شرایط تحریم ها باعث شده بازار سلامت کشور نیز تحت الشعاع قرار بگیرد و در نتیجه شرکت های داخلی، از این فرصت برای نمایش توانایی های خود استفاده کنند.

بازار تجهیزات پزشکی ایرانی در تحریم ها/ سیاست وزارت بهداشت

سلامت نیوز: شرایط تحریم ها باعث شده بازار سلامت کشور نیز تحت الشعاع قرار بگیرد و در نتیجه شرکت های داخلی، از این فرصت برای نمایش توانایی های خود استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، در شرایطی که سال‌ها است کشورمان در تولید انسولین‌های پایه برای استفاده بیماران دیابتی خودکفا شده، ولی تولید دستگاه‌های تست قند خون، به عنوان یکی از ارکان مدیریت دیابت، به یک آرزوی غیر قابل دسترسی برای ایرانی‌ها تبدیل شده بود. تا اینکه در خرداد ۹۸ به دنبال رونمایی از دستگاه تست قند خون تولید داخل توسط وزیر بهداشت در نمایشگاه ایران هلث، موجی از امید در بیماران دیابتی و متخصصان مربوطه برای دسترسی ساده‌تر به دستگاه‌های تست قند خون و کاهش هزینه‌ها به وجود آمد. خصوصاً اینکه بنا بر اظهار نظر بسیاری از کارشناسان و پژوهشکده‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، دستگاه تست قند خون ایرانی از لحاظ کیفیت، در سطح بسیار خوبی قرار دارد و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است و از لحاظ قیمت نیز مناسبت تر از دستگاه‌های وارداتی است.

حسین صفوی مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، به نحوه حمایت از تولیدات داخلی در بازار تجهیزات پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست کلی ما حمایت از تولید با کیفیت است و در این رابطه تاکید زیادی روی بحث کیفیت وجود دارد، حمایت ما شامل کالایی می‌شود که حائز کیفیت باشد.

وی افزود: ممنوعیت یا محدودیت واردات و همچنین قطع اختصاص ارز دولتی به محصول خارجی، جزو سیاست‌های جدی در این خصوص است. به طور کلی، ممنوعیت واردات کالای مشابه داخلی، در شرایطی که کالای ایرانی از نظر کیفیت و پوشش نیاز مصرف کنندگان کافی باشد، اجرایی می‌گردد. قطعاً در چنین شرایطی، ضرورتی برای واردات وجود نخواهد داشت.

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی تاکید کرد: البته اداره کل تجهیزات پزشکی همواره باید وضعیت بازار را رصد نماید و در صورت افت کیفیت، اقدامات لازم را برای ارتقا کیفیت صورت دهد.

صفوی ادامه داد: نکته دیگر در راستای سیاست حمایت از تولید داخل این است که کالای خارجی که مشابه داخلی آن به بازار عرضه شده، ارز دولتی نخواهد گرفت. کالای ایرانی باید توان رقابت با کالای خارجی داشته باشد و به همین دلیل است که ارز دولتی کالاهای خارجی که مشابه داخلی باکیفیت دارند، قطع می‌شود.

وی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم شرایطی فراهم کنیم که انگیزه‌های تولیدکننده داخلی افزایش پیدا کند و این امور مبتنی بر قانون حمایت حداکثری از تولید داخل است.

به گفته صفوی، توقف کامل واردات، یک دفعه اتفاق نخواهد افتاد، یک بازه زمانی لازم است. اما با حضور تولیدکننده ایرانی، محدودیت واردات آغاز می‌شود. حداقل این است که اجازه افزایش واردات نمی‌دهیم و مسیر را کاهشی می‌کنیم. اجازه نمی‌دهیم که رقیب بیشتر برای تولیدکننده ایرانی ایجاد شود.

وی ادامه داد: محدودیت واردات بر اساس توانمندی‌های تولیدکننده داخلی شکل خواهد گرفت. مثلاً میزان تأمین قطعات تولیدکننده داخلی را برآورد می‌کنیم و بر اساس آن پیش می‌رویم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: این موضوع در خصوص دستگاه تست قند خون ایرانی که به تازگی وارد بازار شده است نیز صادق است و در صورتی که این موارد رعایت شود بازار می‌تواند در اختیار تولیدات داخل قرار گیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با اجرای این سیاست‌ها، تولیدات ساخت ایران، نه تنها در بازار کشورمان، بلکه در بازارهای منطقه نیز جایگاه خوب و مناسبی پیدا کنند و در چرخه ارزآوری قرار گیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha