یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
کد خبر: 278517

دبیر انجمن آترواسکلروز ایران، از درمان نارسایی قلبی با استفاده از داروی جدیدی خبر داد که هنوز وارد فارماکوپه دارویی کشورمان نشده است.

وضعیت درمان نارسایی قلبی در کشور

سلامت نیوز:دبیر انجمن آترواسکلروز ایران، از درمان نارسایی قلبی با استفاده از داروی جدیدی خبر داد که هنوز وارد فارماکوپه دارویی کشورمان نشده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،مسعود اسلامی،  گفت: یک سال است که داروی جدیدی برای درمان نارسایی قلب وارد بازار دارویی دنیا شده است که هنوز وارد کشور ما نشده است.


وی با اشاره به اهمیت درمان نارسایی قلبی ، اظهار داشت: نارسایی قلب باعث ضعف عضله قلب شده و در مراحل پیشرفته، بیمار دچار ورم پاها شده و دچار نفس تنگی می شود و حتی ممکن است شکم بیمار آب بیاورد و با کوچک ترین فعالیت بدنی، دچار نفس تنگی شود.


اسلامی با اشاره به داروهایی که در حال حاضر برای درمان نارسایی قلب استفاده می شود، گفت: داروهای معمول که مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای خوبی هستند اما در مواردی ممکن است بیمار به این داروها جواب ندهد.


وی با اشاره به ورود یک نوع داروی جدید برای درمان بیماران دچار نارسایی قلب، افزود: داروی «انترستو»، برای درمان نارسایی قلب بسیار موثر است، به طوری که باعث کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مرگ و میر بیماران دچار نارسایی قلب می شود.
این متخصص قلب و عروق، در ادامه گفت: امیدوارم این دارو وارد فارماکوپه دارویی کشور شود، چون در حال حاضر تهیه این دارو به صورت سفارشی از خارج وارد می شود و بیماران به صورت آزاد آن را تهیه می کنند.


اسلامی با اشاره به قیمت بالای این دارو، افزود: هر قرص این دارو بین ۳ تا ۴ دلار قیمت دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر نجات بخش بودن این داروی جدید برای بیماران نارسایی قلبی، گفت: این دارو باید به صورت مداوم مصرف شود، به طوری که از روزی دو نصف قرص شروع می شود و به روزی ۲ قرص می رسد. از همین رو لازم است که وارد فارماکوپه دارویی کشور شود.
اسلامی ادامه داد: اگر این دارو وارد فارماکوپه دارویی کشور بشود و ظرف دو سه سال آینده در داخل بتوان آن را به صورت ژنریک تولید کرد.
وی از این داروی جدید به عنوان برند کشور سوئیس نام برد و گفت: ژنریک این دارو در کشور روسیه نیز تولید می شود و انتظار می رود وزارت بهداشت، این دارو را وارد فارماکوپه دارویی کشور کند.


دبیر انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که ما از نظر دارویی از فارماکوپه دارویی دنیا عقب هستیم، افزود: متاسفانه ما از نظر وارد کردن داروهای جدید که بسیار موثر هستند نه اینکه تسکینی باشند، عقب هستیم، به طوری که شاید ۵ تا ۶ سال طول بکشد.


اسلامی با تاکید بر اهمیت درمان بیماران نارسایی قلبی، گفت: نارسایی قلبی، بیماری بسیار شدیدی است که بین یک تا دو میلیون مبتلا به این بیماری در کشور وجود دارد که ۱۰ تا ۲۰ درصد این بیماران دچار نوع شدید نارسایی قلبی هستند. بنابر این، می توان با استفاده از داروهای جدید موثر، طول عمر بیماران را بین ۴ تا ۵ سال افزایش داد و آنها را از لیست پیوند قلب خارج ساخت.
وی اظهار داشت: اگر این بیماران، داروهای جدید و موثر درمان نارسایی قلبی را دریافت نکنند، قاعدتا چاره ای جز پیوند قلب ندارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha