مصرف ویتامین دی سنگ کلیه را افزایش نمی‌دهد

۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 288879
مصرف ویتامین دی سنگ کلیه را افزایش نمی‌دهد

سلامت نیوز:یک طرح تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نشان داد؛ مصرف ویتامین دی (D) با ایجاد سنگ کلیه در ارتباط نبوده و خطر آن را افزایش نمی‌دهند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،بر پایه نتایج این طرح تحقیقاتی تحت عنوان «بررسی مقایسه سطح سرمی ویتامین D در افراد مبتلا به سنگ کلیه و افراد سالم در مراجعان به کلینیک مهدیه کرمانشاه» که توسط دکتر «زهره برتنی» با همکاری دکتر «بهزاد حیدرپور»، دکتر «منصور رضایی» و «آرمین آشوری» در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه انجام شد، مشخص گردید سطح ویتامین D با ایجاد سنگ کلیه در ارتباط نبوده و خطر آن را افزایش نمی‌دهند.


بنابراین پیشنهاد می شود با آموزش تغذیه و اصلاح عادات بیماران مبتلا به سنگ، می توان میزان بروز و عود این بیماری را کاهش داد یا حداقل طول فاصله زمانی عود آن را افزایش داد.


با توجه به مشکلات درمان سنگ کلیه و هزینه‌های آن، توصیه‌های تغذیه‌ای می‌تواند روشی آسان و کم هزینه جهت کاهش بار این بیماری بر فرد و جامعه باشد.
اهمیت انجام این مطالعه از این جهت است که اگرچه روش های بسیاری برای درمان سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری ظهور کرده‌اند ولی همگی روی خود سنگ تمرکز دارند و نه جلوگیری از ایجاد سنگ. بنابراین بررسی بیشتر عوامل موثر بر ایجاد سنگ کلیه از اولویت‌های لازم برای پیشگیری از این بیماری است.


ویتامین D یا کلسیفرول یکی از ویتامین های لازم برای بدن و از ویتامین های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می کند.


این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ها کمک می کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می کند. مهمترین منبع تامین این ویتامین نور خورشید می باشد.
چربی ماهی‌ها مانند قزل آلا منبع غنی ویتامین دی هستند، آفتاب، غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات، کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، ماهی ساردین از مهمترین منابع ویتامین D هستند.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84682s, 19q