استفاده نامناسب از گوشی هوشمند سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند

۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 300450
استفاده نامناسب از گوشی هوشمند سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند

سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آموزش مجازی را تجربه‌ای جدید برای دانش‌آموزان در سایه کرونا عنوان کرد و گفت: زمان استفاده طولانی از ابزارهای آموزش مجازی همچون گوشی هوشمند و بی‌توجهی به حالت صحیح نشستن مشکلات اسکلتی ایجاد می‌کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا رجایی متخصص داخلی و فوق تخصص روماتولوژی با بیان این که در شرایط شیوع گسترده کرونا همچنان محوریت آموزش رسمی در مدارس کشور بر بستر فضای مجازی ارایه می شود، آموزش نحوه صحیح استفاده از تلفن همراه به دانش‌آموزان از سوی خانواده ها و مسوولان آموزش و پرورش را ضروری دانست.


به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،وی با تاکید بر این که والدین باید ابزارهای مناسب آموزشی را در اختیار فرزندان خود قرار دهند، افزود: هر وسیله ای اعم از گوشی تلفن همراه، لپ تاپ یا رایانه نحوه استفاده خاص خود را دارد و نحوه نشستن و قرارگیری دانش آموزان در زمان استفاده از این ابزارها از اهمیت بالایی برخوردار است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: خم کردن سر به جلو برای استفاده از تلفن همراه یا هر وسیله کمک آموزشی دیگر فشار زیادی به گردن وارد می کند.


رجایی به والدین توصیه کرد به فرزندان خود آموزش دهند که در زمان استفاده از ابزارهای آموزش های از راه دور سر را خم نکنند و کاملا گردن دانش آموز صاف، بدون زاویه باشد، به شکلی که هیچ فشاری به ستون فقرات وارد نشود.


وی ادامه داد: دانش آموزان هنگام کار با رایانه و تلفن همراه از قوز و خم کردن گردن خودداری شود تا آسیب وارده به ستون فقرات کاهش یابد.
فوق تخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: مشکلات ساختاری اسکلتی و انحنای ستون فقرات با گذر زمان و بالاتر رفتن سن ایجاد می شود بنابراین والدین و بزرگ ترها باید نحوه درست نشستن و استفاده صحیح از ابزارهای آموزش مجازی را با دقت و وسواس به فرزندان خود آموزش دهند.


رجایی با بیان این که احتمال ایجاد درد و کشیدگی در عضلات مختلف بدن در پی استفاده نادرست از ابزارهای الکترونیکی وجود دارد، تاکید کرد: به این دردها اصطلاحا دردهای نقطه ای می گویند که مشخصا در استفاده طولانی و نادرست از موبایل و لپ تاپ و سایر ابزار های الکترونیکی ایجاد می شود.


وی افزود: زندگی ماشینی و استفاده از ابزارهای الکترونیکی خالی از چالش و مشکل نسیت، یکی از اساسی ترین مسائلی که باید مورد توجه مسئولان آموزش و پروش و خانواده ها باشد، زمانبندی است چرا که آموزش مجازی بیشتر از ۳۵ تا ۴۰ دقیقه و حداکثر در چهار پارت زمانی در روز عملا کارایی و بازدهی لازم را ندارد.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که واژه اختلالات اسکلتی و عضانی ناشی از آموزش های مجازی در مباحث پزشکی شناخته شده است، گفت: آموزش های مجازی و از راه دور طولانی مدت، عوارض و بیماری های عضلاتی و اسکلتی فراوانی در کودکان و بالغین ایجاد می کند که مشخصا این مهم به دلیل اشکالاتی در نشستن ایجاد می شود.


رجایی با یادآوری این که اختلالات اسکلتی و در پی آن ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات بیشتر در کودکان شایع تر است، یادآور شدد: فرم استخوان و ستون فقرات در بالغین شکل گرفته است و بعید بنظر می رسد است که تغییر ماهیت دهد ولی این اتفاق در کودکان و نوجوانان شایع تر و می تواند منجر به عواقب دراز مدت شود.


فوق تخصص روماتولوژی توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی ‌مدت را خطر آفرین ذکر کرد و تصریح کرد: بی توجهی به این موارد می تواند سبب ایجاد بیماری‌های اسکلتی و عضلانی، تغییر شکل ستون مهره‌ها، کمردرد و بیرون ‌زدگی دیسک مهره‌ها می‌شود بنابراین توجه به حالت و وضعیت بدن و رعایت اصول صحیح نشستن در پیشگیری از این مشکلات موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.09276s, 19q