سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
کد خبر: 270866

تاکنون تحقیقات متفاوتی درباره تاثیر مصرف آدامس بر کاهش وزن، سلامت دهان و دندان و... شده اما هنوز هیچ کدام نتوانسته است پاسخ دقیقی بدهد که آیا واقعا جویدن آدامس شما را لاغر می کند؟

آیا جویدن آدامس شما را لاغر می کند؟

سلامت نیوز: تاکنون تحقیقات متفاوتی درباره تاثیر مصرف آدامس بر کاهش وزن، سلامت دهان و دندان و... شده اما هنوز هیچ کدام نتوانسته است پاسخ دقیقی  بدهد که آیا واقعا جویدن آدامس شما را لاغر می کند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،سازوکار عمل آن چگونه است؟ آیا شما هم قصد دارید برای کاهش وزن آدامس بجوید یا اگر عادت به جویدن آدامس  نکرده اید، نیازی هم به شروع آن ندارید؟

آیا جویدن ماده چسبناک یا به عبارتی تکه ای آدامس برای کاهش وزن معجزه می کند؟به طور قطع جویدن باعث کالری سوزی نمی شود، کالری هایی که شما با زیاده خوری و درمناسبت های مختلف انباشته اید . با این حال گفته می شود برای بعضی افراد، جویدن یک قطعه صمغ می تواند به کاهش وزن کمی کمک کند به خصوص اگر جویدن آدامس باعث شود از هله هوله روزانه  ریزه خواری های شبانه و استفاده بی رویه از دسرها دست بردارید.
 
 
«کری جون»،  متخصص  تغذیه ورژیم درمانی دراین باره معتقد است که آدامس جویدن برای بعضی می تواند مفید باشد . هرکسی روش هایی دارد که  می تواند به کاهش وزن خود کمک کندو عادت‌هایی مانند آدامس جویدن، می تواند برای بعضی تغییرات زیادی را رقم بزند.


جویدن آدامس برای چه کسانی مفید است؟


به گفته وی آدامس جویدن در دوحالت می تواند مفید باشد؛ برای بعضی که بعد از خوردن غذا تمایل به مصرف دسرشیرین دارند تا احساس شادابی بیشتری کنند جویدن قطعه ای آدامس شیرین می تواند به معنای پیام ختم غذا خوردن باشد در حالی که خوردن یک تکه کیک یا بستنی، کالری اضافه در بدن شما ذخیره می کند. بعضی دیگر هم که عادت به مصرف میان وعده دارند، جویدن آدامس می تواند آن‌ها را مشغول کند تا کالری اضافه دریافت نکنند.


آدامس و کاهش مصرف هله هوله ها
 به گزارش  CNNنتایج یک مطالعه نشان می دهد مصرف آدامس به طور خاص در بعضی افراد میل به خوردن شیرینی وهله هوله را کاهش می دهد؛ به طوری که در وعده بعدی غذایی با مصرف غذای کمتر، 40 درصد کالری کمتری دریافت می کنند. متخصص تغذیه دراین تحقیق می گوید شرکت کنندگان  با مصرف آدامس رضایت بیشتری برای اجتناب ازاین خوراکی ها داشتند .


 اما درمطالعه دیگری مشخص شده است مصرف آدامس برمیزان اشتها یا میزان دریافت غذا  تاثیری ندارد. با این حال ممکن است جویدن آدامس بر کاهش تعداد وعده های غذایی تاثیر داشته باشد. مشخص شده است  افراد میزان بیشتری غذا مصرف و کالری بیشتری از غذاهایی با ارزش غذایی کمتر دریافت می کنند .


 درمطالعه دیگری، بزرگ سالان چاق  هشت هفته آدامس جویدند درحالی که هیچ کمکی به کاهش وزن آن ها نشد.


نتایج متفاوت مصرف آدامس
براساس نتایج یافته ها آثار جویدن آدامس از فردی به فرد دیگرمتفاوت و به ویژگی و خصوصیات وی مربوط است .اگر شما بیشتر در خانه هستید و دایم به آشپزخانه سرمی زنید یا درآشپزخانه شرکت و محل کارتان تنقلات زیادی وجود دارد و شما را وسوسه می کند، ممکن است جویدن آدامس در این زمینه به شما کمک کند .چیزی که شما را مشغول نگه می دارد، عطرو طعم آدامس است تا کمتر به  شکلات روی میزهمکارتان توجه کنید.


اما لزوما یک تکه آدامس نمی تواند جایگزین یک میان وعده شود به ویژه اگرمدت زیادی ازصرف ناهار شما گذشته باشد.درحالی که یک میان وعده در زمان افت انرژی می تواند به شما کمک کند، آدامس  نمی تواند انرژی یک تکه پنیر یا میوه و کمی ماست را برای شما تامین کند.


استفاده از آدامس بدون شکر
 آدامس بدون شکر معمولادر هر قطعه  کمتراز 5 کالری انرژی دارد در حالی که در آدامس های معمولی این میزان به 10 تا 25 کالری می رسد.مصرف آدامس های بدون شکر برای دندان ها نیزبهتر است؛ جریان بزاق را افزایش و اسیدهای تولید شده توسط پلاک های دندانی را شست و شو می دهد.


محدود کردن مصرف
 در طول روز بیشتر از 5 قطعه آدامس مصرف نکنید .اگر چه بیشتر مردم می توانند کربنات موجود در آدامس را تحمل کنند اما مصرف زیاد آن باعث التهاب و اسهال می شود.قندهای آدامس شامل سوربیتول، مانیتول، زایلیتول است که به خوبی جذب نمی شود و کالری کمتری نسبت به شکرمعمولی دارد اما جذب ضعیف، مصرف زیاد آن را توجیه نمی کند. بنابراین  مصرف  مدام  آدامس توصیه نمی شود بلکه می توانید آن را بعد از صبحانه، ناهار یا شام بجوید.


 همراه داشتن یک بسته آدامس
 در کیف و جیب خود یک بسته آدامس داشته باشید تا بتوانید در مواقع نیاز استفاده کنید.
اگر آدامس دوست ندارید ...شما می توانید از چای ، قهوه با کمی شکر یا یک قطعه شکلات استفاده کنید  و  احساس رضایت داشته باشید.
 تمیز نگاه داشتن دهانتان باعث خواهد شد تا کمتر هوس غذا کنید. اگر فضای دهانتان تمیز و تازه و نعناعی باشد، تمایل کمتری به خوردن غذاهای بدبو خواهید داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =