پرسش‌های اعمال محدوديت پاسخ داده می‌شود

۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۰۹:۵۴ - کد خبر: 303413
پرسش‌های اعمال محدوديت پاسخ داده می‌شود

سلامت نیوز:طبق آخرين آمار وزارت بهداشت و درمان، استان‌هاي تهران، اصفهان، قم، آذربايجان‌شرقي، خراسان‌جنوبي، سمنان، قزوين، لرستان، اردبيل، خوزستان، کرمانشاه، کهگيلويه‌و‌بويراحمد، گيلان، بوشهر، زنجان، ايلام، خراسان‌رضوي، مازندران، چهارمحال‌و‌بختياري، البرز، آذربايجان‌غربي، مرکزي، کرمان، خراسان‌شمالي، همدان، يزد و کردستان در وضعيت قرمز قرار دارند و استان‌هاي هرمزگان، فارس، گلستان و سيستان و بلوچستان نيز وضعيت نارنجي و زرد را تجربه مي‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آمان ملی ،در اين بين از ديروز محدوديت‌هاي صنفي و اداري در بيش از 150 شهر کشور اجرا شده است، اما با وجود تعطيلي اصناف و دور‌کاري يک‌سوم کارکنان ادارات دولتي، مترو و برخي از اتوبان‌هاي تهران روز نسبتا شلوغي را تجربه کرده‌اند.برخي از مردم در توييتر از جدي گرفته نشدن محدوديت‌ها و ادامه تردد در شهرها خبر داده‌اند و عکس‌هايي از متروي شلوغ و ترافيک در اتوبان امام علي (ع) در ساعت 11 صبح منتشر کرده‌اند.

فرنوش نوبخت، مديرعامل شرکت بهره‌برداري متروي تهران، صبح روز شنبه به فارس گفت: «براساس بررسي‌هاي اوليه به نظر مي‌رسد تا حدودي از آمار مسافران کاسته شده باشد، البته امروز اولين روز اجراي محدوديت‌ها است و منتظريم آمار تا پايان روز به‌صورت دقيق به دست آيد.» بنا بر اعلام رسمي، اصناف سطح يک شامل فروشگاه‌هاي محصولات غذايي، درماني، مصالح ساختماني، خشکشويي و سازندگان و فروشندگان عينک است و بازار تهران نيز در دسته «مشاغل سرپوشيده» محسوب شده و تعطيل است.در اين بين برخي از مردم سوالات و ابهاماتي در مورد طرح جديد محدوديت‌هاي کرونايي دارند که بر همين اساس به سوالات مخاطبان درباره طرح جديد محدوديت‌هاي کرونايي پاسخ داده شده است.


يکي از سوالات را شهروندي مطرح کرده مبني بر اينکه مسئولان ذي‌ربط در اجراي طرح محدوديت‎ها اطلاع‌رساني خوبي انجام نداده‌اند و نوعي سردرگمي بين مردم و حتي مسئولان وجود دارد. در اين راستا حضور وزير محترم کشور و فرمانده قرارگاه در برنامه تيتر شب، حضور رئيس کميته امنيتي- اجتماعي در گفت‌وگوي ويژه خبري، حضور دبير کميته امنيتي- اجتماعي در برنامه تيتر شب، مصاحبه با شبکه‌هاي مختلف راديو‌، مصاحبه با رسانه‌ها، صدور اطلاعيه مکتوب، برگزاري جلسه با استانداران و فرمانداران سراسر کشور از جمله اقدامات در اين زمينه بوده است.


چرا اجراي طرح اين همه استثنا دارد؛ از جمله، مشاغلي که فعاليت‌شان خيلي ضروري نيست مثل رانندگان اينترنتي؟ در پاسخ بايد گفت تنها مشاغل و فعاليت‌هايي مستثنا شده‌اند که با نيازهاي روزانه و ضروري مردم ارتباط دارند. تاکسي‌هاي اينترنتي در زمره حمل و نقل عمومي قرار داشته که مشمول ممنوعيت نخواهند شد به‌ويژه اينکه تردد خودروهاي شخصي در ساعاتي از شبانه‌روز که اعلام شده، ممنوع است.


چرا همه مشاغل باز هستند
شهروند ديگري سوال پرسيده که چرا همه مشاغل باز هستند، جز تعدادي مشاغلي که اهميت چنداني ندارند؟ در پاسخ اين سوال مي‌توان گفت حدود سه ميليون و 200 هزار واحد صنفي در کشور وجود دارد که تنها گروه اول مشاغل صنفي حدود 700 هزار واحد را شامل مي‌شود و همين گروه به دليل نياز مردم در دوران اجراي طرح، فعاليت مي‌کنند. ضمن اينکه حوزه ادارات، آموزشي، فرهنگي و اجتماعي نيز در اين طرح مشمول محدوديت شده‌اند که در مجموع بخش اعظمي از فعاليت‌هاي کشور را در‌بر مي‌گيرد.


نحوه تردد برخي مشاغل در ساعات قرنطينه چگونه است؟ منع تردد در ساعات 9 تا 4 بامداد صرفا مشمول شهرهاي قرمز است. مشاغل ضروري از طريق فرمانداري‌ها احصا و ليست آنها به راهور اعلام خواهد شد تا از اعمال قانون خودداري شود.يک شهروند ديگر گفته است که ساعات کاري حمل و نقل عمومي در اين دوره محدوديت‎ها چگونه است؟ جواب نيز با توجه به گفته‌هاي مسئولان ذي‌ربط اينگونه است: در اين طرح محدوديت ساعت براي فعاليت حمل و نقل عمومي پيش‌بيني نشده است.

پيشنهاداتي به ستاد ملي ارسال شده تا براي تقويت ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي درون‌شهري اقدام شود تا با افزايش ظرفيت از تراکم کاسته شود. البته با توجه به تعطيلي بسياري از حوزه‌ها در شهرهاي قرمز عملا تقاضا براي سفر کاسته مي‌شود و اين امر نيز موجب کاهش تراکم خواهد شد. حمل‌و‌نقل عمومي بار و کالاهاي اساسي و مسافر بين‌شهري اعم از ريلي، جاده‌اي و هوايي نيز در اين طرح مشمول محدوديت نشده اما وزارت راه موظف است روي فعاليت آنها نظارت کرده تا برابر پروتکل‌هاي بهداشتي اقدام کنند.


نظارت برصنوف
اما برخي از مردم درباره نظارت برصنوف ابهاماتي دارند که چه نهادي قرار است روي بستن صنوف نظارت کند؟ پاسخ را نيز مي‌توان اين‌گونه بيان کرد: مسئوليت نظارت بر اجراي اين طرح با کميته عالي نظارت مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي است. در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها کميته نظارت با حضور بسيج اصناف، بازرسان اتاق اصناف، پليس اماکن ناجا و هلال احمر تشکيل شده و به صورت ميداني بر اجراي اين طرح نظارت مي‌کنند. علاوه بر اينها ناظران اصلي مردم عزيز هستند که با اطلاع‌رساني به موقع مسئولان را در اجراي موفق اين طرح ياري مي‌کنند.


فعاليت کارخانه‌هاي مجاز و شيوه تردد کارگران به حاشيه شهر چگونه است؟ «کارخانه هاي مجاز برابر گروه اول مشاغل فعاليت خواهند داشت. البته در اين کارخانه‌ها نيز موضوع رعايت پروتکل‌ها و غربالگري از مهم‌ترين موضوعات است که بايد از طرف مسئولان اين واحدها به صورت جدي محقق شود. همچنين تردد کارگران اگر نيازي به خروج از شهر محل سکونت نداشته باشند، مشکلي ندارد اما اگر بايد از شهر محل سکونت خارج شوند با هماهنگي نيروي انتظامي و ارائه اسناد مثبته بلامانع خواهد بود.»


يکي از مغازه‌داران در بازار تهران نيز گفته است وضعيت بازار چگونه است؟ کسي که در بازار کار مي‌کند از تعطيلي خبر ندارد، چه برسد به کارمندان ادارات! بايد در پاسخ ايشان گفت برابر اطلاع‌رساني‌هاي صورت گرفته و اطلاعيه‌هاي صادره بعيد است که کسبه از اجراي طرح يا جزييات آن خبر نداشته باشد؛ ضمن اينکه از طريق اتاق اصناف به تمام واحدهاي صنفي و اتحاديه‌ها، طرح مذکور اطلاع‌رساني شده است. کارکنان ادارات نيز برابر بخشنامه صادره سازمان اداري و استخدامي از طرح مطلع هستند.


منع تردد چگونه خواهد بود؟
اما بسياري از شهروندان هنوز نمي‌دانند که قانون منع تردد درون‌شهري از ساعت 9 شب تا 4 صبح چگونه اجرا مي‌شود؟ يعني اگر کسي در اين ساعات بخواهد به سوپرمارکت محل برود و مواد غذايي تهيه کند مي‌تواند يا خير؟ اين منع تردد مخصوص وسايل نقليه است يا شامل عابران‌پياده هم مي‌شود؟ يا اصلا اين ممنوعيت مربوط به تهران است يا همه شهرهاي قرمز؟ در پاسخ به اين سوال مي‌توان گفت ترددهاي ضروري در ممنوعيت تردد از ساعت 9 شب با هماهنگي فرمانداري‌ها انجام خواهد شد. اين ممنوعيت شامل عابران‌پياده نخواهد بود. اين ممنوعيت مربوط به شهرهاي قرمز بوده و در ساير شهرها اعمال نخواهد شد.


در زمان اجراي طرح شرکت‌هاي خصوصي تعطيل هستند يا خير؟ شرکت‌هاي خصوصي و دفاتر مربوط به گروه يک فعاليت داشته و شامل محدوديت نمي‌شوند. در ساير گروه‌ها نيز با توجه به وضعيت شهرها و نوع محدوديت و الزامات تعيين‌شده مي‌توانند فعاليت کنند. دفاتر و شرکت‌هاي خصوصي حوزه آموزشي، فرهنگي و اجتماعي نيز بر اساس وضعيت شهرهاي زرد، نارنجي و قرمز فعاليت خواهند کرد.در ادامه سوال قبلي شهروند ديگري پرسيده است که اگر همه اين اصناف اجبارا تعطيل شوند، پرسش ديگري مطرح مي‌شود و آن اينکه اين اقشار چگونه بايد در مدت تعطيلي، زندگي کنند و درآمد داشته باشند؟

در جواب اين شهروند نيز بايد گفت که بسته کامل حمايت از اصناف با هماهنگي اتاق اصناف ايران در بخش‌هاي مختلف مالياتي، بيمه، استمهال، عوارض، هزينه اجاره، چک بانکي، هزينه‌هاي آب، برق، گاز و ... تهيه و براي ستاد ملي ارسال شده تا در جلسه آتي بررسي و تصميمات لازم اتخاذ شود. با توجه به نقش اتاق اصناف ايران در تهيه اين بسته قطعا تمام ملاحظات ديده شده است.کارمندهاي شرکت‌هاي صنعتي مثل فولاد، ذوب آهن، پتروشيمي و کارمندان شرکت‌هاي صنعتي کوچک که در شهرک‌هاي صنعتي شاغل هستند تعطيلند يا خير؟ اگر نيستند حمل‌و‌نقل‌شان به چه صورت است؟

کارخانه‌هاي توليدي صنعتي در زمره گروه اول قرار داشته که مشمول محدوديت و تعطيلي نخواهند شد، اما کارفرمايان موظف هستند ضمن رعايت دستورالعمل‌هاي ابلاغي نسبت به غربالگري مستمر کارکنان و‌کارگران اقدام کنند. تردد اين واحدها با هماهنگي صورت خواهد پذيرفت و ‌‌مشمول جريمه نخواهند شد.وضعيت خودروي کساني که در روز ممنوعيت شغلي ندارند، در منطقه‌ طرح ترافيک چيست؟ طرح ترافيک برقرار بوده؛ لذا اگر خودروي مذکور فاقد طرح باشد جريمه طرح ترافيک اعمال خواهد شد.

اما يکي از دغدغه‌ها در رابطه با رفت‌و‌آمد خبرنگاران در ساعات ممنوعيت است و آنها دائم از يکديگر مي‌پرسند که آيا جريمه نشوند؟ همچنين سازوکار جريمه پليس براي متخلفان در ساعات ممنوعه شب چيست؟پاسخ وزارت بهداشت و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر تهران نيز روش است، مشاغل هماهنگ شده از جمله خبرنگاران، با هماهنگي فرمانداري‌ها و راهور اقدام مي‌شود لذا جريمه شامل آنها نخواهد شد. اين افراد و ساير مردمي که به ضرورت نياز به تردد دارند مي‌توانند از راننده‌هاي اينترنتي در سطح شهر استفاده کنند.

همچنين ممنوعيت تردد در شهرهاي قرمز انجام شده که برابر هماهنگي فرمانداري‌ها موارد ضروري احصا و به راهور اعلام مي‌شود تا اعمال قانون نشوند. ساير موارد در صورت عدم‌رعايت جريمه خواهند شد. سازوکار آن هم دوربين‌هاي راهور هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.51792s, 19q