اگر به آسم مبتلا هستید و از اسپری‌های استنشاقی مصرف می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که داروی‌های خود را به روش صحیح استفاده نکنید.

استفاده نادرستِ بیماران از اسپری‌ آسم

سلامت نیوز:اگر به آسم مبتلا هستید و از اسپری‌های استنشاقی مصرف می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که داروی‌های خود را به روش صحیح استفاده نکنید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، یک ارزیابی از تحقیقات قبلی که در گزارشی از سوی "بنیاد ریه انگلیس" منتشر شد نشان داده است که تا ۹۰ درصد از مبتلایان به آسم در سراسر جهان به شیوه غیرصحیح از اسپری‌های استنشاقی خود استفاده می‌کنند. به عبارتی دیگر به هنگام استفاده از این اسپری‌ها تنها پنج درصد از دارو به طور واقعی به ریه فرد مبتلا به آسم می‌رسد.

یک مطالعه دیگر نیز نشان می‌دهد که تنها یک دهم افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی (COPD) اقدامات ضروری برای استفاده از اسپری‌های استنشاقی خود را به درستی انجام می‌دهند.

این مشکل از آن‌ جایی نشات می‌گیرد که پزشکان در راهنمایی درست بیماران موفق نبوده یا به آن‌ها طرز استفاده از این داروها را به طور فیزیکی نشان نمی‌دهند.

یک متخصص در این مورد می‌گوید: با توجه به انواع بسیار متتفاوت اسپری‌هایی که در دسترس بوده و توزیع می‌شود، فراگیری بهترین روش استفاده از آن‌ها می‌تواند برای مردم امری دشوار باشد. هر کدام از این وسیله‌های دارویی شیوه‌ خاص مصرفی خود را دارند و بنابراین جای تعجب نیست که تعداد زیادی از مردم طرز درست استفاده از آن‌ها را نمی‌دانند.

پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که در چک‌آپ سالیانه خود حتما از طرز درست استفاده از داروهای خود مطمئن شوید.

رییس بنیاد ریه انگلیس در ولز توصیه می‌کند که شیوه‌های استفاده از اسپری‌های استنشاقی و هر گونه مشکل دیگری را که نسبت به آن نگرانی دارید، بررسی کنید. در صورتی که برای استفاده درست از اسپری خود با مشکل روبه‌رو هستید و نمی‌توانید شیوه درست استفاده از آن را پیاده کنید، از پزشک خود بخواهید در صورت امکان نوع اسپری شما را تغییر دهد یا وسیله‌ای کمکی برای استفاده از آن برای‌تان تجویز کند.

بنا بر گزارش سایت "وومنزدی"، بسیاری از افراد از جمله بزرگسالان از دستگاه‌های کمکی اسپری‌های استنشاقی (آسان‌نفس یا دَمیار) استفاده می‌کنند تا بیشترین استفاده مفید را از داروی خود ببرند.

در صورتی که به بیماری‌های ریوی و تنفسی از جمله آسم مبتلا هستید از پزشک خود بخواهید تا طرز دقیق استفاده درست از اسپری‌ها و داروهایتان را به شما آموزش دهد.برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha