تحقیقات نشان می دهد؛

عدم ارتباط روماتیسم مفصلی با افزایش ریسک دیابت نوع ۲

۱۳۹۹/۰۵/۲۸ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 298500
عدم ارتباط روماتیسم مفصلی با افزایش ریسک دیابت نوع ۲

سلامت نیوز:نتایج مطالعه جدید نشان می دهد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در مقایسه با افراد مبتلا به سایر انواع آرتروز، با احتمال کمتر ابتلا به دیابت نوع۲ مواجه هستند.


به گزارش سلامت نیوز از مهر، مطالعه محققان دانشگاه هاروارد بر روی حدود ۴۵۰ هزار نفر نشان می دهد افراد مبتلا به آرتروز مفصلی با خطر بالا ابتلا به دیابت نوع۲ مواجه نیستند.


محققان دریافتند خطر ابتلا به دیابت نوع۲ در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در مقایسه با افراد مبتلا به فشارخون بالا و پوکی استخوان، ۲۴ تا ۳۵ درصد کمتر است.


«سئو یانگ کیم»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اگرچه التهاب سیستماتیک با افزایش ریسک بیماری قلبی عروقی نظیر دیابت مرتبط است، اما داده های ما نشان می دهد آرتروز مفصلی به خودی خود بیمار را در معرض ریسک بالا ابتلا به دیابت قرار نمی دهد.»


محققان معتقدند نتایج این مطالعه، نقش التهاب را در شروع بیماری دیابت نوع۲ زیر سوال می برد. چراکه مطالعه سال ۲۰۱۸ نشان داده بود که شیوع بیماری دیابت در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ۴۰ درصد بیشتر است.


بیماری روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی است. در افراد مبتلا به این بیماری، سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های خود بدن با مواد شیمیایی التهابی حمله می کند.


التهاب مزمن ناشی از روماتیسم مفصلی نه تنها بر مفاصل تاثیر می گذارد، بلکه به سایر سیستم های بدن نظیر پوست، چشم ها، ریه ها، قلب و عروق خونی نیز تاثیر می گذارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.42228s, 19q