طرح «ممنوعیت حیوان آزاری» در مجلس اعلام وصول شد

تدوین آیین‌نامه اجرایی طرح منع حیوان‌آزاری تا ۶ ماه آینده

۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 278782
تدوین آیین‌نامه اجرایی طرح منع حیوان‌آزاری تا ۶ ماه آینده

سلامت نیوز:به دنبال اعلام وصول طرح منع حیوان‌آزاری در مجلس شورای اسلامی، یک فعال حوزه محیط زیست تأکید کرد: در صورت تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی حیوان آزاری به هر شیوه و با هر انگیزه‌ای ممنوع خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، طرح «ممنوعیت حیوان آزاری» در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. در روز دوشنبه (۱۱ شهریور) در پایان جلسه علنی علی اصغر یوسف نژاد - عضو هیأت رئیسه مجلس - اعلام وصول طرح ممنوعیت حیوان آزاری را قرائت کرد.

در این باره کتایون جهانگیری فعال حوزه محیط زیست با بیان اینکه دو روز پیش، تمام مراحل تایید طرح «منع حیوان‌آزاری» طی شد، منع حیوان آزاری در قالب «طرح» در مجلس پیگیری می‌شود و آقای تابش - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس- با پیگیری و گفت‌ و گو با نمایندگان از تمام طیف‌ها ۱۰۰ امضا از نمایندگان‌ برای حمایت از طرح منع حیوان‌آزاری گرفتند تا اینکه در نهایت روز دوشنبه (۱۱ شهریور) این طرح را اعلام‌ وصول کرد.

وی در مورد جزئیات طرح منع حیوان‌آزاری تصریح کرد: طرح منع حیوان آزاری در ۸ ماده در شکل یک قانون مستقل مطرح خواهد شد. با تصویب این طرح، اولین قانون برای حمایت از حیوانات در قوانین ایران وضع می‌شود.

این فعال محیط زیست در ادامه با اشاره به بخش‌هایی از طرح منع حیوان‌آزاری گفت: حیوان آزاری شامل ضرب و شتم، شکنجه، مجروح کردن عمدی، جراحی‌های غیرضروری، مثله کردن، نسل‌کُشی و استفاده از ابزارهای کشتار گروهی، تخریب مکان زیست یا آشیانه، مسموم کردن حیوان، آب یا خوراک آن و یا تلف کردن حیوان به هر روش، ربودن، زندانی کردن، رها کردن حیوان صاحب‌دار و یا گونه‌های غیر بومی در محدوده و حریم شهر و روستا و طبیعت‌ است.

جهانگیری ادامه داد: هر نوع بهره‌کشی و یا استفاده از حیوان که با طبیعت و روش زندگی و توان حیوان همگون و متناسب نباشد از جمله سوءاستفاده جنسی و نسل‌کشی، کارهای نمایشی، تربیت و استفاده از حیوانات در مقاصد غیرقانونی از جمله جنگ انداختن، عدم رعایت اصول بهداشتی و اخلاقی در تکثیر و پرورش، نگهداری، تحقیقات، حمل و نقل، خرید و فروش، واردات و صادرات حیوانات به‌طوری‌که موجب رنج و عذاب یا بیمار شدن و آسیب به حیوان شود، در دایره حیوان‌آزاری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه اجرائی قانون منع حیوان‌آزاری طی مدت شش ماه در مجلس با مشارکت فراکسیون محیط زیست و ادارات حقوقی و تنقیح مجلس همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس با همکاری سازمان‌های متولی به ویژه سازمان دامپزشکی تهیه خواهد شد، تأکید کرد:

پایه اصلی طرح منع حیوان‌آزاری، موادی است که در سال ۹۵ در سازمان حفاظت محیط زیست با دعوت از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت کشور تهیه شد البته حقوقدان‌ها و فعالان حوزه محیط زیست در تهیه مواد اصلی نقش قابل توجهی داشتند که در جلسات مختلف از آن‌ها دعوت شد.

در حال حاضر نیز باید آئین‌نامه اجرایی این طرح با پیگیری رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تهیه شود. طبیعتا در این فرآیند نیز از سازمان‌های متولی به ویژه سازمان دامپزشکی دعوت خواهند شد تا در مورد جزئیات اظهار نظر کنند.

این فعال محیط زیست در پاسخ به این پرسش که مگر قرار نبود معاونت حقوقی ریاست جمهوری، موضوع ممنوعیت حیوان‌آزاری را در قالب یک لایحه پیگیری کند، گفـت: سال گذشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری قرار بود با کمک نهادهای مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست لایحه منع حیوان‌آزاری ارسالی را بررسی کند و به مجلس ارائه دهند اما اقدام جدی در این باره انجام نشد و چون زمان زیادی گذشت با رایزنی با دکتر تابش و حساسیتی که خود او هم روی این موضوع داشت و طی جلساتی که با گروه گذاشت، به سرعت اقدام لازم برای به صحن رساندن «طرح منع حیوان آزاری» را به انجام رساند و خوشحالیم که تاکید دارد این قوانین به‌طور مستقل به تصویب برسد.

وصول طرح منع حیوان‌آزاری در حالی انجام شده که بنا به آخرین اظهارات سازمان محیط زیست قرار است لایحه از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای مقابله با حیوان‌آزاری تنظیم شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71565s, 19q