ادامه کشمکش لفظی بین وزیر بهداشت و معاونت سابق تحقیقات

مجادله ی وزیربهداشت و معاونش بر سر مدیریت غلط کرونا/چه کسی پاسخگوی مردم است؟

۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 303401
مجادله ی وزیربهداشت و معاونش بر سر مدیریت غلط کرونا/چه کسی پاسخگوی مردم است؟

سلامت نیوز: دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هفته گذشته در جلسه ستاد دانشگاهی کووید 19 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتقاداتی از نحوه تحقیقات در زمینه ویروس کرونا عنوان کرده بود که منجر به واکنش دکتر ملک زاده معاونت سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد و وی بعد از انتشار متنی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام استعفا کرد.


به گزارش سلامت نیوز، دکتر ملک زاده سخنان وزیر بهداشت را ناشی از نداشتن شناخت کافی از عرصه تحقیقات دانسته و از زیر سوال بردن دستاوردهای کاربردی تحقیقات علوم پزشکی ایران انتقاد کرده است.


دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت بعد از استعفای دکتر ملک زاده، طی حکمی فرید نجفی را به سمت سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب کرد.


وی در نامه ای با لحن تند به دکتر نجفی نوشته است: «در سال گذشته در نامه مهم و آنی که ضمیمه می باشد از معاونت محترم تحقیقات و فناوری درخواست کردم تا با استفاده از ظرفیت بی بدیل دانشگاه های علوم پزشکی کشور به جنبه های مختلف بیماری که در نامه مذکور قید شده بود بپردازند و اینجانب را بطور مستمر در جریان قرار دهند متاسفانه تا این لحظه به هیچکدام از این موارد نپرداختند و هرگز مکتوب قابل استنادی که بتوان چراغ راه آینده مدیریت بیماری بکار گرفت ارائه نکردند. بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلا مجدد، گرفتاری سی میلیون نفر هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت تر کرد. پرداختن به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است.»


این در حالی است که دکتر ملک زاده نیز در متن استعفای خود به وزیر بهداشت از مدیریت پرغلط و پرنقص وزیر بهداشت در زمینه کرونا انتقاد کرده و بی توجهی وی به هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت کشور را موجب تلفات انسانی بسیار در کشور دانسته است.

سوالات بسیاری در این کشمکش ها به ذهن می رسد از جمله اینکه چرا وزیر بهداشت قبل از استعفای دکتر ملک زاده، در سخنرانی تند خود موجبات این استعفا را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده و آیا در این مدت که از مدیریت وی ناراضی بوده نمی توانسته دکتر ملک زاده را برکنار کند و آیا در این زمینه تحت فشار بوده است؟


جالب اینجاست که هم دکتر نمکی و هم دکتر ملک زاده یکدیگر را به مدیریت غلط کرونا متهم کرده و یکدیگر را مسبب مرگ افراد بسیاری در کشور میدانند اما واقعا چه کسی مقصر است که شرایط بحرانی تا بدین جا رسید؟

وزیر بهداشت عنوان کرده ترویج اندیشه ایمنی جمعی و عدم ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا از جمله موارد تحقیقات نادرست دکتر ملک زاده بوده چه کسی پاسخگوی این اشتباهات فاحش خواهد بود؟ آیا می توان صرفا با یک استعفا از مسوولیت خود شانه خالی کرد؟


چرا یک معاونت کلیدی در وزارت بهداشت تاکنون نتایج تحقیقات خود را در اختیار وزیر بهداشت قرار نداده است؟اساسا یک معاون این اختیار را دارد که نتایج تحقیقات مجموعه تحت امرش را به مافوقش ندهد؟

چرا وزیر بهداشت اینهمه صبر کرده و حالا که اوضاع کرونا بحرانی شده است از این موضوع گله و شکایت کرده؟

آیا ترس از برچسب مدیریت ناکارآمد کرونا باعث شده یکی انتقاد کند و دیگری استعفا دهد؟


به نظر می رسد در مجموعه وزارت بهداشت تیمی بر سر کار است که عملکرد آنها باب طبع وزیر بهداشت نیست اما وزیر بهداشت یا به دلیل شرایط حساس کنونی یا فشار از سوی برخی مقامات، دست به تغییرات مدیریتی در وزارت بهداشت نزده است و حالا نتایج آن را در عملکرد مهمترین معاونت این وزارتخانه یعنی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شاهد هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.75978s, 18q