سی سی ژل خصوصا از نوع هیالورونیک اسید بطور معمول مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کند.زیرا این ژل حلال خاص خود را دارد وبه دلیل اینکه این ژل بطور طبیعی هم در بدن وجود دارد مشکل ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند اطمینان داشته باشند که ظرف شش ماه تا دوسال آینده این ژل در بدن تجزیه پذیر است وبنابراین از بین می‌رود.از طرفی اگر فرد از تزریق پشیمان شود می‌توان ژل حلال را بصورت تزریقی استفاده کرد وظرف 4ساعت این ژل کاملا از ناحیه تجزیه شده واز بین می‌رود و به دلیل رنگ شفافی که دارد در نواحی صورت نمودی نخواهد داشت؛برخلاف ژل هیدروکسی آپاتایت که رنگ سفیدی دارد و تنها در نواحی عمیق قابل استفاده است.

عوارض کمتر درصورت استفاده محدود

این متخصص پوست در پاسخ به این پرسش که سایر عوارض این روشها چیست گفت:در خصوص تزریق ژل وبرداشت چربی برای جوانسازی  می‌توان گفت که اگر بصورت محدود باشد خطر آمبولی چربی وجود ندارد و تنها در ناحیه تزریق اندکی درد و خونریزی کمی وجود دارد و در مواردی ممکن است عفونت مختصری حادث شود ولی معمول نیست.

 اگر از ژل مورد تأیید استفاده شده باشد عارضه‌ای به همراه ندارد وتنها شاید اندکی تورم والتهاب ایجاد کند واگر تزریق بیش از اندازه عمیق باشد وبه رگ برسد خون رسانی ناحیه مختل می‌شود وباعث سفید شدن منطقه می‌شود که بهتر است سریعا از آمپول حلال استفاده شود.

ماندگاری متفاوت ژلها

این استاد دانشگاه در خصوص ماندگاری این روشها اظهار داشت: ماندگاری در نقاط مختلف بر حسب غلظت ژل متفاوت است. بطور نمونه در ناحیه گونه وخط خنده غلظتهای بالاتری دارد.در ناحیه لب غلظت وماندگاری کمتری داشته ودرخطوط چشم وپای چشم غلظت بسیار کمتری دارد. ژل هیالورونیک اسید به مدت 6 ماه تا دوسال ومیانگین یک سال ماندگاری دارد.وبرای ژلهای سبک تر 6 تا 7 ماه وبعضا 4ماه ماندگاری گزارش شده است.

نکته قابل ذکر اینکه این روشها در افرادیکه سنین بالایی دارند و پوستشان بستر مناسبی ندارد موثر نخواهد بود و این افراد تنها از روشهای جراحی مانند لیفتینگ جواب می‌گیرند.اگرچه گروه سنی خاصی برای این روش نمی‌توان نام برد واین بستگی به پوست فرد دارد.

نتایج در افراد مختلف متفاوت است

 وی در خصوص موارد استفاده از این روشها گفت:در برخی از افراد که چروکهای عمیق دارند مصرف کرمها نتیجه‌ای به همراه ندارد وتنها راه درمان استفاده از حجم دهنده وفیلر است.ولی اگر افراد چروکهای خفیف داشته باشند مصرف کرم پیشگیری می‌کند.گفتنی است در برخی از افراد استفاده از بوتاکس نتیجه بهتری دارد لیکن اگر فردی بخواهد از بوتاکس در ناحیه خظ خنده وپشت لب استفاده کند به دلیل عوارض فلج کننده ای که دارد برچهره و ظاهر فرد اثر بد می‌گذارد و لذا در این نواحی استفاده از فیلر بهتر است.در برخی از موارد استفاده از روشهای ترکیبی بوتاکس وتزریق ژل مورد نیاز است زیرا چروک ناحیه بسیار عمیق است.تمامی این روشها اگر بجا استفاده شوند مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

از این روشها انتظار معجزه نداشته باشید

وی در انتها توصیه کرد: بخشی از توصیه‌ها به افراد متقاضی است. بعضی مواقع فرد در ذهن خود از این گونه روشها توقعاتی دارد که دست یافتنی نیست .بطور نمونه فردیکه متقاضی انجام روش بوتاکس به دلیل برخورداری از فرم خاصی از ابرواست واین درحالی است که این کار شدنی نیست وتعادل ابروها یکسان نخواهد شد ودر این موارد پزشک باید این مساله را به فرد بگوید و یا اینکه برخی از افراد گمان می‌کنند استفاده از دوزهای بالای تزریق بهتر است در حالیکه متوجه این امر نیستند که اگر دوز از حد مجاز بالاتر باشد فرد نازیبا خواهد شد.در واقع این بخش به عهده پزشک است که فرد را راهنمایی کند واز طرف دیگر فرد متقاضی هم باید واقع بین باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =