یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
کد خبر: 274312

اگر نگاهی به بدنتان بیاندازید به حقایقی می رسید که به‌طورقطع از دانستن آن شگفت زده خواهید شد، اما این حقایق چیست؟

دانستنی‌های حیرت انگیز از بدن شما!

سلامت نیوز:اگر نگاهی به بدنتان بیاندازید به حقایقی می رسید که به‌طورقطع از دانستن آن شگفت زده خواهید شد، اما این حقایق چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، انسان موجودی شگفت انگیز است که دانشمندان هراز چندگاهی نکته ای تازه و حیرت آور از آن کشف می کند و مات می ماند و از همین رو امروز باشگاه خبرنگاران جوان با جمع آوری مطالبی پیرامون این موضوع قصد دارد تا شما را با دانستنی هایی عجیب پیرامون بدن انسان آشنا کند.


انسان خردمند ۲۰۰٬۰۰۰ ساله!

مدارک به‌دست‌آمده از دی‌ان‌ای انسان خبر از این می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته‌ است، در حدود ۵۰ هزار سال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمد و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرد.

انسان خردمند با دیگر انسان تباران بچه دار شده‌اند و این باعث شده است به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان تباران، دی ان‌ای آن‌ها همچنان در انسان خردمند موجود باشد.

نوع بدن انسان‌ها متغیر است. اگر چه اندازه بدن انسان‌ها در بیشتر موارد به مسائل ژنتیکی و از آن گذشته به عادت‌های غذایی و ورزش بستگی دارد.

میانگین قد یک انسان بالغ به‌طورتقریبی ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر (۵ تا ۶ فوت) است و این میانگین در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود.

میانگین وزن برای یک انسان ۷۶ تا ۸۳ کیلوگرم (۱۶۸ – ۱۸۳ پوند) برای مردان و ۵۴ تا ۶۴ کیلوگرم (۱۲۰ – ۱۴۰ پوند) برای زنان است، باید بدانید که وزن بر اساس موقعیت جغرافیایی می‌تواند تغییر کند و علاوه بر این‌ها به، بیماری اضافه وزن و کسری وزن نیز بستگی دارد.

بر خلاف بسیاری پستانداران انسان توانایی راه رفتن بر روی دو پا را دارد؛ بدین ترتیب زندگی با بازوان آزاد و کنترل اشیا به وسیله دست‌ها فراهم است.

انسان با اینکه در مقابل بسیاری از پستانداران بی مو است اما در عوض، رشد موی انسان‌ها در بیشتر موارد در قسمت‌های بالای سر، زیر بغل و دور آلت تناسلی است. انسان‌ها نسبت به شامپانزه‌ها دارای پیاز‌های موی بیشتری در بدن خود چه در زنان و چه در مردان هستند، اما دیدن آن‌ها مشکل است.

رنگ مو و پوست انسان‌ها به وجود رنگدانه‌ها بستگی دارد. رنگ پوست انسان‌ها می‌تواند قهوه‌ای خیلی تیره یا صورتی کمرنگ بسته به تعداد رنگ‌دانه‌ها باشد، محدوده رنگ موی انسان‌ها از بور تا قهوه‌ای، قرمز اما به‌طور عادی مشکی است.    بشر پر حرف‌ترین موجود روی زمین است.
    محققان حد متوسط عمر بشر را هفتاد سال گرفته اند که در این مدت انسان ۱۳ سال حرف می‌زند، ۶ سال غذا می‌خورد و ۲۳ سال نیز می‌خوابد.


    هر نفر به طور متوسط صد‌ها تن غذا می‌خورد؛ اگر وزن افراد را ۷۵ تا ۸۰ کیلو گرم بگیریم باید گفت هر فرد در عمر خود ۱۲۵۰ تا ۱۳۳۵ برابر وزنش غذا می‌خورد.
    در مدت یک روز یا ۲۴ ساعت هزار لیتر هوا تنفس می‌کند و قلبش در هر یک دقیقه ۸۰ تا ۱۰۰ بار می‌زند، با این شرایط قلب انسان در طول زندگیش دو میلیارد و ۵۸ میلیون بار بدون وقفه و اغلب بدون کوچکترین مشکلی می‌زند.
    حساسترین عضو بدن چشم است که می‌تواند ۱۰ هزار رنگ را تشخیص دهد.
    نوزادان تا هشت ماهگی دنیا را سیاه و سفید می‌بیند.
    انسان تنها موجود راست قامت است و روی ۲ پا راه می‌رود و در طول روز به طور متوسط ۲۰ هزار قدم بر می‌دارد یعنی هفت میلیون قدم در سال.
    در ۷۰ سالگی تعداد این قدم‌ها به ۵۰۰ میلیون می‌رسد یعنی ۵۰۰ هزار کیلومتر راه رفته؛ با این محاسبات می‌توان نتیجه گرفت که هر فرد در طول زندگیش می‌تواند ۹ بار کره‌ زمین را دور بزند و با پای پیاده به کره‌ی ماه برود با توجه به اینکه فاصله زمین تا ماه ۳۹۰ هزار کیلومتر است.
    بدن انسان به وسیله‌ پوشش شگفت انگیزی محافظت می‌شود این پوشش پوست بدن است که در هر ساعت ۳۰ میلیون میکروب روی آن می‌نشیند و ۲۹ میلیون آن کشته می‌شود و پس از ۲ ساعت از این ۳۰ میلیون فقط هفت هزار تا باقی می‌ماند.
    جالب است بدانید؛ بدن انسان بین ۲ تا چهار میلیون نقطه‌ درد و جود دارد که حساسیت آن نسبت به موقعیت پوست بدن فرق دارد.
    بدن انسان قدرت مقاومت شگفت انگیزی دارد و می‌تواند گرمای ۴۴ تا ۴۵ درجه را تحمل کند و حتی اگر به تدریج گرم شود در فضای خشک می‌تواند ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه حرارت را تحمل کند و بالاترین میزان برودت که بدن قادر به ایستادگی در برابر آن خواهد بود ۲۷ درجه زیر صفر است.

    هنگام صحبت برای بیان هر کلمه هفتاد و ۲ ماهیچه به کار گرفته می‌شود.
    جالب است بدانید؛ تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی‌رفت.
    حس بویایی انسان قادر به دریافت وتشخیص ۱۰ هزار بوی متفاوت است.
    تنها موجودی که می‌تواند به پشت بخوابد انسان است.
    طول رگ‌های بدن انسان پانصد و شصت هزار کیلومتر است.
    بدن انسان پنجاه هزار کیلومتر رشته عصبی دارد.
    طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست.
    سریع‌ترین عضله بدن انسان زبان است.
    شبکه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد که مسئولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگ‌ها را بر عهده دارد.
    کبد یا جگر تنها عضو داخلی بدن است که اگر با عمل جراحی قسمتی از آن برداشته شود دوباره رشد می‌کند.
    وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است.
    جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم می‌تواند ببیند.


    قلب انسان بطور متوسط ۱۰۰ هزار بار در سال می‌تپد.
    در تمام انسان‌های کره زمین ۹۹.۹ درصد شباهت ژنتیکی وجود دارد.
    انسان می‌تواند ۵۲ روز تنها با خوردن آب زنده بماند.
    ناخن‌های دست چهار برابر سریعتر از ناخن‌های پا رشد می‌کنند.
    دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید می‌کند.
    مغز شما وقتی خواب هستید فعالیتش بیشتر از وقتی است که در حال تماشای تلویزیون هستید.
    وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است.
    طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست.
    سریع‌ترین عضله بدن انسان زبان است.
    شبکه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد که مسئولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگ‌ها را بر عهده دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha