دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸

رئیس شبکه بهداشت و درمان اهر به مسمومیت به الکل‌های تقلبی در منطقه اشاره کرد و گفت: شهرستان اهر جزو نخستین شهرستان‌های درگیر با این موضوع بود که بالای ۱۰۰ نفر مسموم داشتیم.

مسمومیت بیش ۱۰۰ نفر با الکل تقلبی در اهر

سلامت نیوز: رئیس شبکه بهداشت و درمان اهر به مسمومیت به الکل‌های تقلبی در منطقه اشاره کرد و گفت: شهرستان اهر جزو نخستین شهرستان‌های درگیر با این موضوع بود که بالای ۱۰۰ نفر مسموم داشتیم.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، روز گذشته علی نیرپور در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به تشریح فعالیت‌های این مجموعه در سال‌جاری پرداخت و اظهار داشت: شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر در عرصه بیمارستانی با ۴۵۰ پرسنل به ۱۰ تا ۱۱ هزار بیمار بستری خدمات ارائه می‌کند که این امر در طول ماه‌های گذشته نیز انجام‌ شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر با بیان اینکه در بحث عملکرد فنی نیز اورژانس بیمارستان روزانه به ۴۰۰ تا ۴۵۰ نفر خدمات ارائه می‌کند افزود: در سال ۹۷ به کادر این مرکز یک متخصص طب کار نیز اضافه‌ شده و هر شیفت با دو پزشک یعنی پزشک عمومی و پزشک اورژانس فعالیت می‌کند.

وی با ذکر اینکه ماهانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ عمل جراحی بدون وقفه در اتاق‌های عمل بیمارستان باقرالعلوم اهر انجام می‌شود گفت: ۶۲ نفر بیمار دیالیزی در شهرستان اهر وجود دارد که بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ جلسه دیالیزی بر روی آنان انجام می‌گیرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر با اشاره به پروژه‌های عمرانی سال ۹۷ این مجموعه عنوان کرد: کلینیک تخصصی بیمارستان باقرالعلوم اهر با ۲۵۰۰ مترمربع و صرف هزینه ۴۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید یک دستگاه ماموگرافی نیز به مبلغ ۱۲ میلیارد ریال برای مرکز سرطان‌شناسی بیمارستان خریداری شد همچنین یک دستگاه سونوگرافی برای بخش اورژانس بیمارستان خریداری شد تا بیماران اورژانسی از این حیث مشکلی نداشته و در سریع‌ترین زمان بتوانند از خدمات آن استفاده کنند.

نیرپور ضمن تشکر از پیگیری‌های صمیمانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و نماینده مردم اهر و هریس در مجلس که چندین نوبت با وی به وزارت بهداشت و درمان جهت پیگیری مراجعه کرده گفت: با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی هفته قبل موفق شدیم یک دستگاه تمام اتوماتیک سی‌تی‌اسکن (CT Scan) خریداری کنیم امیدواریم بتوانیم در روزهای آینده آن را راه‌اندازی نمائیم سعی ما این بود که این امر را که کار بسیار مهمی است را تا آغاز سال جدید انجام دهیم ولی به دلیل حاضر نبودن برخی مجوزها ازجمله مجوز سازمان انرژی اتمی این امر به تأخیر افتاد.

وی با ذکر اینکه معاونت بهداشت با ۴۰۰ پرسنل در ۱۶ مرکز بهداشت که سه مرکز دیگر نیز در حال ساخت است فعالیت می‌کند عنوان کرد: یکی از مراکز بهداشت در شهرک شیخ شهاب‌الدین اهری قرار دارد که پیشرفت آن به ۸۵ درصد رسیده مراکز بهداشت روستایی در روستاهای نقدوز و رواسجان نیز پیشرفت ۸۵ درصدی داشته و در دست احداث هستند و در سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر با بیان اینکه ما با ۱۵ تیم سلامت روزانه ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در واحدهای سلامت ویزیت و مراقبت سلامت داریم گفت: در سال ۹۷ غربالگری افراد بالای ۳۰ سال اهر انجام شد که ۵۰ درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند که کار بزرگی بود.

وی ادامه داد: امسال حدود ۳ درصد بیمار دیابتی دیگر که خودشان از این امر بی‌اطلاع بودند از بیماری خود خبردار شده و اقدامات پیش از وضعیت حاد را آغاز کردند. ۱۹ درصد دیگر از جمعیت بالای ۳۰ سال نیز از فشارخون رنج می‌بردند که با این روش شناسایی و از خدمات بهداشت و مراقبت بهره‌مند می‌شوند.

نیرپور با اشاره به اینکه کارمندان دولت در سال ۹۸ از بسته خدمات پایه سلامت بهره‌مند می‌شوند عنوان کرد: تمامی کارمندان دولت و خانواده‌های آنان از لحاظ بیماری‌های عفونی، غیر واگیردار، چاقی، فشارخون، آسم، دیابت، اختلالات چربی خون غربالگری و برای آنان پرونده سلامت تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ سه خانه بهداشت روستاهای ارنان، ملالار و اذناب با ۱۲۰۰ مترمربع زیربنا احداث و به بهره‌برداری رسید و معاونت شبکه بهداشت نیز به ورودی شهرک شیخ شهاب‌الدین منتقل شد گفت: در عرصه فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ در ۱۱ ماهه سال ۹۷ تعداد ۲۳۶۶ مأموریت داشته‌ایم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر با اشاره به اینکه ۸۶۷ مأموریت جاده‌ای و ۲۴۹۹ مأموریت داخل شهری که در ۴۳۷ مورد تصادف جاده‌ای ۲۵ مورد هنگام انتقال منجر به فوت‌ شده و بقیه سالم به بیمارستان رسیدند گفت: در بخش شهری ۵۶۶ مورد تصادف و ۱۸۴۸ مورد غیر تصادفی بوده و ۶۷ مورد منجر به فوت‌ شده است.

نیرپور به مسمومیت به الکل‌های تقلبی در منطقه اشاره و عنوان کرد: شهرستان اهر جزو نخستین شهرستان‌های درگیر با این موضوع بود که بالای ۱۰۰ نفر مسموم داشتیم که همکاران نظام سلامت ما در عرصه بهداشت اعم از پزشک روستا، بهورز و بهیارها همگی با همکاری یکدیگر توانستند این حادثه را با حداقل تلفات مدیریت کنند.

وی افزود: تاکنون ما فقط یک مورد فوتی آن‌هم در بیمارستان سینا تبریز داشته‌ایم فوتی دوم به مراکز درمانی اهر و تبریز مراجعه نکرده و ممکن است به شهر دیگری رفته باشد شبکه بهداشت اهر ۲۴ ساعته با همکاری شورای تأمین شهرستان به‌صورت الگویی برای سایر شهرستان‌ها و استان‌ها درآمدند تا با کمترین عوارض در این مواقع از تجارب آنان استفاده کنند.

نیرپور با اشاره به اینکه واحد بهداشت محیط بازرسی‌های خود را از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب از مراکز موردنظر انجام می‌دهند گفت: واحد بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر نیز به وظایف خود در این ایام عمل می‌کند به‌طوری‌که در تعطیلات نوروز سال ۹۷ روز دوم فروردین به نزدیک به ۳۰ نفر از اهالی یکی از روستاها که دچار مسمومیت با شیرینی شده بودند خدمات ارائه کرد امسال نیز با بهره‌گیری از یک ماما به‌صورت ۲۴ ساعته در خدمت همشهریان عزیز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ تعداد ۸ آمبولانس بنز مجهز به واحد ۱۱۵ فوریت‌های پزشکی شهرستان اهر اضافه شد که اکنون ارزش هر یک از آنان بالای ۱۰ میلیارد ریال است بیان کرد: تجهیز پایگاه مرکزی فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ شهرستان اهر به بی‌سیم‌های دی او سی (DOC) نیز از دیگر اقدامات شبکه بهداشت و درمان شهرستان در سال ۹۷ بود که برای ارائه خدمت به شهروندان عزیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =