افزايش حقوق كاركنان بهداشت و درمان تا 60 درصد

۱۳۸۶/۰۲/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2765
افزايش حقوق كاركنان بهداشت و درمان تا 60 درصد

كامران باقري لنكراني صبح امروز در همايش سراسري روسا و اعضاي هيات مديره نظام پرستاري كشور، با اشاره به اين كه وزارت بهداشت و درمان از ابتداي آغاز به كار دولت نهم با انبوهي از مطالبات معوقه مواجه شد، بسياري از اين مطالبات را مربوط به مشكلات پرستاران دانست و گفت:‌ براي برطرف كردن مشكلات پرستاران هماهنگي بين بخشي و بازنگري در ساختارهاي حاكم بر سلامت لازم است.


وي گفت: در ابتداي كار دولت نهم، ‌اين وزارتخانه با 600 ميليارد تومان كسري بودجه مواجه بود كه در متمم بودجه سال 84، 250 ميليارد تومان در بخش سلامت و 69 ميليارد تومان در بخش آموزش دريافت كرديم اما باز هم در سال 85 به ويژه در نيمه دوم سال با مشكلات زيادي در بيمارستان‌ها مواجه بوديم.

وي افزود: در سال 85 نيز جذب 503 ميليارد تومان اعتبار در بخش‌هاي مختلف صورت گرفت به طوري كه سال 86 با كسري كمتري آغاز شد.

وزير بهداشت و درمان با اشاره به اين كه اين وزارتخانه هم اكنون يك ماه در پرداخت اضافه كاريها و 5/7 ماه در پرداخت كارانه‌ها عقب است، گفت: در سالهاي گذشته تاخير در پرداخت اضافه كاري‌ها و كارانه‌ها بسيار بيشتر بود.


وي با تاكيد بر اينكه وزارت بهداشت و درمان كشور در دولت نهم توانست حتي بسياري از بدهي‌هاي سال 68 را نيز پرداخت كند،‌ ابراز كرد: اين وزارتخانه در كسري420 ميليارد توماني كه هميشه به صورت سنتي در وزارت بهداشت و درمان وجود داشت به صورتي رديفي در بودجه 86 قرار داد.

لنكراني با اعلام اين كه از اين پس، تمام كساني كه حقوق زير600 هزار تومان دريافت مي‌كنند از فوق العاده تعديل برخوردار مي‌شوند، اذعان كرد: ضريب اين افزايش براي پرسنلي با حقوق زير 300 هزار تومان ، 150 درصد است كه تا مرز 600 تومان اين ضريب صفر مي‌شود.

وي گفت: در مجموع افرادي كه در وزارت بهداشت حداقل حقوق دريافتي را داشته باشند، حدود 60 درصد به حقوقشان اضافه مي‌شود.

وزير بهداشت ودرمان در خصوص حق سختي كار پرستاران تصريح كرد: در حال حاضر سختي كار پرستاران از 5 تا 65 درصد پرداخت مي‌شود كه اين رقم را تا 100 درصد افزايش داده‌ايم و پرستاراني كه در بيمارستان‌هاي رواني و سوختگي كار مي‌كنند بالاترين سختي كار را خواهند داشت.

وي در خصوص ارتقاي شغلي پرستاران گفت: سقف 65 درصد ارتقاي شغلي برداشته شد و به اين ترتيب تمام پرستاران مي‌توانند از مزاياي ارتقاي شغلي بهره مند شوند.


لنكراني افزود: حذف 65 درصد ارتقاي شغلي پرستاران، 80 ميليارد تومان هزينه براي وزارتخانه در برداشت كه با متغير كردن درصدهاي پرداختي به پرستاران تا سقف 130 درصد، تلاش شد تا بار مالي آن كاهش پيدا كند.

وزير بهداشت و درمان كشور، ‌با اشاره به اينكه سهم بهداشت و درمان بايد از صندوق ذخيره ارزي بيشتر شود، گفت: 70 درصد رضايتمندي مردم از خدمات بيمارستان به عملكرد پرستاران بستگي دارد.

وي در خصوص حق اياب و ذهاب و خدمات رفاهي پرستاران و چگونگي استخدام كادر بيمارستانها گفت: ‌در اين خصوص تصميم گيري در اختيارهيات امناي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي قرار گرفته است.

وزير بهداشت و درمان كشور افزايش 2 برابري حق نوبت كاري را در جهت ارتقاي منزلت پرستاران دانست و گفت:‌ هنوز در اين زمينه به موفقيت مطلوب نرسيده‌ايم.

وي با خواندن پرستاران به عنوان ركن اصلي بهداشت و درمان كشورگفت: فعاليتهاي بهداشتي و درماني بايد به صورت گروهي انجام شود چرا كه تك روي در اين مورد منجر به شكست مي‌شود.

لنكراني در پايان با بيان اين كه صرفه جويي كم كردن اضافه كاري و ساير مزاياي پرستاران و كارمندان نيست، خاطرنشان كرد: به تمام هيات امناي دانشگاه‌ها ابلاغ شده كه فرمولي را براي مديريت بهينه در بيمارستانها فراهم كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.71419s, 18q