هورمون رشد و اينترفرون گاما امسال در ايران توليد مي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2966
هورمون رشد و اينترفرون گاما امسال در ايران توليد مي‌شود
محمدرضا فاضلي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود:‌ توليد همه داروهاي بيوتكنولوژي در كشور هدف استراتژيك وزارت بهداشت است و به همين منظور امسال 5 داروي ديگر بيوتكنولوژي نيز در كشور توليد مي‌شود و تلاش مي‌شود به تدريج طي 3 تا 4 سال آينده حجم قابل توجهي از اين داروهاي نوتركيب را در كشور توليد كنيم.
وي اضافه كرد: فرآورده‌هاي بيوتكنولوژي كه امسال در كشور به توليد مي‌رسند شامل پگيليتد اينترفرون براي بيماران هپاتيت C است كه داروي بسيار گران قيمتي است همچنين دو داروي بتافرون و ريبيف براي بيماران ام اس و نيز گاما اينترفرون براي جانبازان شيميايي و هورمون رشد براي افرادي كه با كمبود اين هورمون در بدن مواجهند در كشور توليد مي‌شود داروهايي كه پيش از اين فقط نمونه‌هاي خارجي آن در كشور وجود داشت.
فاضلي گفت: پيش از اين تعدادي از داروهاي بيوتكنولوژي مانند واكسن هپاتيت B، اريتروپوئتين، آلفا اينترفرون، استرپتوكيناز، gcsf، اينترفرون بتا و آوانكس ايراني به نام سينوكس در كشور توليد شده است.
وي ادامه داد:‌ خريد اين داروها از خارج مشكلات زيادي هم از جهت تأمين منابع مالي دارد و هم در حين حمل آن‌ها با مشكلات زيادي مواجه مي‌شويم به همين علت در مواقعي با كمبود مقعطي اين داروها مواجه مي‌شويم بنابراين تلاش مي‌كنيم با توليد اين داروها در كشور اين مشكلات را حل كنيم.
وي گفت:‌ در زمان حاضر هيچ كمبودي از نظر داروي آوانكس بيماران ام اس نداريم به خصوص اين‌كه نوع ايراني آن به نام سينوكس در كشور با كيفيت بالا و استاندارد تهيه شده است، درباره بيماران ام اس فعلا با كمبود دو داروي بتافرون و ربيف مواجهيم كه وارداتي هستند اما در مورد اين دو دارو با افزايش ناگهاني مصرف مواجه شده‌ايم اما سعي ما اين است كه با تدابير لازم داروهاي بيماران ام اس كمبودي نداشته باشد.
 
  
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.64503s, 18q