اکنون به فکر قرنطینه کامل افتاده‌اید؟

۱۳۹۹/۰۱/۱۷ - ۱۷:۵۴ - کد خبر: 291489
اکنون به فکر قرنطینه کامل افتاده‌اید؟

سلامت نیوز: قرنطينه تنها راه‌حلي است که همه کشورها بدان روي آورده‌اند. از چين که قرنطينه کامل و خانه به خانه را اجرا کرد و پس از مدتي از مهار اين ويروس خبر داد تا ايتاليا که به قرنطينه کامل کشور دست زده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در اين ميان ايران ابتدا در اواسط اسفند صرفا به توصيه‌هاي پيشگيري، خودقرنطينگي و خودمراقبتي و به تعطيلي مراکز آموزشي، فرهنگي، بقاع متبرکه و حرم‌هاي مطهر دست زد و در مرحله بعد از 8 فروردين طرح فاصله‌گذاري اجتماعي و مقررات آمد و شد اعلام کرد.

حال خبر مي‌رسد که مجلس طرح 3 فوريتي براي قرنطينه يک‌ماهه کشور داده است. عبدالکريم حسين‌‌زاده رئيس فراکسيون حقوق شهروندي مجلس مي‌گويد: «اين طرح که حدود يک ماه پيش تهيه شده بر مبناي تعطيلي يک ماه کشور و براساس اصل 79 قانون اساسي پيش‌بيني شده بود که با توجه به اينکه مجلس جلسه علني نداشت امکان مطرح کردن آن نيز نبود لذا بنا داريم اين طرح را در اولين جلسه علني مجلس براي اتخاذ راهکارهايي جهت مقابله با کرونا مطرح کنيم.»


حالا به فکر افتاد‌يد؟
امروزه اکثر قريب به اتفاق کشورهاي جهان با ويروس ناشناخته و منحوس کرونا مواجه و دست به گريبانند و هريک به‌نحوي به مقابله با اين ويروس پرداخته و مي‌پردازند. در اين راستا تاکنون 2مدل مبارزه با کرونا در جهان به‌کار گرفته شده است.

نخست قرنطينه کامل که در کشور منتشر‌کننده ويروس يعني چين به‌کار گرفته شد. در قرنطينه کامل پروتکل‌هاي بهداشتي، محافظتي و عبور و مرور از در منازل اجرا مي‌شود و تمامي مايحتاج مردم توسط دولت احصاء شده و تامين مي‌شود. راه دوم قرنطينه محدود است که برخي کشورها مثل ايران از آن بهره مي‌برند و در اين راه مدخل‌هاي ورودي و خروجي شهرها بسته مي‌شود تا زنجيره انتقال قطع شود.

با اين حال‌درصد موفقيت قرنطينه کامل بسيار محسوس و چشمگيرتر از قرنطينه محدود يا به عبارتي همان طرح فاصله‌گذاري اجتماعي است که دولت انجام داده است. هرچند که دولت حتي پيش از عيد به همين طرح فاصله‌گذاري اجتماعي نيز رضايت نداد، آن را اجرا نکرد و در فحواي کلام رئيس‌جمهور نيز نسبت به قرنطينه شهرها چنين نهفته بود که «مردم بايد خودقرنطينگي کنند نه اينکه کشور قرنطينه شود.»

با اين حال اکنون که از طرح فاصله‌گذاري اجتماعي از 8 فروردين به‌طور محسوس کليد خورده برخي معتقدند که دولت بسيار زودتر از اينها بايد تن به اين کار مي‌داد تا هم در زمان کمتري بتوان زنجيره انتقال ويروس را گسست و هم تعداد مبتلايان و تلفات ناشي از اين ويروس کاهش يابد.

حال پرسش اين است؛ چرا آنهايي که امروز حق به جانب سخن از تاخير در اين طرح مي‌کنند و معتقدند بايد حتي از اسفندماه قرنطينه اعمال مي‌شد آن زمان چنين سخناني نمي‌گفتند و دولت را مکلف به اين تکليف نمي‌کردند، اما حال که مي‌بينند راهي جز قرنطينه وجود ندارد از سهل انگاري دولت مي‌گويند؟ در اينکه دولت بايد خيلي زودتر از اينها طرح قرنطينه محدود يا فاصله‌گذاري اجتماعي را انجام مي‌داد ترديدي نيست اما نکته اين است که چرا برخي تازه امروز به فکر افتاده‌اند.


طرح 3 فوريتي
رئيس فراکسيون حقوق شهروندي مجلس اظهار داشت: طرح سه فوريتي تعطيلي و قرنطينه کامل کشور تقديم هيات رئيسه مجلس شده است. ايسنا نوشت؛ عبدالکريم حسين‌زاده گفت: يکشنبه هفته گذشته که جلسه مجلس قرار بود به‌صورت مجازي برگزار شود من در محل صحن مجلس حاضر شدم و ضمن رايزني با رئيس مجلس، طرح سه فوريتي تعطيلي و قرنطينه کامل کشور را در يک ماده و 11 تبصره و با امضاي 16 نفر از نمايندگان تحويل آقاي قاضي‌‌زاده هاشمي کردم، ايشان نيز اين طرح را به اداره قوانين ارجاع کردند.

وي‌ افزود: اين طرح که حدود يک ماه پيش تهيه شده بر مبناي تعطيلي يک ماه کشور و براساس اصل 79 قانون اساسي پيش‌بيني شده بود که با توجه به اينکه مجلس جلسه علني نداشت امکان مطرح کردن آن نيز نبود لذا بنا داريم اين طرح را در اولين جلسه علني مجلس براي اتخاذ راهکارهايي جهت مقابله با کرونا مطرح کنيم. نايب رئيس فراکسيون اميد با اعلام آمادگي در خصوص دريافت پيشنهادات نمايندگان در جزييات اين طرح، اضافه کرد: با توجه به شيوع ويروس کرونا در چند ماه گذشته، کشور به‌صورت نيمه تعطيل در آمده است، لذا به منظور قطع زنجيره انتقال اين ويروس بايد حداقل به مدت يک ماه کمترين تردد و تماس وجود داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.13816s, 19q