معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۱۷ هزار و ۶۹۴ مورد پیوند عضو و پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است، ‌ گفت: سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه در ایران انجام می‌شود که ۵۷ درصد از آن‌ها از بیماران مرگ مغزی است.

برای پیوند کلیه چند ماه باید انتظار بکشید؟

سلامت نیوز:معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۱۷ هزار و ۶۹۴ مورد پیوند عضو و پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است، ‌ گفت: سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه در ایران انجام می‌شود که ۵۷ درصد از آن‌ها از بیماران مرگ مغزی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همدلی ،دکتر قاسم جان‌بابایی  با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه پیوند اعضادر کشور، گفت: در این دوره تعداد بخش‌های پیوند عضو افزایش یافت و بانک اطلاعات اهداکنندگان عضو و بیماران لیست انتظار در راستای ترویج فرهنگ اهدای عضو در کشور، راه‌اندازی شد.وی با بیان اینکه افزایش تعداد موارد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی و کاهش تعداد پیوند از اهداکنندگان زنده و جلوگیری از خرید و فروش کلیه یکی از دستاوردهای حوزه سلامت کشور بوده ات، افزود: همچنین تعداد بخش‌های دیالیز در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته‌اند، کیفیت‌شان هم بالا رفته است. همچنین تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی، تعداد پیوند کبد، قلب و ریه نیز افزایش یافته است.


جان‌بابایی با بیان اینکه ترمیم ضایعات نخاعی و تولید رده سلول‌های بنیادی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های حوزه درمان کشور در سال‌های اخیر بوده است، افزود: در عین حال درمان‌های تخصصی و فوق‌تخصصی در حوزه پیوند اعضا و پزشکی هسته‌ای نیز در کشور گسترش خوبی داشته است.معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۱۷ هزار و ۶۹۴ مورد پیوند عضو و پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است، گفت: در حال حاضر مراکز پیوند مغز استخوان به ۱۷ مرکز و شبکه فراهم‌آوری پیوند نیز به ۲۴ مرکز، افزایش یافته است.


جان‌بابایی با اشاره به کاهش میزان پیوند کلیه از افراد زنده، تاکید کرد: باید توجه کرد که در حال حاضر سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه انجام می‌شود که ۵۷ درصد از آن‌ها از بیماران مرگ مغزی است. در عین حال میانگین مدت زمان انتظار جهت پیوند کلیه به ۱۲ تا ۱۸ ماه، کاهش یافته است.
وی ادامه داد: باید توجه کرد که سالانه در کشور ۸۰ پیوند کبد و  ۱۱۷ پیوند قلب انجام می‌شود. در عین حال افزایش رشد ۲۲ تا ۱۰۰ درصدی پیوند مغز استخوان و پیوند عضو را در کشور شاهد بودیم که نشان از افزایش توان علمی و تجربی کادر درمان و دسترسی به تجهیزات مدرن دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha