یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
کد خبر: 284255

یک متخصص جراحی دستگاه گوارش با تشریح یکی از خطرناک‌‌ترین سرطان‌‌های جهان است، گفت: این سرطان که به "سرطان خاموش" معروف است تا زمانی که به مراحل خطر نرسیده معمولاً علامتی ندارد یا به دلیل ساده بودن علائم این بیماری، بیمار علائم آن را جدی تلقی نمی‌کند!

"سرطان خاموش" چگونه قربانی خود را می‌کُشد!

سلامت نیوز:یک متخصص جراحی دستگاه گوارش با تشریح یکی از خطرناک‌‌ترین سرطان‌‌های جهان است، گفت: این سرطان که به "سرطان خاموش" معروف است تا زمانی که به مراحل خطر نرسیده معمولاً علامتی ندارد یا به دلیل ساده بودن علائم این بیماری، بیمار علائم آن را جدی تلقی نمی‌کند!


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،دکتر مهدی تهمتن  درباره سرطان پانکراس اظهار کرد: سرطان لوزالمعده یا پانکراس یکی از خطرناک‌‌ترین سرطان‌‌های جهان محسوب می‌‌شود و در مجامع علمی به "سرطان خاموش" شهرت دارد زیرا علائم آن زمانی آشکار می‌‌شود که بیماری کاملاً پیشرفت کرده باشد.


وی افزود: سرطان پانکراس تا زمانی که به مراحل خطر نرسیده باشد، معمولاً علامتی ندارد یا به دلیل ساده بودن علائم این بیماری، بسیاری از افراد، علائم را جدی تلقی نمی‌‌کنند.


تهمتن با تاکید بر اینکه شایع‌‌ترین علامت سرطان پانکراس، زرد شدن چشم و پوست است، تصریح کرد: در سرطان پانکراس مجرای صفراوی مسدود می‌‌شود و به دلیل تجمع صفرا در خون، رنگ پوست و چشم، زرد می‌‌شود که به آن زردی انسدادی می‌‌گویند؛ این انسداد باعث تیره شدن رنگ ادرار و روشن‌‌ شدن رنگ مدفوع می‌‌شود.


وی افزود: درد شکم، تهوع، دل‌‌پیچه، بی‌‌اشتهایی، کسالت، نفخ و افزایش قند خون از مهم‌‌ترین علائم سرطان پانکراس هستند همچنین کاهش وزن بدون علت و ناگهانی نیز می‌‌تواند از علائم این بیماری باشد.


این متخصص گوارش با اشاره به نقش عوامل ژنتیکی در ابتلا به سرطان پانکراس گفت: در صورت ابتلای یکی از اعضای درجه‌‌ یک خانواده به سرطان پانکراس، احتمال بروز آن در سایر اعضای خانواده 2 تا 3 برابر بیشتر می‌‌شود.


وی با بیان اینکه رژیم غذایی و سبک زندگی افراد در بروز سرطان پانکراس موثرند، هشدار داد: استعمال سیگار و قلیان و مصرف بیش از حد گوشت قرمزخطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌‌دهد.


تهمتن همچنین بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری تاکید و خاطرنشان کرد: طی چند سال اخیر میزان موفقیت جراحی سرطان پانکراس در ایران افزایش یافته است اما باید توجه داشت که احتمال اینکه یک فرد به مدت 5 سال بعد از عمل جراحی زنده بماند 30 درصد است بنابراین تشخیص به‌موقع بیماری، می‌‌تواند بیمار را از کام مرگ نجات دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =