معاون کل وزارت بهداشت گفت: با هدف حمایت از تولید داخل ممنوع شده و درخصوص داروی داخلی که میزانش هم به اندازه کافی باشد به هیچ وجه اجازه واردات نخواهیم داد.

به هیچ وجه اجازه واردات داروی مشابه تولید داخل را نمی‌دهیم

سلامت نیوز:معاون کل وزارت بهداشت گفت: با هدف حمایت از تولید داخل ممنوع شده و درخصوص داروی داخلی که میزانش هم به اندازه کافی باشد به هیچ وجه اجازه واردات نخواهیم داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه افزایش قیمت دارو در سناریوهای مختلفی بررسی می شود، گفت: قیمت دارو در سال جدید 10 تا حداکثر 15 درصد افزایش خواهد داشت که رقم قابل توجهی که به مردم فشار وارد شود نیست و قسمت عمده آن را بیمه ها تقبل خواهند کرد.

وی در ادامه افزود: در سال 97 میزان 13هزار و 200 میلیارد تومان دارو و ملزومات مصرفی پزشکی را بیمه ها از تولیدکنندگان ایرانی خریداری کرده اند که این یکی از حمایت های اصلی از کالای تولید داخل است.


معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: 85 درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند که حق بیمه آنها را دولت از منابع عمومی تامین می کند و بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز از محل منابع کارفرماهای دولتی، شبه دولتی و خصوصی اقدام می کند.
به گفته حریرچی، دارو، مهمترین کالایی است که ما در سطح ارائه خدمت داریم  که مجموعا 1.2 درصد کل هزینه های ایرانیان را تشکیل می دهد و خوشبختانه در سالیان اخیر حدود 97 درصد داروی تولیدی کشور از لحاظ عددی، تولید داخل هستند و فقط 3 درصد از خارج وارد می شود.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اقدام اخیر وزیر بهداشت، گفت: دکتر نمکی در اقدامی جدید و با هدف تقویت تولید داخل، واردات داروهای مشابه داخلی را ممنوع اعلام کردند.


وی گفت: در دو سه دهه گذشته اجازه واردات به داروهای مشابه داخلی هم، در حد 5 تا 10 درصد داده می شد که در حال حاضر با هدف حمایت از تولید داخل ممنوع شده و درخصوص داروی داخلی که میزانش هم به اندازه کافی باشد به هیچ وجه اجازه واردات نخواهیم داد که این موضوع از مهرماه گذشته عملیاتی شده و در سه ماه اخیر نیز به طور جدی نهادینه شده است.


حریرچی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص وضعیت 500 میلیون یورویی که برای دارو و تجهیزات تخصیص داده شده است، اظهار داشت: بخش عمده این مبلغ در اختیار قرار گرفته است که با توجه به زنجیره مالی که در حوزه دارو وجود دارد، در اختیار سازمان بیمه قرار گرفته که سازمان بیمه هم در اختیار بیمارستان ها و داروخانه هایی که خرید خدمت کرده می گذارند که در بخش دولتی گردش خزانه دارند سپس آنها به شرکت های پخش و تولیدکنندگان می دهند که کمی زمان بر است.


وی در ادامه افزود: با دستور قاطع وزیر بهداشت، هیاتی مسئولیت رصد و پیگیری این روند را بر عهده دارند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف برخوردهای قانونی لازم صورت خواهد گرفت.


حریرچی درخصوص قیمت داروها نیز گفت: خوشبختانه در حوزه دارو با توجه به نوسانات ارزی و تورمی که داشتیم با اختصاص ارز 4200 تومانی و مدیریت بسیار خوب بازار، در سطح ارائه دارو کنترل کردیم و مشکلی نداشتیم.


معاون کل وزارت بهداشت در مورد صدور مجوز برای برخی از کالاهای وارداتی نیز عنوان کرد: این بحث پیچیده ای است و درخصوص کالاهای مشابه با قیمت مشابه، حتما ترجیح ما کالای ایرانی است مگر اینکه از واردات بخواهیم به عنوان اهرم کنترل بازار استفاده کنیم و در مواردی که در کالاهای اساسی دچار نوسان قیمت شویم، ناچاریم با واردات بازار را تنظیم کنیم.


وی در برنامه رادیویی تهران گفت: خوشبختانه ما در حوزه دارو خودکفا هستیم و فقط برخی مواد جانبی مثل مقوا برای جعبه های بسته بندی دارو یا فویل برای برخی قرص ها و یا مواد کپسول ها که هنوز برخی صنایع به خودکفایی لازم نرسیده اند، ممکن است از واردات به عنوان ابزار کنترلی استفاده شود مثل خیلی از کشورهای دیگر دنیا که از آن بهره می گیرند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =