جايگزيني هورموني باعث ايجاد سرطان در زنان يائسه مي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2628
جايگزيني هورموني باعث ايجاد سرطان در زنان يائسه مي‌شود

پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي روز شنبه با اعلام اين خبر افزود: نتيجه مطالعه يك ميليون زن حاكي از آن است كه در فاصله سال‌هاي ‪ ۱۹۹۱‬تا ‪ ،۲۰۰۵‬هزار زن فقط به دليل استفاده از "اچ.آر.تي" درگذشتند.

بر اساس اين گزارش،استفاده از هورمون‌هاي استروژن و پروژستين(نوع مصنوعي پروژسترون) براي جايگزين كردن هورمون‌هايي كه توليد آنها با فرارسيدن يائسگي در بدن متوقف مي‌شود به اصطلاح "‪ "HRT‬گفته مي‌شود.

محققان طي مقاله‌اي در نشريه "لنست"(‪ (Lancet‬گفتند كه جايگزيني هورموني، خطر سرطان تخمدان، سينه و رحم را افزايش مي‌دهد.

كارشناسان معتقدند توصيه‌هاي كنوني همچنان به قوت خود باقي است و زنان بايد براي كوتاه‌ترين زمان ممكن از "اچ.آر.تي" استفاده كنند.

نتايج قبلي "مطالعه يك ميليون زن" كه در سال ‪ ۲۰۰۳‬منتشر شده بود نشان مي‌داد استفاده از "اچ.آر.تي" به صورت تركيبي، خطر سرطان سينه را دو برابر مي‌كند.

تحليل تازه اطلاعات ‪ ۹۴۸‬هزار و ‪ ۵۷۶‬زن در دوره بعد از يائسگي نشان‌دهنده افزايش ‪ ۲۰‬درصدي خطر ابتلا و مرگ ناشي از سرطان تخمدان در استفاده‌كنندگان از "اچ.آر.تي"، در مقايسه با كساني بود كه هرگز از آن استفاده نكرده بودند.

اين امر، معادل يك مورد سرطان تخمدان اضافه در هر ‪ ۲۵۰۰‬زني است كه از "اچ.آر.تي" استفاده مي‌كنند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در اين زنان به فاصله چند سال بعد از قطع "آچ.آر.تي" به حد عادي بازگشت.

بنابه اين گزارش ،زنان بسياري به دليل اثرات جانبي از جمله افزايش خطر ابتلا به سرطان از جايگزيني هورموني پرهيز مي‌كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.24772s, 19q