رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه ۱۲۰ پزشک متخصص درباره «بحران تامین انسولین و نوار تست قند خون» دستور بررسی و اقدام فوری برای حل این موضوع را خطاب به وزیر بهداشت صادر کرد. ۱۲۰ پزشک متخصص از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اطلاع چند ماهه از اوضاع نامطلوب دسترسی افراد دیابتی به «انسولین‌های قلمی» و «نوار تست قندخون»،‌ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس‌جمهور هشدار دادند: «جان دیابتی‌ها با روند فعلی تامین دارو و تجهیزات پزشکی خاص، در خطر است!»

پاسخ روحانی به نامه ۱۲۰ پزشک/دستور تامین فوری انسولین

سلامت نیوز: رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه ۱۲۰ پزشک متخصص درباره «بحران تامین انسولین و نوار تست قند خون» دستور بررسی و اقدام فوری برای حل این موضوع را خطاب به وزیر بهداشت صادر کرد. ۱۲۰ پزشک متخصص از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اطلاع چند ماهه از اوضاع نامطلوب دسترسی افراد دیابتی به «انسولین‌های قلمی» و «نوار تست قندخون»،‌ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس‌جمهور هشدار دادند: «جان دیابتی‌ها با روند فعلی تامین دارو و تجهیزات پزشکی خاص، در خطر است!»


به گزارش سلامت نیوز، در این نامه آمده است: در ایران بیش از ۵میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که از این تعداد بیش از ۶۰۰ هزار نفر نیازمند تزریق روزانه انسولین و بیش از آن، اندازه‌گیری قند‌خون با نوارهای تست قند در منزل جهت تنظیم میزان انسولین و پیشگیری از افت قندهای مکرر و مرگبار هستند. فراهم نبودن هریک از این دو (نوار اندازه‌گیری قند و انسولین)، بیماران را در کوتاه‌مدت با خطر جدی افت قند‌خون، کاهش سطح هوشیاری و خطر مرگ و در بلند‌مدت، با عوارضی چون قطع عضو، سکته قلبی و مغزی و آسیب به کلیه‌ها مواجه خواهد ساخت. خاطرنشان می‌کنیم که این گروه، در صورت ابتلا به کرونا در خطر بسیار بالاتر مرگ قرار دارند و در بحران کرونا، توجه به بیماران دیابتی ضرورت ویژه دارد.در این نامه آمده است: «در ماه‌های اخیر، بیماران در سراسر کشور با مشکلات عدیده در دسترسی به این دو نیاز حیاتی (که ضرورت تامین آنها توسط سازمان جهانی بهداشت تاکید شده است) روبه‌رو هستند. به‌رغم اطلاع‌رسانی و مکاتبات مکرر انجمن‌های دیابت کشور با مقامات مسوول در بانک مرکزی و وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کمبود جدی این دو کالا، متاسفانه نه‌تنها بهبودی حاصل نشده، بلکه به‌نظر می‌رسد حساسیت موضوع به نحو موثری برای مقامات ارشد کشور تبیین نشده است تا راهکاری مناسب برای حل این معضل بیندیشند. بررسی‌های انجام شده جهت تبیین آسیب‌شناسی مشکل فعلی، پس از مذاکره با شرکت‌های تولیدکننده، واردکننده و سازمان‌های مرتبط، نشانگر عدم‌‌تخصیص ارز کافی برای واردات انسولین و نوار تست قندخون است. به‌رغم اظهارات مسوولان محترم سازمان غذا و دارو، بنا بر اطلاعات موثق و کارشناسی‌شده، میزان تولید داخلی فعلی این محصولات، به هیچ‌عنوان پاسخگوی نیاز بیماران نیست. پزشکان امضا‌کننده این نامه، همه‌روزه شاهد نگرانی پدران و مادرانی هستند که ناتوان از تامین انسولین و نوار تست قند برای کودکان مبتلا به دیابتشان هستند یا افراد مسنی که برای پیدا کردن این اقلام، ناچارند داروخانه‌های بسیاری را در این شرایط پر خطر وجود کرونا جستجو کنند، لذا با توجه به شرایط موجود، ما نگران و ناتوان از پاسخگویی به این عزیزانمان هستیم.»

در ادامه این نامه تاکید شده است: «ما اعتقاد راسخ داریم که دولت از توانمندی لازم جهت تامین انسولین مورد‌نیاز مبتلایان برخوردار بوده، ولی در نگاه دولتمردان حساسیت تامین انسولین به عنوان یک داروی مطلقا ضروری، به‌خوبی حس نمی‌شود، لذا با آگاهى کامل از مشکلات اقتصادی و تنگناهای تامین ارز ناشی از تحریم‌های غیرمنطقی و غیر‌عادلانه و تبعات آن بر نظام سلامت کشور، از جنابعالی استدعا داریم که شخصا با صدور دستور ویژه و فوری به مقامات ذی‌ربط در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بانک مرکزی، در جهت تامین ارز و توزیع کافی این دو کالای اساسی، اوامر مقتضی را صادر فرمایید. بی‌شک تداوم وضع بحرانی فعلی، می‌تواند سلامتی عده زیادی از شهروندان مبتلا به دیابت را به خطر افکنده و صدمات ناشی از آن را غیر‌قابل جبران کند و افزون بر آن دستاورد‌های طرح تحول سلامت را که از افتخارات دولت جنابعالی است، به مخاطره بیندازد.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha