دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
کد خبر: 298761

دانشمندان در دانشگاه لستر انگلیس، در مطالعاتی راه جدیدی برای درمان آسم یافتند.

کشف درمان جدید برای آسم

سلامت نیوز: دانشمندان در دانشگاه لستر انگلیس، در مطالعاتی راه جدیدی برای درمان آسم یافتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی محققان دانشگاه‌های لستر و گلاسگو در مطالعه اخیرشان اطلاعاتی را یافته‌اند که می‌تواند راه را برای معالجه آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه(COPD) هموار و نشانه‌های مهم بیماری التهابی ریه را معکوس کند.

بیماری انسدادی مزمن ریه که همچنین به نام‌های دیگری همچون بیماری انسدادی مزمن شُش و بیماری مزمن انسدادی مسیر هوایی معروف است، نوعی بیماری انسدادی ریوی است که با محدود بودن علامت مسیر هوایی به صورت مزمن شناسایی می‌شود. این بیماری به مرور زمان بدتر می‌شود. اصلی‌ترین نشانه‌های این بیماری شامل مواردی همچون تنگی نفس، سرفه و ایجاد خلط سینه است.

رویکرد جدید محققان این مطالعه متمرکز بر فعال شدن یک پروتئین بود که این پروتئین به تاثیرش به پاسخ به چربی‌های موجود در رژیم غذایی ما شناخته شده است.

این پروتئین که به آن "گیرنده اسید چرب آزاد ۴"(FFA۴) گفته می‌شود در روده و لوزالمعده یافت می‌شود و توسط چربی‌های رژیمی از جمله روغن ماهی امگا ۳ فعال می‌شود و هنگامی که فعال شود این پروتئین به کنترل سطح گلوکز خون کمک می‌کند حال محققان طی این مطالعه پروتئین FFA۴ را در ریه‌های انسان یافته‌اند.

محققان با طراحی گروه جدیدی از داروهایی که FFA۴ را در ریه فعال می‌کنند، دریافتند که استراحت ماهیچه‌ای که مجاری هوایی/تنفسی را احاطه کرده است، اجازه می‌دهد هوای بیشتری وارد ریه شود. آنها همچنین با آزمایش بر روی موش‌ها دریافتند که فعال‌کننده‌های FFA۴ باعث کاهش التهاب ناشی از قرار گرفتن موش‌ها در معرض آلودگی، دود سیگار و آلرژن‌هایی مانند گرد و غبار خانه که باعث آسم می‌شوند، می‌شود.

به گفته موسسه آسم انگلیس، در حال حاضر ۵.۴ میلیون نفر در انگلیس تحت درمان برای مشکل آسم قرار دارند که از آن تعداد ۱.۱ میلیون کودک(۱ کودک از هر۱۱ کودک) و ۴.۳ میلیون بزرگسال (۱ فرد از هر ۱۲ فرد) هستند.

"کریستوفر برایتلینگ"(Christopher Brightling) استاد طب تنفسی دانشگاه لستر و مشاور طب تنفسی در بیمارستان‌های دانشگاه لستر گفت: با شناسایی این مکانیسم جدید، امید به توسعه داروهای مؤثر جدید برای بیمارانی که درمان‌های فعلی بر روی آنها تاثیرگذار نیستند، بیشتر خواهد شد.

محققان در این مطالعه که یافته‌های آن در مجله "Science Translational Medicine "منتشر شده است، گروه جدیدی از داروها را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند عمل باریک شدن مجاری هوایی/تنفسی و التهاب در مدل‌های حیوانات مبتلا به آسم را معکوس کند و میزان استراحت سلول‌های عضلانی برداشته شده از نمونه‌های ریه انسان را افزایش دهد. این یافته‌ها راه را برای توسعه درمان‌های جایگزین برای بیمارانی که از اشکال شدید آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه هموار می‌سازد.

پروفسور "اندرو توبین"(Andrew Tobin) استاد داروسازی مولکولی دانشگاه گلاسکو نیز اظهار داشت: واقعاً جای تعجب بود که با هدف قرار دادن پروتئینی که تاکنون تصور می‌شد توسط روغن ماهی در رژیم غذایی ما فعال می‌شود، توانستیم عضلات مجرای تنفسی را شل کنیم و از ایجاد التهاب جلوگیری کنیم. ما خوش بین هستیم که می‌توانیم اطلاعات یافته‌های خود را گسترش داده و یک دارویی جدید برای درمان بیماری آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه ایجاد کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha