طبق نتایج یک تحقیق، میکرواُرگانیزم های موجود بر روی زبان می توانند به تشخیص نارسایی قلبی کمک کنند.

تشخیص نارسایی قلبی از طریق میکروب های دهان

سلامت نیوز:طبق نتایج یک تحقیق، میکرواُرگانیزم های موجود بر روی زبان می توانند به تشخیص نارسایی قلبی کمک کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دریافتند زبان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مزمن کاملاً متفاوت از افراد سالم به نظر می‌رسد.


دکتر «تیان هوی یوآن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوآنگژو چین، در این باره می‌گوید: «زبان های عادی افراد سالم به رنگ قرمز کمرنگ با روکش سفید کمرنگ است. بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دارای زبان‌های قرمزتر با روکش زردرنگ هستند و در صورت پیشرفته بودن بیماری تغییرات ظاهری بیشتر خواهد بود.»
وی در ادامه تاکید می‌کند: «مطالعه ما نشان می‌دهد ترکیب، کمیت و عمده باکتری‌های روی زبان در بین افراد سالم و بیماران نارسایی قلبی متفاوت است.»


مطالعه قبلی نشان داده است که میکروارگانیزم های موجود بر روی زبان می‌توانند بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده را از بیماران سالم تشخیص دهند که می‌تواند راهی برای تشخیص سرطان لوزالمعده باشد.


از آنجائیکه برخی باکتری‌ها با سیستم ایمنی مرتبط هستند، عدم تعادل میکروبی می‌تواند موجب تحریک التهاب و بیماری شود. التهاب و واکنش ایمنی در نارسایی قلبی نقش دارند.


محققان در این مطالعه، ترکیب میکروبیوم زبان شرکت کنندگان مبتلا به نارسایی قلبی مزمن و افراد سالم را بررسی کردند. شرکت کنندگان شامل ۴۲ بیمار بستری شده در بیمارستان و ۲۸ فرد سالم بودند.


با استفاده از قاشق فلزی، نمونه روکش زبان این افراد در زمان صبح قبل از اینکه شرکت کنندگان دندان‌های شأن را مسواک کنند یا صبحانه بخورند برداشته شد.


محققان دریافتند بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دارای انواع مشابه میکروارگانیزم ها در روکش زبان شأن بودند. در زبان افراد سالم هم میکروب‌های یکسانی وجود داشت. از اینرو هیچ همپوشانی باکتریایی بین این دو گروه وجود نداشت.


بعلاوه مشخص شد هرچقدر شدت نارسایی قلبی پیشرفته‌تر بود میزان دو باکتری Eubacterium و Solobacterium کمتر بود.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha