شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
کد خبر: 272640

به طور قطع بیشترین و مهمترین عامل مساله ژنتیک و وراثت است که اغلب به علت های نامشخصی باعث سفیدی زودرس مو می شود.

آیا سفیدی مو درمان دارد؟

سلامت نیوزـ*دکتر امیر هوشنگ احسانی: به طور قطع بیشترین و مهمترین عامل مساله ژنتیک و وراثت است که اغلب به علت های نامشخصی باعث سفیدی زودرس مو می شود.


به گزارش سلامت نیوز، یکی از کاربران سیناپرس در سوالی پرسیده است: جوانی بیست و دو ساله هستم که قسمت زیادی ازموهای سرم سفید شده است. علت زود هنگام سفیدی موهایم چیست؟ آیا راهی قطعی برای درمان سفیدی مو وجود دارد؟


پاسخ:

هر یک از تارهای موی سر از سلول های رنگدانه ساز خاصی تشکیل شده است که معمولا با افزایش سن این سلول ها کاهش یافته یا دچار کمبود شده و باعث تخریب و سفیدی مو می شوند. سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است كه اغلب با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. معمولا سفیدی مو از دهه سی و چهل سالگی به طور یکسان و برابر در بین زنان و مردان شیوع پیدا می کند و این مساله رابطه مستقیمی با جنسیت افراد ندارد اما گاهی ممکن است فرآیند سفید یا خاكستری شدن در زمانی زودتر از حد معمول یعنی در جوانی آغاز و باعث تخریب زودرس رنگدان های موی سر شود که هنوز علت قطعی برای این سفیدی زودرس مو در دنیا یافت نشده است.

در حال حاضر تئوری های مختلفی برای این مساله مطرح شده است. در این بین مساله ژنتیکی، مشکل های کم خونی، کم کاری و پر کاری تیروئید( البته بیشتر کم کاری تیروئید  بیشتر مورد بحث است)، کم خوابی، ابتلا به برخی بیماری ها، مصرف برخی داروها و استرس از جمله تئوری های مطرح شده ای هستند که می توانند نقش زیادی در سفیدی مو و تخریب سلول های رنگ دانه ساز داشته باشند.

هم اکنون هیچیک از این تئوری ها قطعی نیستند اما به طور قطع بیشترین و مهمترین عامل مساله ژنتیک و وراثت است که اغلب به علت های نامشخصی باعث سفیدی زودرس مو می شود.

در حال حاضر در مورد نقش عواملی همانند استرس، تغذیه بد، کم خونی و کم کاری تیروئید در سفیدی زودرس مو، اتفاق نظر وجود ندارد اما افرادی که دچار مشکلاتی نظیر کم خونی یا کم کاری تیروئید هستند، در صورت درمان به موقع بیماری، روند سفیدی زودرس مو متوقف می شود.

همچنین در حال حاضر راهی برای پیشگیری از این مساله وجود ندارد. درمان های سفیدی مو نیز در دنیا هنوز موفقیت آمیز نبوده است. هم اکنون در دنیا یک سری داروهای خاص برای سفیدی مو تجویز می شوند اما با وجود تمام این تبلیغات هنوز داروی مناسبی برای سفیدی مو تولید نشده است و هم اکنون هیچ دارویی وجود ندارد که رنگ موی سفید شده را به رنگ قبلی بازگرداند و تمام محصول هایی که به صورت شامپو، کرم، قرص و محلول توصیه می‌شوند غیرعلمی بوده و بیشتر تبلیغاتی هستند بنابراین تبلیغات ماهواره‌ای و برخی رسانه‌ها برای برگشت رنگ اولیه مو، فاقد هر گونه پایه و اساس علمی بوده و مصرف این نوع محصول ها هیچ تاثیری در برگشت دایمی رنگ اولیه مو ندارد.

* متخصص پوست و مو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =