عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی شناسی ضمن هشدار نسبت به کاهش سن کم شنوایی غیر قابل درمان در کشور گفت: امروزه سن آغاز کم شنوایی های ناشی از سروصدای زیاد متاسفانه به ۱۴ سالگی رسیده در حالی که می‌توان از آن پیشگیری کرد.

کاهش سن کم شنوایی غیر قابل درمان در کشور

سلامت نیوز:عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی شناسی ضمن هشدار نسبت به کاهش سن کم شنوایی غیر قابل درمان در کشور گفت: امروزه سن آغاز کم شنوایی های ناشی از سروصدای زیاد متاسفانه به ۱۴ سالگی رسیده در حالی که می‌توان از آن پیشگیری کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، گیتا موللی، عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی شناسی در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره علمی شنوایی شناسی ایران اظهار داشت: این کنگره در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه شنوایی شناسی درآن مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه پیشرفتهای علمی شنوایی شناسی در دهه های اخیر بسیار چشمگیر بوده و این موضوع بسیار تخصصی شده است، افزود: تحقیقات زیادی در حوزه شنوایی شناسی در دنیا و کشور ما انجام گرفته واکنون  فارغ التحصیلان زیادی در این رشته در کشور داریم.

دبیر علمی هجدهمین کنگره علمی شنوایی شناسی ایران گفت: در کشور ما حدود ۳۰۰۰ ادیولوژیست یا شنوایی شناس فعال هستند که این رقم نسبت به کشورهای آسیا،  آفریقا وحتی اروپا بسیار چشمگیر است

موللی افزود: در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور افراد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته شنوایی شناسی تحصیل می‌کنند و دانشیاران و استادیاران زیادی در این زمینه مباحث روز شنوایی شناسی را به دانشجویان ارائه می دهند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز اودیولوژیست ها در کشور بیشتر به سمت شهرهای بزرگ بوده و استان‌های محروم و جنوبی کمتر از این مزیت برخوردارند، گفت: انجمن شنوایی شناسی ایران تلاش می‌کند دستاوردهای علمی روز را به شنوایی شناس ها ارائه دهدو ادیولوژیست‌ها را جهت فعالیت های  به روز و تخصصی آموزش دهد.

عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: هجدهمین کنگره شنوایی شناسی فضایی دوستانه و علمی برای شنوایی شناسان فراهم می کند که علاوه بر تبادل اطلاعات از جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه شنوایی شناسی بهره‌مند شوند.

موللی بیان داشت: شنوایی شناسی حوزه‌های تخصصی زیادی همچون شنوایی شناسی تشخیصی، شنوایی شناسی توانبخشی، صنعتی و آموزشی دارد امروزه موضوعاتی همچون وزوز گوش و شنوایی شناسی مرکزی،سرگیجه و تعادل ،نوروساینس  و مبحث سمعک و کاشتهای شنوایی از مهمترین موضوعاتی است که شنوایی شناس ها با آنها سر و کار دارد.

دبیرعلمی هجدهمین کنگره علمی شنوایی شناسی ایران گفت: موضوع شنوایی شناسی بسیار گسترده است و از نوزادی تا سالمندی را دربر میگیرد وفرد درهرسنی می تواند درگیر مشکلات شنوایی باشد.

وی با اشاره به اینکه تشخیص زودهنگام مشکلات شنوایی در درمان به موقع و موفقیت آمیز آن حائز اهمیت است، گفت: حس شنوایی از پنج ماهگی جنین کامل می شود بنابراین توجه به این مسئله حتی از زمان بارداری مادر نیز قابل توجه است.کودک کم شنوا دربدو تولد قابل شناسایی است  و میتواند در هفته های اول پس ازتولد سمعک بگیرد.

موللی بیان داشت: صداهای محیطی بلند می تواند باعث آسیب به شنوایی شوند مثلا افرادی که موسیقی از طریق هدفون با صدای بلند و یا موسیقی بلند در فضای بسته استفاده می‌کنند شنوایی آنها دچار مشکل شده و به نوعی غیر قابل درمان و غیر قابل بازگشت است.

 وی ضمن هشدار نسبت به کاهش سن کم شنوایی غیر قابل درمان در کشور گفت: امروزه این سن متاسفانه به ۱۴ سالگی رسیده در حالی که می‌توان از آن پیشگیری کرد.

 دبیرعلمی هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران گفت: استفاده از هدفون‌های استاندارد و اینکه صدای موسیقی خیلی بلند نباشد می‌تواند در مراقبت از گوش موثر واقع شود و البته باید به این نکته توجه داشت که افرادی که بعد از شنیدن صداهای بلند دچار وزوز گوش یا کرخی گوش می‌شود این مسئله نوعی زنگ خطر برای آنها به شمار می رود و باید از در معرض قرار گرفتن صداهای بلند خودداری کنند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =