عدم انجام جراحی های زیبایی و لوکس تا اطلاع ثانوی

قابلیت تمدید نسخه های بیماران مزمن تا شش بار/منفی شدن تست کرونای ۱۲۰۰ بیمار مبتلا به HIV

۱۳۹۹/۰۲/۰۹ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 292761
قابلیت تمدید نسخه های بیماران مزمن تا شش بار/منفی شدن تست کرونای ۱۲۰۰ بیمار مبتلا به HIV

سلامت نیوز: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه:«۱۲۰۰ نفر از مبتلایان به اچ ای وی تست کرونا دادند که منفی بوده است.» گفت:«آمار مبتلایان به اچ ای وی که تست مثبت کرونا داشته باشند بسیار پایین تر از پیش بینی ها بوده است.»


دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« داروهای آنتی ویروس که در بیماران HIV مثبت استفاده می شود در پروتکل اولیه درمان کووید ۱۹ هم مطرح بوده است و از داروی کلترا برای بیماران کووید۱۹ هم استفاده شده البته یافته های محققین و اساتید و پزشکان ایرانی لزوما اثربخشی قابل توجه این دارو را در کنترل بیماری کووید ۱۹ نشان نداده است.»


وی در ادامه گفت:« ۱۲۰۰ نفر از مبتلایان به اچ ای وی تست کرونا دادند که منفی بوده است و بیماران مبتلا به این بیماری علیرغم نگرانی های جدی ای که ما داشتیم باتوجه به اینکه این افراد ممکن بود نقایص نسبی در سیستم ایمنی بدنشان داشته باشند اما سطحی از درجات حفاظت در برابر کووید ۱۹ به خاطر داروهای مصرفی ممکن است در آنها ایجاد شده باشد آمار مبتلایان به اچ ای وی که تست مثبت کرونا داشته باشند بسیار پایین تر از پیش بینی ها بوده است.»


دکتر جهانپور افزود:« استفاده از داروهای رماتیسم برای درمان کووید -۱۹ هم از همان روزهای اول مورد توجه قرار گرفت. داروی هیدروکسی کلروکین درست است که بیشتر به عنوان داروی ضدمالاریا شناخته می شود اما در برخی بیماری های روماتولوژیک هم استفاده می شود. داروی کلشی سین که اخیرا در برخی مقاله ها گزارش شده که می تواند درجاتی از حفاظت را در بیماران کووید -۱۹ ایجاد کند در درمان های اولیه کرونا ممکن است مفید باشد اما در پروتکل های درمانی ما نیست و اگر پزشکان صلاح بدانند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.»


وی افزود:« داروی اکتمرا همزمان به صورت ازمایشگاهی توسط یکی از شرکت های ایرانی تولید شده که در موارد شدید روماتیسم استفاده می شده که به صورت مطالعات بالینی برای برخی بیماران کووید -۱۹ هم استفاده می شود ولی هیچ یک از این داروها به عنوان درمان موثر کووید -۱۹ با سودمندی بالا گزارش نشده است.»


وی درباره دستگاه زباله سوز اهدایی از چین گفت:«این دستگاه ، دستگاه خاصی نیست و ویروس کرونا ظرف چند ثانیه در ۷۰ درجه از بین می رود و هر شرکت ایرانی می تواند این دستگاه را تولید کند و قبل از این هم ما دستگاه های بی خطرکننده زباله های عفونی در بیمارستان ها را داشتیم اطلاعی نداریم که آیا رقابتی بین شهرها برای دریافت این دستگاه وجود دارد ولی این دستگاه به راحتی قابل تولید هم در تهران و هم در قم است. »


وی درباره اجباری شدن ماسک گفت:« تامین ، تولید و توزیع ماسک به وزارت صمت برمی گردد و در حیطه وزارت بهداشت نیست. در مورد قیمت گذاری ماسک اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت یک نمونه ماسک را قیمت گذاری کرده است. فیلم های آموزشی تهیه ماسک های خانگی در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تهیه شده تا مردم بتوانند با ارزان ترین روش با مواد با اطیمنان بالا ماسک خانی تهیه کنند. ما لزوما توصیه به استفاده از ماسک N95 نداریم. الان تولید ماسک در کشور ۲۵ برابر شده است و سطح دسترسی به ماسک بالاست و جایی در کشور نیست که برای تهیه ماسک مشکل داشته باشد.»


وی درباره وضعیت جراحی های محدود، گفت:« مطابق بخشنامه معاونت درمان وزارت بهدشت جراحی های محدود قابل انجام است البته اعمال لوکس و زیبایی در مرحله اول مورد توجه نیست ولی جراحی های الکتیو و یا بستری هایی که اورژانسی نیست بعدا قابل انجام است و قسمت اعظم تخت های بیمارستانی کرونا خالی است و در مورد ای سی یو هم یک دوم تخت ها برای کرونا اختصاص یافته که بیش از ۳۵ درصد انها خالی است و با توجه به روند نزولی موارد بستری ناشی از کووید ۱۹ و ضرورتی که برای رسیدگی به سایر بیماری ها وجود دارد قاعدتا این سرویس با رعایت پروتکل های ابلاغ شده در مطب ها و کلینیک و مراکز جراحی محدود قابل انجام است ولی تا اطلاع ثانوی شامل جراحی های زیبایی و لوکس نخواهد شد.»


وی درباره قابل تمدید بودن نسخه های بیماران مزمن، گفت:« داروهای معمول بیماران مزمن حتی تا ۶ بار قابل تحویل است البته ممکن است مشکلاتی در پوشش بیمه ای آنها ایجاد شود ولی از لحاظ تحویل دارو در داروخانه ها مشکلی ندارند و می توانند تا ۶ بار دارو را با نسخه قبلی از داروخانه تحویل بگیرند با توجه به اینکه موضوع راه اندازی کلینیک ها و درمانگاه ها در دستور کار است مشکلی در هفته های اتی برای تجدید نسخ نخواهیم داشت.»

وی درباره اپلیکیشن های سلامت گفت:« اپلیکیشنی که رسما با وزارت بهداشت همکاری دارد اپلیکیشن ماسک است .اپلیکیشن دیگری را نمی شناسم که همکار وزارت بهداشت در مقابله با کرونا باشد. سامانه salamat.gov.ir نیز کماکان در دسترس است.»


وی درباره طرح ترافیک گفت:« در مورد طرح ترافیک و موارد مشابه آن چیزی که بر همه مصوبات و سیاستگذاری هایی که در کمیسیون های مختلف انجام می شود اولویت دارد ، تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است. تا این لحظه تصمیم ستاد و ابلاغ آن از سوی رییس ستاد که وزیر بهداشت است این است که موضوع طرح ترافیک را در کلانشهرها نخواهیم داشت و معتقدیم اجرای طرح ترافیک ممکن است با شیفت تعداد بیشتری از افراد به سمت حمل و نقل عمومی باعث شیوع بیشتر کرونا شود اگر پیشنهاداتی از شورای عالی ترافیک یا نهادهای دیگر باشد در ستاد ملی مقابله با کرونا قابل بررسی خواهد بود.»


وی درباره درمان کرونا با طب سنتی گفت: «تعدادی طرح تحقیقاتی با مبانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان ‌ها در حال انجام است. فعلا هیچ مورد گزارشی از اثربخشی قطعی آنها در درمان کرونا نداریم و قاعدتا ‌آنچه به عنوان توصیه‌ها عنوان می‌شود را دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی منتشر می‌کند، مبتنی بر یافته‌ها و آموزه‌های کلی طب ایرانی در ارتقا سلامت عمومی و سیستم ایمنی در مواجهه با بیماری‌های عفونی و واگیر است و خاص بیماری کرونا نیست. مطالعاتی مثل طب مدرن را در دست اقدام داریم. پزشکی، علمی مبتنی بر شواهد است و اگر شواهد متقن مبنی بر اثربخشی و سودمندی یک دارو یا فرآورده طبیعی یا یک روش درمان سنتی مشخص شود، مثل روش‌های طب مدرن قابل تجویز خواهد بود و حتی می‌توانیم آن را به عنوان روش مکمل در پروتکل درمان بیماری کرونا وارد کنیم.»


وی در واکنش به اظهار نظرات در شبکه ایران اینترنشنال مبنی بر امارسازی وزارت بهداشت است درباره مبتلایان کرونا و اینکه ۷۰ درصد موارد ابتلا ثبت نمی شوند، گفت:«این اظهار نظرها سیاسی است و افرادی نشسته اند و عامل و کارمند سرویس های اطلاعاتی در گرداندن یک رسانه فارسی زبان در خارج از کشور هستند، این اظهار نظرها ناشی از بی اطلاعی افرادی است که این خبرسازی ها را می کنند. ما اماری از سامانه HIS بیمارستانی نمی گیریم این سامانه ها افلاین هستند. ما از مسیر دیگری این اطلاعات را داریم و دقیقا به روز است. سامانه‌هایی که برخی افراد اشاره می‌کنند، ممکن است تا ۴۵ روز به روز نشوند.»


وی در پاسخ به اینکه آیا تصمیماتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته می شود با سازمان بهداشت جهانی هماهنگ است یا تصمیمات به صورت کشوری گرفته می شود،‌گفت:« تصممیات هر کشوری مستقل است و برای مقابله با یک اپیدمی یک حاکمیت سیاسی درگیر اپیدمی ها خواهد شد. رابطه با سازمان بهداشت جهانی رابطه از بالا به پایین نیست ولی توصیه های سازمان و یافته هایش را در هر اپیدمی از جمله کرونا لحاظ می کنیم. هیچ نسخه واحدی برای همه کشورهای دنیا نمی توان پیچید و کشورها براساس ساختارها و زیرساخت های خود در این خصوص تصمیم می گیرند و قاعدتا مثل هم نیستند. سازمان بهداشت جهانی هم رویکردی ندارد که یک سیاست واحدی به کشورها ابلاغ کند و انها الزامی به اجرای آن داشته باشند چون به تفاوت ها در زیرساخت ها قائل است .»


وی افزود:«ما فکر می کنیم استفاده از نظرات سازمان های مختلف مثل مراکز مدیریت بیماری های اروپا و سازمان بهداشت جهانی و حتی سازمان های جهانی حوزه سلامت می تواند موثر و اثربخش باشد ولی همه اینها در کنار هم قرار خواهد گرفت و براساس ظرفیت های خودمان تصمیم گیری می کنیم . توفیق نسبی در مدیریت کرونا اتفاق افتاده و همه ناظران قائل به این هستند که ایران با توجه به اینکه تحت تاثیر شدیدترین تحریم های بین المللی بود وارد اپیدمی کرونا شد و بالاترین حد دشمنی ها را در ابعاد مختلف بخصوص از سوی ایالات متحده داشت در این شرایط با استفاده حداکثری از توان داخلی و ظرفیت های موجود در داخل و بعضا ظرفیت های موازی بین المللی توانست موفق تر از بسیاری از کشورهای پرمدعا این مسیر را طی کند. معتقدیم با یک مشارکت همگانی و اجتماعی وسیع قطعا این مسیر با همین نحو قابل تداوم خواهد بود و می تواند برای بسیاری از کشورها کلیات آن به عنوان الگو باشد.»


وی در مورد آمار ابتلا و فوت اتباع خارجی که اوراق هویتی ندارند در ایران گفت:« قسمت اعظم یا همه افراد فوت شده ناشی از کرونا احراز هویت شده و اغلب ایرانی بودند در اتباع خارجی آمار فوت پایینی داشتیم. مشکل دیگری که اضافه شده وورود اتباع برخی کشورها برای معالجه و درمان موارد مشکوک کوویید ۱۹ از مبادی غیررسمی به کشور است ما به هیچ وجه نمی توانیم پذیرای بیماران جدید باشیم . عمده اتباع در کشورمان افغانستانی هستند و جواز اقامت و اوراق هویتی ندارند ما جزو نادر کشورهایی هستیم که با کمترین هزینه بیماران مبتلا به کوووید ۱۹ را در مراکز خدمات سلامت و سیستم درمانی پذیرا هستیم و قطعا چه اتباع اسیایی و چه اروپایی اذعان دارند سرویسی که در ایران دریافت کردند قابل مقایسه با کشور خودشان نخواهد بود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18092s, 18q