اخم نكنيد تا صورتتان چروك نشود!

۱۳۸۶/۰۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2659
اخم نكنيد تا صورتتان چروك نشود!

وقتي در اواخر قرن بيستم سم بوتولينوم عامل نوعي مسموميت مهلك غذايي در انسان شناخته شد كسي فكر نمي‌كرد كه اين سم كشنده روزي در دنياي جراحي‌هاي زيبايي و جوان سازي كاربرد پيدا كند تا آنجا كه در سال 2001 سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) مصرف آن با نام تجاري بوتوكس براي كاهش چين و چروك صورت تاييد كرد و در آستانه نوروز 83 نيز در كشورمان به علت تقاضاي بالا كمياب شد.

دكتر حسين طباطبايي، ‌دبير انجمن تحقيقات پوست وجذام ايران در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينكه چين و چروك عضلاني صورت در ايراني‌ها بيشتر از ساير اقوام است، تزريق آمپول بوتوكس براي درمان چين و چروك‌هاي عضلاني را تنها در حيطه تخصص پزشكان متخصص پوست و جراحان پلاستيك كه دوره‌هاي آموزشي مخصوص را گذرانده‌اند عنوان و تاكيد كرد: افراد غيرپزشك مانند مراكز زيبايي مجاز به تزريق اين آمپول نيستند.

وي بهترين راه درمان چين و چروكهاي پوستي را كرمهاي ضد چين و چروك حاوي آلفا - هيدروكسي اسيد، بتا و پلي هيدروكسيد اسيد و ويتنوييدها خصوصا تركيبات جديد آن مانند رتينول عنوان كرد و گفت: بهترين درمان چين و چروك‌هاي عضلاني صورت استفاده از آمپول بوتوكس است.

طباطبايي همچنين اضافه كرد: در درمان چين و چروك‌هاي پوستي استفاده از درم ابري‌ژن،‌اشعه ليزر و پيلينگ‌هاي شيميايي نيزكه توسط پزشكان متخصص تجويز مي‌شود مي‌تواند موثر باشد.

دبيرانجمن تحقيقات پوست وجزام ايران عوارض موقتي استفاده از اين آمپول را در هنگام تزريق، كبودي محل تزريق، افتادگي پلك‌ها و ابروها، غيرقرينه شدن پلكها برشمرد و با اعلام اينكه اين عوارض پس از چند هفته بهبود مي‌يابند، خاطرنشان كرد: چنانچه تزريق بوتوكس توسط پزشكان با تجربه انجام گيرد تقريبا عوارض آن به صفر مي‌رسد.

طباطبايي با بيان اينكه تزريق اين آمپول براي تمام سنين و زنان و مردان مانعي ندارد به ايسنا گفت: وجود بيماري مزمن داخلي، بيماريهاي خود ايمني، حاملگي، مشكلات روحي، بيماري ام.اس و نظاير آن مانع از تجويز اين آمپول مي‌شود و در صورتي كه به اين موارد توجه شود، مصرف طولاني مدت اين آمپول عوارضي ندارد.

طباطبايي در خصوص نحوه اثرگذاري آمپول بوتوكس گفت: پس از تزريق آمپول از 48 ساعت به بعد اثر فلج كننده روي عضله مورد تزريق ظاهر مي‌شود و در عرض 2تا1 هفته به فلج كامل مي‌رسد به اين ترتيب چين و چروك در آن قسمت بهبود مي‌يابد.

وي با اشاره به اين كه اين آمپول كه گران‌قيمت نيز هست نمي‌تواند اثرات بلند مدت داشته باشد و اثر آن پس از هر بار تزريق در حدود دو تا چهار ماه باقي مي‌ماند، تصريح كرد: با اين وجود اگر تزريق آمپول چندين مرتبه و به فواصل سه تا چهار ماه يك‌بار انجام شود به تدريج ضعف عضله يا عضلات صورت مي‌گيرد كه اين به بيمار كمك مي‌كند تا به طور ارادي عادت انقباض عضله را ترك كند.

وي در خصوص علت پيدايش چروك صورت با بيان اينكه اين نوع چين و چروك‌ها به دو نوع پوستي و عضلاتي تقسيم مي‌شوند گفت: چين و چروك‌هاي پوستي بر اثر عواملي چون ارث، افزايش سن، نوع تغذيه، سلامت جسمي و رواني، محيط زندگي از نظر ميزان آفتاب، گرد و غبار، آلودگي هوا و بالاخره نحوه خوابيدن شخص روي صورت ايجاد مي‌شود.

طباطبايي با بيان اينكه چين و چروك عضلاني صورت در ايراني‌ها بيشتر از ساير اقوام است به ايسنا گفت: اين نوع چين و چروك بستگي به ميميك (انقباض مستمر و مداوم عضلات صورت) دارد و با حالات صورت مثل اخم، بالا انداختن پيشاني به طور عادتي باعث شكستگي عضلات صورت مي‌شود.

در پايان اين متخصص بيماريهاي پوست و مو با تاكيد بر اينكه پيشگيري از بروز چين و چروك صورت بهتر از درمان است، توصيه كرد: تصحيح الگوي تغذيه به صورت مصرف كم مواد قندي و چربي، عدم استعمال سيگار، پرهيز از پرخوري، عدم مصرف مواد غذايي كنسرو شده و سوسيس و كالباس، استفاده از ضد آفتاب خصوصا در ساعات 11 تا 15 و به خصوص ورزش كردن از راه‌هاي پيشگيري از چين و چروك در صورت است.

وي افزود: عادت خوابيدن روي شكم و صورت و قطع عادت به انقباض عضلات صورت مانند اخم كردن در پيشگيري از بروز چين و چروك موثر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.03607s, 19q