وزير بهداشت: قاچاق بز باعث ايجاد بحران بهداشتي در سراوان شد

۱۳۸۶/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2947
وزير بهداشت: قاچاق بز باعث ايجاد بحران بهداشتي در سراوان شد

به گزارش ایسنا،دکتر كامران باقري لنکراني كه روز شنبه در شوراي اداري استان خراسان رضوي سخن مي‌گفت، با تاكيد بر ضرورت مقابله با پديده قاچاق به قاچاق دارو نيز اشاره كرد و گفت: قاچاق دارو مشکلاتي را ايجاد کرده است که البته اين قاچاق بيشتر از غرب کشور صورت مي‌گيرد.


وي با بيان اين كه داروهاي قاچاق وارد شده به كشور، ماده فعال ندارد، افزود: با پيگيري‌هاي انجام شده، قرار شد که داروخانه‌ها داروهاي خارج از شبکه رسمي را وارد نکنند كه با اين كار تخلفات به شدت کاهش پيدا کرده است.


دكتر باقري لنكراني تاكيد كرد: با مسببان قاچاق دارو به شدت و به صورت جدي‌تري برخورد مي‌شود.


وزير بهداشت با بيان اين مطلب كه خودمان را مكلف به اجراي تک‌تک مصوبات هيات وزيران مي‌دانيم، خاطرنشان كرد: در استان خراسان رضوي بيش از ‌٧٠ درصد مصوبات سفر هيات دولت در بخش بهداشت و درمان اجرايي شده و مواردي هم كه اجرا نشده بودند به دليل زمان‌بر بودن اجراي پروژه بوده است.


وي افزود: با توجه به نحوه شکل‌گيري دولت نهم که افتخارش اين است که شکل‌گيري خود را مرهون مردم است، وظيفه سنگيني بر دوش مديران اين دولت مي‌باشد.


وي توقع دولت از مسوولان را در چهار راستا دانست و گفت:‌ حکمت در تدبيرات، صداقت و وفاداري نسبت به مردم، پايبندي به تکليف شرعي و شجاعت در اقدام عمده مسائلي است که دولت از شما مسوولان مي‌خواهد.


دکتر لنکراني با بيان اين که طبق تحقيقات صورت گرفته در دنيا عوامل مختلفي در بهداشت و درمان موثرند، گفت: ‌٢٥ درصد سلامت نتيجه پيش‌گيري، درمان و بازتواني است، ‌١٠ درصد آن متاثر از محيط فيزيکي، ‌١٥ درصد بيولوژيک و بيش از ‌٥٠ درصد عوامل سلامتي، اجتماعي مي‌باشد.


وي با اشاره به کاهش مرگ و مير ناشي از بيماري سل در قرن ‌١٩ گفت: در آن زمان دارويي براي اين بيماري کشف نشده بود ولي به علت بالا رفتن سطح زندگي اجتماعي مردم، ميزان مرگ و مير به شدت کاهش پيدا کرد.


وزير بهداشت ادامه داد: اگر بخواهيم حرکتي پرشتاب به سمت سلامت داشته باشيم نبايد فقط به بيمارستان سازي،‌ تهيه دارو و اين قبيل مسائل توجه کنيم بلکه بايد به رفاه اجتماعي نيز توجه کرده و در نظر داشته باشيم که اگر امکانات را هم ايجاد کنيم ولي منطبق بر يک پژوهش مستدل نباشد، همه امکانات زايل مي‌شود.


به گزارش ايسنا، وي افزود: در سال ‌٦٥ عمده جمعيت كشور بين صفر تا ‌٤ سال بوده است و اکنون هم بيشتر جمعيت ما بين سن ‌١٥ تا ‌١٩ سال مي‌باشد که نتيجه رشد همان گروه سني صفر تا ‌٤ سال مي‌باشد.


وي تصريح كرد: با بررسي بيشتر متوجه مي‌شويم که جمعيت سالمند بالاي ‌٦٥ سال كشور در نيم ‌قرن آينده بسيار سنگين است در نتيجه نيازمند به برنامه‌ريزي در اين زمينه هستيم.


دكتر لنكراني تعداد سالمندان كشور را حدود ‌٥ ميليون نفر دانست و ادامه دارد: تعداد سالمندان در تمام نقاط کشور به صورت همگن نمي‌باشد مثلا تعداد سالمندان فردوس و گناباد بسيار بالاست چرا که اين شهرها مهاجرفرست هستند.


وي افزود: نرخ اميد زندگي در ايران در سال ‌١٣٣٥، حدود ‌٥/٣٧ سال بوده است ولي الان ‌٧٥ سال است كه اين رقم در استان‌هاي مختلف متفاوت است.


وزير بهداشت به روند سير نزولي مرگ و مير کودکان يک تا ‌٥٢ ماهه اشاره کرد و گفت: از زمان تاسيس وزارت بهداشت در سال ‌٦٣ ميزان مرگ و مير نوزادان اين گروه سني کاهش داشته است.


وي اضافه کرد: از سال ‌١٣٧٠ به مدت ‌١٤ سال ميزان مرگ و مير اين کودکان کاهش چنداني نداشته و در حدود ‌٢٠ نفر ثابت مانده بود ولي با تدابير انديشيده شده در اين دو سال، اين ميزان کاهش چشمگيري داشته است.


دكتر لنكراني با اشاره به سطح رفاه خانواده‌ها و ارتباط آن با مرگ و مير کودکان گفت: کودکان دو دهک يک و دو جامعه در مقايسه با دهک‌هاي ‌٩ و ‌١٠ مرگ و مير بالاتري دارند و اين نشان مي‌دهد که اثر رفاه اجتماعي از همه عوامل ديگر در بحث بهداشت موثرتر است.


وي با اشاره به اين موضوع كه بعد از انقلاب در گذر از سلامت اتفاق مهمي افتاده و نوع بيماري‌ها تغيير کرده است، گفت: در اين مدت ميزان بيماري‌هاي عفوني کم شده ولي متاسفانه بيماري‌هاي غيرعفوني بسيار زياد شده است.


وي با بيان اين كه بسياري از مسائل مهم در تامين سلامت، خارج از بحث سلامت هستند، افزود: به عنوان مثال در کنترل بيماري‌هاي قلبي عروقي اگر به جاي روغن جامد نباتي از روغن مايع استفاده کنيم، با فرهنگ‌سازي مردم را از سيگار کشيدن منع کنيم و همچنين ورزش را در بين مردم نهادينه کنيم، مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي تا ‌٦٠ درصد کاهش پيدا مي‌کند.


وزير بهداشت ادامه داد: راه اندازي آنژيوگرافي در بيمارستان‌ها براي مبارزه با بيماري‌هاي قلبي عروقي صرفا کارساز نيست بلکه نياز به اقدامات فرهنگي و رفتن به سراغ صنايع غذايي مي‌باشد.


دكتر لنکراني تصريح کرد: يکي از مسائلي که مورد توجه قرار گرفته است، حوادث ترافيکي و مشتري اين حوادث يعني جوانان هستند كه به همين منظور به تجهيز اورژانس‌هاي پيش بيمارستاني و همچنين تجهيز بيمارستان‌هاي حادثه خيز پرداختيم.


وي گفت: اين کار اقدامتي مانند تصحيح قوانين رانندگي را نيز مي‌طلبيد که با اين اقدام و در يک کار هماهنگ و با وجود افزايش ‌١٢ درصدي مسافرت‌ها، ميزان مرگ و مير ناشي از حوادث رانندگي طي دو سال گذشته کاهش داشته است.


وزير بهداشت ادامه داد: نکته اصلي که بايد به آن توجه کنيم اين است که براي بهبود سلامت احتياج به کار بين بخشي وسيعي داريم چرا که ‌٥٠ درصد عوامل سلامت را بايد در جاهاي ديگر جست‌و‌جو كنيم و اگر در اين زمينه کاري انجام ندهيم به جايي نخواهيم رسيد.


وي با اشاره به تامين نيروي کار و تربيت ‌٢٠٠ هزار پرستار و همچنين تعداد زيادي پزشک عمومي گفت: نياز امروز کشور ما با توجه به پيچيده شدن خدمات و گذر از بيماري‌هاي واگيردار به غيرواگيردار، پرستاران، نيروهاي بخش‌هاي ويژه و همچنين پزشکان متخصص است.


به گزارش ايسنا، دكتر لنکراني گفت: در گذشته هر سال بين ‌١٢ تا ‌١٦ نفر متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيل مي‌شوند كه سال‌هاي آينده آن را افزايش خواهيم داد.


وي افزود: وزارت بهداشت درصدد است با توجه به اينکه کار اجرايي و تربيت نيرو را در دست دارد، تربيت نيرو را با توجه به نيازهاي خود، جهت بدهد.


دکتر لنکراني در ادامه خاطرنشان كرد: در دنيا ‌٢٠٠ ميليون نفر معتاد به معناي علمي وجود دارند که اغلب آن‌ها به مواد مخدر شيميايي معتاد مي‌باشند ولي آنچه که بيشترين خطر را دارد، معتادان تزريقي مي‌باشند چرا که باعث افزيش HIV در کشور مي‌شوند.


وي ادامه داد: حل و كنترل اين مساله نيازمند يك همكاري بين بخشي است چرا كه ما در منطقه‌اي حضور داريم که پرشتاب‌ترين رشد ايدز را داشته است.


وزير بهداشت در خصوص بيماري ايدز گفت: در زمينه اين بيماري سه موج را گذرانديم، موج اول مربوط به سال ‌٦٥ و به علت واردات دارو از خارج از کشور بود، موج دوم اين بيماري به دليل وجود معتادان تزريقي بود که براي آن هم با همايش‌هاي آموزشي مختلفي برگزار شد.


وي افزود: موج سوم آن مربوط به بي بند و باري‌هاي جنسي مي‌باشد و براي مقابله با آن نياز به همکاري همه دستگاه‌ها است كه با آموزش عمومي و همچنين آموزش گروه‌هاي خاص و خانواده‌ها مي‌توان جلوي اين موج سوم را هم گرفت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.12182s, 18q