آلودگي هوا بهانه‌اي براي دعواي شهرداري و شورا

۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۱۰:۲۰ - کد خبر: 284414
آلودگي هوا بهانه‌اي براي دعواي شهرداري و شورا

سلامت نیوز:با توقف بارش‌ها، بار ديگر آلودگي هوا روي كلانشهر تهران سايه انداخته است به‌طوري‌كه روز گذشته شاخص كيفيت هوا به عدد ۱۱۶ و در شرايط ناسالم براي گروه‌هاي حساس قرار گرفته است و وضعيت به گونه‌اي شده كه دوباره مانند دوسال قبل مدارس در برخي شهرها مثل ورامين تعطيل شده و در برخي ديگر مانند كرج، به شهروندان هشدار جدي داده شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،اين درحالي است كه به اعتقاد برخي كارشناسان، اجراي طرح كاهش آلودگي هوا – كه از آن به عنوان يكي از ابزارهاي كاهش آلودگي هوا ياد مي‌شد – نه تنها تاثيري در كاهش الودگي نداشته كه برعكس، سبب افزايش تردد خودروها در پايتخت و تشديد آلودگي شده است گرچه مديران شهري اين موضوع را رد كرده و علت را وارونگي دما و طبيعي مي‌دانند، همين اختلاف‌نظر بهانه‌اي شده براي تشديد اختلافات بين شهرداري و برخي اعضاي شوراي شهر.

محسن پورسيدآقايي معاون حمل‌ونقل ترافيك شهرداري تهران يكي از مديراني است كه معتقد است خوشبختانه اجراي طرح‌هايي مانند طرح كاهش و طرح ايجاد محدوده كنترل آلودگي، زمينه‌ساز كاهش توليد آلاينده‌ها بوده و باعث شد كه شرايط آلودگي هوا به وضعيت هشدار و ناسالم براي همه گروه‌ها نرسد. او در در مورد وضعيت آلودگي هواي پايتخت با بيان اينكه براساس اطلاعات كسب‌شده از شركت كنترل كيفيت هوا، از هفته قبل شاهد سكون كامل هوا در شهر تهران بوديم و انتظار مي‌رفت با سرد شدن هوا در اين هفته ارتفاع لايه مرزي پايين بيايد و از امروز يا فردا وارد هواي ناسالم براي تمام گروه‌ها شويم، گفت:

خوشبختانه اجراي طرح‌هايي مانند طرح كاهش و طرح ايجاد محدوده كنترل آلودگي زمينه‌ساز كاهش توليد آلاينده‌ها بوده و باعث شد كه شرايط آلودگي هوا به وضعيت هشدار و ناسالم براي همه گروه‌ها نرسد. پورسيدآقايي با اشاره به پويايي طرح ترافيك جديد و افزايش قدرت مانور براي اعمال تصميم با ابزارهاي جديد، گفت:

از دوشنبه با اجراي مصوبات كميته اضطرار آلودگي هوا مبني بر نيم بها شدن قيمت بليت حمل ونقل عمومي، اعمال سخت‌گيري بيشتر به خودروهاي شخصي با افزايش عوارض ورود به طرح ترافيك و محدوده كنترل آلودگي هوا به ميزان پنجاه درصد و ممنوعيت تردد شبانه كاميون‌ها انتظار مي‌رود كه شرايط آلودگي بهبود پيدا كند و ان‌شاءالله به مرز هشدار و تعطيلي مدارس و ادارات نرسيم.

«محمد عليخاني» رييس كميسيون عمران و حمل‌و‌نقل شوراي شهر تهران اما از آن دست مديراني است كه برخلاف اكثر مديران شهري، به طرح كاهش و آمارهاي ارايه‌شده انتقاد دارد. او با اشاره به ساختگي بودن آمارهاي معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيك درخصوص طرح كاهش آلودگي هوا كه در صحن شوراي شهر ارايه شد، اظهار داشت: اين آمارها اكنون نمود پيدا كرده و از آلودگي هوا كم نشده است.

ما معتقد بوديم اين كاهش آلودگي هوا به دليل شرايط جوي آن مقطع سال بود و نبايد آن را به طرح كاهش آلودگي هوا نسبت مي‌داديم. او ادامه داد: بعضي‌ها نمي‌خواستند اين مساله را به دليل روابط با معاونت حمل‌و‌نقل بپذيرند و اگر آمارها درست بود، امروز نبايد شاهد آلودگي هوا مي‌بوديم.

از ابتدا تاكيد كردم كه درستي اين طرح در پاييز و زمستان خودش را نشان مي‌دهد و شاهديم همان اتفاقاتي كه در گذشته مي‌افتاد، مجددا در حال تكرار است. عضو شوراي شهر تهران با بيان اينكه طرح جديد ترافيك نتوانسته منجر به بهتر شدن وضعيت ترافيك و هواي پايتخت شود، گفت:

شهردار تهران بايد در اين زمينه پاسخگو باشد. حجت نظري عضو شوراي شهر تهران هم مانند عليخاني از جمله منتقدان اين طرح است و بر اين باور است كه طرح جديد ترافيكي تحت عنوان طرح كاهش آلودگي هوا نتوانسته منجر به بهتر شدن وضعيت هوا و ترافيك تهران شود. او در واكنش به اظهارات معاون حمل و نقل شهردار نيز گفت:

وضعيت هوا و ترافيك براي شهروندان ملموس است ولي معاون شهردار تلاش كرده با ارايه ارقام و اعدادي كه نياز به بررسي بيشتر دارد تاكيد كند طرح جديد ترافيكي موفق بوده است. نظري ادامه داد: من به عنوان يك شهروند هنگام تردد در خيابان‌ها و معابر تهران احساس نمي‌كنم ترافيك بهتر شده بلكه وضعيت بدتر هم شده است. همچنين براساس اعلام شاخص‌هاي شركت كنترل كيفيت هواي تهران نسبت به سال گذشته تعداد روزهاي ناسالم و آلوده افزايش يافته است.


اما ماجراي ترافيك تنها به موضع‌گيري‌هاي مديران شهري محدود نمي‌شود. ديروز رييس پليس پايتخت نيز بر لزوم كاهش ساعت اتمام طرح كاهش آلودگي هوا در نيمه دوم سال تاكيد كرد و از دستگاه قضا خواست تا به مساله طرح ترافيك ورود پيدا كند.

سردار حسين رحيمي در پاسخ به پرسشي در مورد ايرادات پليس به طرح كاهش آلودگي هوا در پايتخت گفت: ما اين موارد را با نامه‌اي به شهردار تهران ارسال و پيشنهادات و نكات خود را مطرح كرده‌ايم به عنوان مثال معتقديم كه در نيمه دوم سال ساعت پايان طرح بايد از ساعت ۱۹ كاهش پيدا كند چرا كه در شرايط فعلي سبب افزايش بار ترافيك به ويژه در لايه بيروني محدوده طرح مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.25168s, 19q