گرجستان گرفتار شده؛ کشوری که براساس آخرین آمارها، بیش از دو برابر جمعیتش توریست دارد و جمعیت قابل توجهی از این توریست‌ها را هم ایرانیان تشکیل می‌دهند، حالا درگیر ویروسی مرگبار شده؛ بیماری آنفلوآنزای خوکی.

از کجا بفهمیم مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده‌ایم؟

سلامت نیوز: گرجستان گرفتار شده؛ کشوری که براساس آخرین آمارها، بیش از دو برابر جمعیتش توریست دارد و جمعیت قابل توجهی از این توریست‌ها را هم ایرانیان تشکیل می‌دهند، حالا درگیر ویروسی مرگبار شده؛ بیماری آنفلوآنزای خوکی.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند،  تا چندی پیش، شمار جانباختگان آنفلوآنزای خوکی در گرجستان ١٥ نفر بود و ٨٤٥ نفر به‌دلیل ابتلا به این بیماری، در بیمارستان‌های این کشور بستری شده بودند. تا همان موقع، تمامی مدارس و چندین دانشگاه بزرگ این کشور هم به‌صورت موقت تعطیل شدند. شیوع این بیماری تنها به گرجستان محدود نمی‌شود؛ در انگلستان هم ٤١ نفر جانشان را از دست داده‌اند که گفته می‌شود بیشترشان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای خوکی است.
 ویروس آنفلوآنزا از اواخر ‌سال گذشته در گرجستان ریشه دواند و از همان زمان هم تا الان، این بیماری گریبان بیش از ٦٠٠ نفر را گرفته است. با بالارفتن آمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری در گرجستان، هشدارها برای ایرانیان هم بالا رفته است، چرا که ایرانیان یکی از مهمترین توریست‌های گرجستان به‌شمار می‌روند و رفت‌وآمد آنها هر چند حالا محدودتر از قبل، سلامتی‌شان را نشانه گرفته است.


با آنفلوآنزای خوکی بیشتر آشنا شوید
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آنفلوآنزای خوکی، یک نوع آنفلوآنزای معمولی است که به آن آنفلوآنزای فصلی هم گفته می‌شود. آنفلوآنزای خوکی همان H١N١ است که قبلا به‌عنوان آنفلوآنزای خوکی شناخته می‌شد. در حال حاضر هم این آنفلوآنزا، در برخی از استان‌های ایران شایع است و موارد ابتلا به این نوع آنفلوآنزا وجود دارد.


 چه کنیم تا آنفلوآنزای خوکی نگیریم؟
کسانی که در معرض ابتلا به آنفلوآنزا هستند، بهتر است در اوایل فصل پاییز واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند و در برخورد با افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند، از خود مراقبت کنند. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی شدید، همان کسانی هستند که باید بیش از دیگران مراقب ابتلا به آنفلوآنزا باشند، چرا که بیشترین موارد مرگ هم به این بیماران تعلق دارد. پس بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی: 
   دست‌های خود را به‌طور مرتب بشویید: ذرات و قطرات کوچک ناشی از سرفه و عطسه بیماری را منتقل می‌کند. این ذرات به دست‌های ما منتقل می‌شود و بعد هر چیزی را که ما لمس کنیم آلوده‌کننده می‌شود.
   وقتی عطسه یا سرفه می‌کنید، دهان خود را بپوشانید: اگر دستمال ندارید از شانه یا گودی آرنج خود استفاده کنید. اگر این ذرات به لباس یا یقه شما منتقل شود خیلی بهتر است از این‌که در هوا و بین افراد دیگر انتشار یابد، سپس دست‌های خود را بشویید. این را هم به یاد داشته باشید که اجسام صاف مثل سکه بیشتر از اجسام زبر و منفذدار مثل کاغذ ویروس را منتقل می‌کند.
   در خانه بمانید: اگر بیمار هستید در خانه بمانید و همیشه دست‌های خود را بشویید تا دیگران را آلوده نکنید.
   صورت خود را لمس نکنید: دست‌های خود را از غشاهای مخاطی (چشم- دهان - بینی ) دور نگه دارید چون ویروس از این راه‌ها وارد بدن می‌شود.
   از افراد بیمار دوری کنید.


  از کجا بفهمیم مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده‌ایم؟
نشانه‌های ابتلا به آنفلوآنزای خوکی با آنفلوآنزای معمولی، شباهت‌های زیادی دارد؛ نشانه‌هایی مثل تب، سرفه، گلودرد، بدن‌درد، سردرد، خستگی و لرز، ناراحتی تنفسی، سرخ‌شدن یا التهاب و آبریزش بینی، تهوع، استفراغ و اسهال در این گروه قرار می‌گیرد. ‌درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را هم داشته‌اند. افراد پس از ابتلا با داروهای آنتی‌وایرال و ضد ویروس درمان می‌شوند. با این‌که گفته می‌شود مرگ ناشی از این بیماری کمتر از یک‌درصد است، اما در افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مثل مشکلات قلبی، کلیوی و ریوی می‌تواند کشنده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha