معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد:«دستفروشی یکی از مشکلات دایمی ما بوده و هست. نظارت ما بر دستفروش ها خیلی سخت است. ما با دستفروشی بویژه دستفروشی مواد غذایی موافق نیستیم در ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ تصمیمی برای دستفروشان گرفته نشده است.»

ستاد مقابله با کرونا هیچ تصمیمی برای دستفروشان نگرفته است/هیچ منطقه ای در کشور وضعیت سبز ندارد

سلامت نیوز:معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد:«دستفروشی یکی از مشکلات دایمی ما بوده و هست. نظارت ما بر دستفروش ها خیلی سخت است. ما با دستفروشی بویژه دستفروشی مواد غذایی موافق نیستیم در ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ تصمیمی برای دستفروشان گرفته نشده است.»


 به گزارش سلامت نیوز، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« یکی از کارهای خیلی خوبی که در سطح کشور انجام شد بعد از مرحله طوفانی بیماری کرونا و مراجعات بسیاری که به بیمارستان ها، دو اتفاق بسیار مهم رخ داد. مهمترین اتفاقی که رخ داد رعایت کردن مردم بود و اگر رعایت مردم نبود اینهمه توفیقی که بدست اوردیم امکانپذیر نبود چون تمامی توصیه هایی که برای مبارزه و کنترل این بیماری وجود دارد متکی بر مسوولیت اجتماعی افراد و سطح سواد سلامت افراد و همکاری و همدلی است.»


وی ادامه داد:«در ارتباط با روند بیماری در کشور ما همکاری فوق العاده ای که مردم برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی و بهداشت فردی داشتند باعث شد الگویی که در سطح کشورمان رخ داد بسیار قابل توجه بود و آن پیش بینی هایی که درباره روند بیماری وجود دارد بعد از ورود مردم یک افت خوبی داشتیم.»


وی افزود:« اتفاق دوم این بود که با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و عدم مسافرت ها در سطح کشور ما روزهای بی نظیری در سطح کشور تجربه کردیم. مردم در روز طبیعت بیرون نیامدند و نتیجه آن را دیدیم. اقدام بعدی غربالگری وسیع در سطح کشور بود که در سطح دنیا بی نظیر است. در عرض یک ماه حدود ۹۰ درصد مردم را غربالگری کردیم و الان مرحله دوم آن شروع شده و غربالگری مرحله دوم به مرز ۳۰ میلیون نفر رسیده است که بیشتر بر افراد اسیب پذیر و افراد مسن و مادران باردار متمرکز است. در کنار آن راه اندازی ۴۰۰ مرکز نمونه گیری برای انجام تست های سرپایی باعث شد ورودی بیمارستان ها به شدت کاهش پیدا کند. یک رابطه معناداری است بین پیدا کردن مبتلایان در مرحله اولیه و ایزوله کردن آنها با کاهش بار بیمارستان ها وجود دارد واگر این افراد شناسایی و غربالگری نمی شدند ظرف یکی دو هفته دیگر با حال بد مجبور به بستری در بیمارستان بودند.»


وی خاطرنشان کرد:« اگر مردم رعایت نکنند و نقش خودشان را تمام شده حساب کنند و فکر کنند وضعیت عادی شده است همه محدودیت ها قابل برگشت است و می تواند موجب افزایش شیوع بیماری شود به همین دلیل نیاز داریم مردم توصیه های بهداشتی را رعایت کنند تا بتوانیم رفته رفته این بیماری را به مرحله ای برسانیم که اعلام کنیم دیگر خطری وجود ندارد. در استان خوزستان برخی بازگشایی ها و عدم رعایت فاصله گذاری ها باعث شد که تصمیم بگیریم به عقب برگردیم و تا اخر این هفته در برخی شهرها و شهرستان های این استان دوباره برخی اماکن و ادارات تعطیل شده و یک برگشت به عقب رخ داده است این ممکن است برای هر شهر و استان  دیگری رخ دهد اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی براینکه با توجه به آغاز به فعالیت مجدد دستفروش ها ایا در ستاد مقابله با کرونا در این مورد تصمیم گیری شده است،‌گفت:« در ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد دستفروش ها صحبتی نشده است. بحث دستفروش ها بحث الان نیست ما به دستفروش ها مجوز فعالیت نمی دهیم مگر اینکه در مکان های ثابت و تحت نظر شهرداری ها باشند و دستفروشی یکی از مشکلات دایمی ما بوده و هست. نظارت ما بر دستفروش ها خیلی سخت است و جاهایی را می توان نظارت کرد که دارای پروانه کسب کار هستند و کارت بهداشتی دارند که اگر مغازه ای پروانه کسب دارد و تخلف کند می توان آن را پلمپ کرد ولی اگر با دستفروش ها برخورد کنیم و بگوییم دستفروشی نکن در جایی دیگر بساط دستفروشی را راه می اندازد.»


وی افزود:« با دستفروشی مخالف هستیم و در گشت های مشترک هم با آنها برخورد خواهد شد اما نکته ای که وجود دارد این است که باید معیشت و وضعیت اقتصادی مردم را هم در نظر بگیریم به این دلیل که اگر فقط بخواهیم بگوییم از دیدگاه حوزه سلامت به این قضیه نگاه کنیم باید حتی مغازه ها را هم تا اخر سال تعطیل کنیم. ما برای جایی که نمی توانیم پروتکل ارسال کنیم نمی توانیم نظارتی داشته باشیم به همین دلیل ما با دستفروشی بویژه دستفروشی مواد غذایی موافق نیستیم در ستاد ملی مقابله با کرونا هم هیچ تصمیمی برای دستفروشان گرفته نشده است.»


تعریف بهتر مناطق سفید و زرد و قرمز مناطق با ریسک سطح یک، مناطق با ریسک سطح دو و سه است. ما منطقه بی خطر نداریم. ما رنگ دیگری به اسم رنگ سبز داریم که در هیچ جای کشور منطقه سبز نداریم اگر در یک منطقه ای روزانه به ازای هر صدهزار نفر یک نفر بستری شود منطقه کم خطر می شود اگر تعداد مبتلایان بالای سه نفر باشد وضعیت قرمز می شود و ما بین این دووضعیت منطقه زرد است. ما درباره منطقه سبز تعریفی نداریم چون چنین منطقه ای نداریم.»


وی افزود:«اینکه چرا مناطق را به سفید و زرد و قرمزتقسیم بندی کردیم این است که ما مشاغلی که داریم را به سه قسمت تقسیم کردیم مشاغل خیلی پرریسک که قرمز هستند،  مشاغل متوسط و مشاغل کم ریسک. ما در سطح کل کشور مشاغل کم ریسک را بازگشایی کردیم و در مرحله دوم مشاغلی با ریسک متوسط را نیز در کل کشور بازگشایی کردیم ولی برای مشاغل پرریسک برای اینکه تصمیمی برای بازگشایی بگیریم سراغ طبقه بندی ریسک شهرستان ها رفتیم. اگر بخواهیم بگوییم ورزش تیمی آزاد است آیا در کل کشور آزاد است یا فقط در مناطق سفید بازگشایی می شوند همه کشور نمی تواند چنین باشد، یا در بحث برگزاری نماز جمعه یا نماز جماعت بگوییم در کل کشور برگزار شود یا اول در منطقه سفید برگزار شود. این تقسیم بندی صرفا برای مشاغل صورت گرفته است.»


وی تاکید کرد:« از نظر ما اپیدمی در سطح کشور وجود دارد و هیچ منطقه سبزی در کشور نداریم. دلیلی ندارد که اگر یک استانی وضعیتش بد می شود ما کل کشور را تعطیل کنیم مثل الودگی هوا که در تهران است آیا کل کشور را به خاطر آلودگی هوای تهران تعطیل می کنیم؟ بنابراین این قابلیت انعطاف فوق العاده برای مدیریت کشور کمک می کند. اگر وضعیت یک استانی بد است باید تعطیل شود و وضعیت خوب شد باید با جدیت پروتکل ها را رعایت کنند تا مشاغل بازگشایی شوند. »


وی در ادامه گفت:« این ویروس به طور کلی از بین نمی رود فرض کنید یک جایی که ویروس وارد شد کل کشور را قرنطینه کنید تا کی؟ به محض اینکه مردم بیرون بیایند دوباره ویروس شیوع پیدا می کند بنابراین باید به رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری ها عادت کنیم تا بیماری را کنترل کنیم این به معنای تعلل وزارت بهداشت نیست. بحث مدیریت کرونا در بوشهر را باید در سطح کشور انجام دهیم اگر وضعیت استانی خراب شد سریع کنترل شود میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در خوزستان خیلی پایین بود و معلوم بود شیوع بیماری در آنجا بالا می رود.»

وی درباره شیوع بیماری کاوازاکی در کشور گفت:« کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و بیش از ۵۰ سال است که این بیماری شناخته شده و بیشتر افراد زیر ۵ سال را درگیر می کند و عوامل ناشناخته ای باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و می‌تواند علائمی شبیه بیماری‌های واسکولیت ایجاد کند. بعضی از توکسین ها و سموم و باکتری و ویروس ها می توانند باعث شعله ور شدن این بیماری شوند و با توجه به اینکه عروق ریز را درگیر می کند معمولا در جاهایی که مخاط یا پوست است را درگیر می‌کند.»


وی افزود:« اینکه بیماری کاوازاکی را به کرونا ربط دهیم با توجه به اینکه فیزیوپاتولوژی کرونا لایه پوششی عروق را درگیر می کند می تواند علایم شبیهی به کاوازاکی دهد که این دو بیماری با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. درگیری کرونا در کودکان زیر ۵ سال خیلی کم است بنابراین این دو بیماری با وجودی که علایم مشابه دارند به یکدیگر ربطی ندارند کرونا افراد بالای ۱۸ سال را بیشتر درگیر می کند و کاوازاکی بیشتر کودکان زیر ۵ سال را درگیر می کند.»


وی درباره وضعیت بوشهر و دلایل پایین بودن آمار ابتلا به کرونا در این استان گفت:« بوشهر یکی از اقدامات خیلی خوبی که در این استان صورت گرفته بحث رعایت فاصله گذاری اجتماعی است  و با وجود اینکه برخی مشاغل بازگشایی شده مردم این استان خیلی خوب رعایت می کنند. در زمانی که اعلام رعایت فاصله گذاری اجتماعی شد یکی از جاهایی که سختگیرانه اقدام کرد استان بوشهر بود به طوری که موارد ابتلا به کرونا را در این استان فوق العاده کم داشتیم. الان هم در مراحل اولیه بیماران شناسایی می شوند و قرنطینه خانگی می شوند و بار بستری بیمارستانی آنها بسیار کم است. در یک روستای استان بوشهر یک سرنخ بیماری کرونا را پیدا کردند و بلافاصله سراغ مردم روستا رفتند و یک بار دیگر مردم روستا را کامل غربالگری کردند و ۳۰ مورد شناسایی کردند و کل روستا دو هفته قرنطینه شد و خود مردم رعایت کردند کرونا در این روستا کنترل شد.  بنابراین چنین نیست که ویروس کرونا در بوشهر با جاهای دیگر فرق می کند. اگر مردم بوشهر هم رعایت نکنند مثل خوزستان می شود.»


وی درباره کانال ارسال اقلام بهداشتی از سویس به ایران گفت:« بحث دروغگویی امریکا و مسوولان آن در سطح دنیا رکورد زده است. در این شرایطی که همه دنیا درگیر یک بیماری هستند و هزاران مرگ و میر در دنیا رخ می دهد اینکه یک کشوری را تحریم نگه دارند هیچ توجیهی ندارد .اینکه می گویند کانالی برای ارسال اقلام دارویی به ایران ایجاد شده چنین نیست. مردم ما که در کشورهای دیگر نمی توانند به دلیل تحریم ها به کشور خودشان کمک کنند. پول های ما در کشورهای دیگر بلوکه شده و اجازه استفاده از آن داده نمی شود.»


دکتر رییسی افزود:« بودجه ای که امریکا برای مقابله با کرونا اختصاص داده ۱۱۴ میلیارد دلار است و در کشور ما این رقم یک میلیارد یورو است که تازه ۳۰ درصد آن دارد به دست ما می رسد. حال دستاوردهای ما و امریکا را مقایسه کنید. واقعیت این است که لطف خدا و همکاری مردم بزرگترین پشتوانه و ثروت کشور است و امیدواریم با همین روندی که پیش می رویم باعث افتخار جمهوری اسلامی در دنیا شویم. ما از کمک های بین المللی بدمان نمی اید ولی با وجود اینهمه تحریم و مشکلات کمک ها مقدور نیست. تاکنون هیچ کمکی از سویس به دست ما نرسیده است.»


وی درباره افزایش کرونا در تهران و احتمال برگشت محدودیت ها گفت:« همانطوری که برای خوزستان این تصمیم را گرفتیم اگر در استان یا شهری موارد بستری و ابتلا بالا رود و اپیدمی گسترش پیدا کند باید مراحل سختگیرانه تری برای حضور مردم در اماکن و محل های تجمعی انجام دهیم . نکته دیگر این است که یکسری مشاغل پرریسک هستند که هنوز بازگشایی نشدند باید موارد ابتلا به کرونا نزولی باشد تا مشاغل پرخطر بازگشایی شوند. رعایت مردم به عادی سازی مشاغل کمک می کند اما عدم رعایت می تواند شاخصی برای بازگشت به عقب یا کند جلو رفتن برای بازگشایی مشاغل باشد.»


وی درباره توییت وزیر بهداشت برای بازگشایی مساجد در شب های قدر، گفت:« همه ما دوست داریم این محیط فراهم شود و بتوانیم در مساجد حضور پیدا کنیم ولی نکته ای که وجود دارد در ارتباط با پروتکل ها و نگرانی از تجمعات و افزایش شیوع ابتلا است. تا امروز بعدازظهر شرایط نهایی را اعلام خواهیم کرد. ترجیح ما این است که مراسم با ظرفیت محدود و در فضای باز برگزار شود و حداقل فاصله از افراد حدود یک متر باشد. مردم باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و مهر و سجاده و قرآن را همراه خود بیاورند. اگ