محققان دانشگاه میامی با اسپری کردن سلول‌های بنیادی روی بینی موش‌ها توانستند حس بویایی این جانوران را ترمیم کنند.

بازیابی حس بویایی با استفاده از سلول‌های بنیادی

سلامت نیوز:محققان دانشگاه میامی با اسپری کردن سلول‌های بنیادی روی بینی موش‌ها توانستند حس بویایی این جانوران را ترمیم کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،در این تحقیقات از سلول‌های گلوبوز بازال استفاده شد که به‌طور طبیعی جایگزین نورون‌های آسیب‌دیده و مسن سیستم بویایی می‌شوند. محققان توانستند این سلول‌ها را به نورون‌های کاملی تبدیل کنند که به مغز جانور متصل هستند.

محققان با دست‌ورزی ژنتیکی، موش‌هایی را ساختند که فاقد حس بویایی بودند. در واقع با حذف ژن IFT88 موش‌ها ساختارهای مویی درون بینی خود را که امکان تشخیص بو را فراهم می‌کنند، از دست دادند. اما پس از اینکه محققان سلول‌های گلوبوز بازال را درون حفره بینی اسپری کردند، این سلول‌ها درون روپوشه بویایی که بافت درونی حفره بینی است، به نورون‌های کامل بویایی تبدیل شدند و ارتباط بینی با مغز جانور را برقرار کردند. به این ترتیب موش‌ها در جریان آزمایش‌ها توانستند بوهای بد را تشخیص دهند.

این اولین مدل از دست دادن حس بویایی است که با استفاده از روش‌های سلولی، درمان می‌شود. البته هنوز راه درازی تا استفاده از این شیوه برای درمان اختلال بویایی در انسان باقی مانده است، اما نتایج این تحقیقات نقطه شروع مناسبی برای تحقیقات بعدی خواهد بود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Stem Cell Reports منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =