رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: اصل بر این است که ادارات در هفته آینده تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آن‌ها به‌تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

سلامت نیوز: رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: اصل بر این است که ادارات در هفته آینده تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آن‌ها به‌تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری پنجشنبه‌شب شبکه دو سیما گفت: امیدوارم طرح جامع مدیریت هوشمند شیوع بیماری کرونا بتواند موفقیت‌های لازم را به‌دست بیاورد.

جمشید انصاری ادامه داد: طرحی که در ستاد ملی کرونا تصویب و از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است برای هر سه وضعیت زرد و نارنجی و قرمز, حدنصاب‌هایی از کاهش نیرو را پیش‌بینی کرده است و اصلاً بحث دورکاری مطرح نیست.

انصاری اضافه کرد: به اداراتی که زیرساخت‌های لازم در آن‌ها مستقر شده است و کارکنان آن‌ها می‌توانند کار خود را از راه دور انجام دهند, اجازه داده و تکلیف کرده‌ایم که از دورکاری استفاده کنند اما چون این اواخر شرایط, خیلی پیچیده شد و آمار مبتلایان و فوتی‌ها بالا رفت، ستاد ملی کرونا برای قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا، این تصمیم را گرفت که اساساً خدمات ضروری را جدا کنیم و خدمات غیرضروری را به عقب بیندازیم.

او ادامه داد: بنابراین صرفاً دستگاه‌هایی که خدمات ضروری را ارائه می‌کنند و نمی‌شود آن خدمات را تعطیل کرد و دستگاه‌هایی که مأموریت‌های اساسی دارند مانند استانداری‌ها و فرمانداری‌ها لازم است کارکنانشان در اداره حضور یابند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بنا بر این بود که در شرایط قرمز, حداکثر تا یک‌سوم کارکنان در محل کار حضور داشته باشند و مدیران می‌توانند کمتر از یک‌سوم از کارکنان خود را هم سامازندهی و به‌کارگیری کنند.

انصاری افزود: با توجه به توفیقاتی که در هفته نخست، پیش آمد و نگرانی‌هایی که همکاران ما در وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور از تردد وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو در صبح‌ها داشتند رئیس جمهور دستور داد برای کمک به اجرای این طرح, فقط کارکنانی در اداره حضور یابند که بالاترین مقام دستگاه، حضور آن‌ها را ضروری تشخیص دهد.

وی گفت: اصل بر این است که هفته آینده ادارات تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آن‌ها با تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود.

انصاری ادامه داد: این تصمیم در جلسه چهارشنبه هیئت دولت گرفته و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
وی همچنین از مردم خواست از مراجعه حضوری به ادارات خودداری کنند و کارهای اداری خود را برای حدود دو هفته عقب بیندازند.

معاون اجتماعی پلیس ناجا نیز با قدردانی از مردم برای رعایت مقررات محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: بر اساس آمارها، بیش از 85 درصد مردم، این مقررات و محدودیت را رعایت می‌کنند.

سرهنگ عین‌الله جهانی همچنین با اشاره به اینکه تعداد کمی این مقررات را رعایت نمی‌کنند, گفت: کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش می‌کنند مرتکب جرم می‌شوند و بر اساس ماده 720 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی, وسیله نقلیه این افراد, توقیف و خودشان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و مجازات حبس از 6 ماه تا یک سال را در پی دارد.

جهانی افزود: در تهران دادسرای ناحیه 36 ویژه راهنمایی و رانندگی به این تخلفات رسیدگی می‌کند.

وی اضافه کرد: آزادراه تهران ــ قم در این هفته در مقایسه با هفته پیش از آغاز اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی، 82 درصد کاهش تردد داشته است.

جهانی ادامه داد: در آزاد‌راه رشت ــ قزوین 78 درصد، جاده هراز 50 درصد ، جاده چالوس 83 درصد و در مجموع در سطح کشور، 40 درصد کاهش تردد داریم.
معاون اجتماعی پلیس ناجا با بیان اینکه حدود 10 هزار و 169 نفر در کل مجموع نیروی انتظامی از جمله راهور و نیروی انتظامی در حال اجرای این طرح هستند, گفت: 2 هزار و 64 گروه گشتی در حال گشت‌زنی و نظارت بر اجرای این طرح هستند و در 1799 نقطه هم نیروی انتظامی مستقر هستند.

وی با اعلام اینکه این رعایت‌ها به کاهش 48درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات منجر شده است, ابراز کرد: 31 درصد تصادفات جرحی و 64 درصد تصادفات خساراتی کاهش یافته است.

سرهنگ جهانی اضافه کرد: این موضوع ناشی از کاهش ترددها و افزایش نظارت‌ها و اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی است.

حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در روزهای نخست اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی شاهد کاهش تردد حدود 200هزار نفری در مترو و اتوبوس بودیم.

وی ادامه داد: تعداد مسافران روزانه مترو از 700 هزار به 500 هزار مسافر و تعداد مسافران روزانه اتوبوس هم از 550 هزار به 350 هزار نفر کاهش یافته است.

قاسمی افزود: یکی از ویژگی‌های این طرح، کاهش تقاضا برای سفرهای روزانه بود که این موضوع با تمهیدات اندیشیده‌شده در حوزه‌های اداری، تجاری، بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی, محقق شد.

وی با ابراز اینکه "مشکل زیرساختی اساسی در حوزه حمل‌ونقل عمومی داریم"، اضافه کرد: زیرساخت‌ها با تقاضاهای حوزه حمل‌ونقل عمومی, متناسب نیست و عقب‌ماندگی در طول این سال‌ها وجود داشته است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این ستاد پیگیر آن است که با اتخاذ تمهیداتی و با استفاده از اتوبوس‌هایی که در حوزه غیر شهرداری حضور دارند و با اتوبوس‌های جاده‌ای که در اختیار وزارت راه و شهرسازی و دیگر سازمان‌ها هستند و با افزایش ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی، این تناسب‌سازی را ایجاد کند.

قاسمی افزود: هماهنگی‌های نخست, برای این موضوع انجام شده است و هماهنگی‌های نهایی با وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و ستادکل نیروهای مسلح در حال پیگیری است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: مشابه این طرح را در آبان در دو مرحله برای 89 شهرستان انجام دادیم که تأثیری بسزا داشت.

ایرج حریرچی ادامه داد: با این‌که شدت محدودیت‌ها از محدودیت‌های کنونی کمتر بود منجر به این شد که تا سه روز پیش, 69 شهرستان از این 89 شهرستان، از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شوند و تعداد موارد بستری و مرگ هم به‌طرز قابل‌توجهی کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها روند صعودی داریم و تعداد مرگ در کشور در حدود 25 روز گذشته به رقم‌های روزانه 460، 470 و 480 مورد رسیده است, گفت: با کاهش تردد بر اثر اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی و با افزایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، اطمینان داریم در آینده نزدیک, موارد سرپایی و بستری و مرگ کاهش یابد.

حریرچی افزود: با افزایش آزمایش‌ها، موارد کشف بیماران کرونایی بیشتر می‌شود اما موارد بستری از حدود 2 هفته دیگر و موارد مرگ از حدود یک ماه دیگر کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با توجه به سرد شدن هوا و تجمع مردم در فضاهای بسته، گام نخست، کنترل افزایش مبتلایان است و سپس کاهش را شاهد خواهیم بود.
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به میزان کاهش موارد بستری و مرگ درباره ادامه اجرایی این طرح، تصمیم‌گیری می‌شود و این موضوع به رفتار مردم بستگی دارد که فعلاً مردم رفتار بسیار خوبی داشته‌اند.

حریرچی افزود: عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان، فعلاً دورهمی‌هاست که به این تعطیلات ربط ندارد و اثر روانی و ثانویه است.
وی اضافه کرد: ستاد ملی کرونا با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و شرایط ابتلا درباره ادامه محدودیت تردد از ساعت 21 تا 4 صبح، تصمیم خواهد گرفت.

طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا تا کنترل این بیماری ادامه می‌یابد

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: طرح جامع مدیریت هوشمند تا زمانی که کرونا در کشور به‌صورت بیماری واگیر وجود دارد دنبال خواهد شد.

جمشید انصاری در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری ابراز کرد: در زمان حاضر بیش از 450 شهر وضع زرد، نارنجی و یا قرمز دارند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: مقرر شد دوشنبه هر هفته، وزارت بهداشت متناسب با نسبت مبتلایان در هر صد هزار نفر، وضع هر شهر را مشخص کند و با توجه به وضع اعلامی شهرها، محدودیت‌ها از روز شنبه با وضع جدید این شهرها تغییر پیدا کند.

وی با اعلام اینکه محدودیت‌ها تا زمانی که شهر به وضع سفید برسد ادامه خواهد داشت افزود: زمانی که شهر به وضع سفید رسید کسب‌وکارها به روال عادی خود برمی‌گردند.

انصاری ادامه داد: کاری ارزشمند در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت بهداشت انجام شده است که براساس آن کلیه افرادی که به‌عنوان مبتلا شناسایی می‌شوند با شماره ملی فرد رهگیری خواهند شد و همچنین ارتباط این سامانه با تمام محل‌های تجمع از قبیل فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و راه‌آهن برقرار می‌شود و از هفته آینده دستگاه‌ها هم می‌توانند به این سامانه متصل شوند و کارکنان و مراجعه‌کنندگان را کنترل کنند.

وی گفت: در مرحله بعد مراقبت و خدماتی است که وزارت بهداشت با همکاری شوراهای محل و بسیج به مبتلایان می‌دهد تا آنها کمتر از خانه خارج شوند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره میزان کارکرد کارکنان شرکتی و حق‌الزحمه ادارات هم گفت: براساس تصمیم دولت دستگاه‌ها مکلف هستند در این طرح کلیه افرادی که در دستگاه‌های دولتی اعم از نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی شاغل هستند و همچنین افرادی که از طریق شرکت‌ها به‌کار گرفته شده‌اند کاهش نیرو را در تمام این رده‌ها انجام دهند و تفاوتی میان کارکنان شاغل در ادارات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات وجود ندارد.

وی یادآور شد: از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد برنامه‌های مختلفی را برای مراقبت از کارکنان دولت و رعایت دستورالعمل‌ها در دستگاه‌های دولتی تدوین و ابلاغ کردیم.

انصاری گفت: تقریباً در بیشتر دستگاه‌های دولتی، کارکنان به‌صورت عمومی و یا برای افرادی که احتمال ابتلا به کرونا را داشتند آزمایش‌های لازم و تست‌های کرونا انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کارکنان دولت از سیستم درمانی خوبی برخوردار هستند و بیشتر دستگاه‌ها بیمه مکمل دارند هزینه انجام تست و آزمایش کرونا برای کارکنان دولت جای نگرانی ندارد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: در زمان حاضر کلیه افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند دولت هزینه درمان آنها را توسط وزارت بهداشت به‌صورت رایگان انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: مدیران ادارات باید با حداقل کارکنان به مردم ارائه خدمت دهند.

مجتبی صفایی، سخنگو و نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران درباره همکاری صنوف در این طرح گفت: در بیشتر شهرهای کشور، بازارها تعطیل هستند و اصناف هم همکاری لازم را داشته‌اند.

وی همچنین گفت: در سراسر کشور گشت‌های مشترک به‌همراه نماینده دادستان برای نظارت بر اصناف حضور دارند.

صفایی با تأکید به اینکه هر واحد صنفی که مشمول گروه قرمز است باید تعطیل باشد اظهار کرد: در صورت نیمه‌باز و باز بودن این مغازه‌ها با آنها برخورد خواهیم کرد.

وی درباره صنف شیرینی و آجیل هم گفت: طبق دستورالعمل‌های ابلاغی این صنف جزو گروه 2 هستند و در شهرهای قرمز تحت هیچ شرایطی حق فعالیت ندارند و مردم در صورت مشاهده می‌توانند با شماره 190 وزارت بهداشت و 124 وزارت صمت گزارش دهند و گروه‌های نظارتی در هر ساعتی از شبانه‌روز با آنها برخورد خواهد کرد.

وی متذکر شد: اجرای این دستورالعمل‌ها، همراهی با دولت و سلامت کشور در جهت کاهش شیوع بیماری کرونا است.

صفایی درباره تسهیلات به اصناف در اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی گفت: همین طور که اصناف در این شرایط همراهی می‌کنند دولت هم منطبق با همکاری آنها بسته‌های تشویقی برای آنها در نظر بگیرد.

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره زمان محدودیت‌ها در شهرهای قرمز گفت: دوشنبه هر هفته وضع شهرها در ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود و متناسب با وضع شهرها محدودیت‌های پیش‌بینی‌شده اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح به‌صورت جامع و هوشمند دیده شده است ادامه داد: هر زمان وضع شهرها تغییر پیدا کند محدودیت‌ها متناسب با وضع شهرها اعمال می‌شود و یکی از دلایلی که موجب برنامه‌ریزی این طرح شده، مزمن شدن وضع بیماری کرونا در کشور است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با توجه به اینکه در بسیاری از شهرها با وضع قرمز روبه‌رو هستیم پیش‌بینی شده است این طرح ادامه پیدا کند.

سرهنگ جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در ادامه برنامه درباره تردد خودروهای غیربومی در شهرها گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، خودروهایی که غیربومی هستند ممنوعیت تردد دارند و جریمه خواهند شد ولی اگر افراد با خودروهای غیربومی، اسنادی را مبنی بر سکونت و یا اشتغال را ارائه دهند پلیس جریمه نخواهد کرد و همچنین اگر افرادی با دوربین جریمه شده باشند حتماً بعد از پایان طرح محدودیت‌ها با ارائه اسناد به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند و اعتراض آنها بررسی و در صورت اثبات، جریمه اصلاح و حذف خواهد شد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر حدود 60 درصد مراجعه‌کنندگان مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک افراد با وکالتنامه هستند.

سرهنگ جهانی افزود: روزانه حدود 20 هزار مراجعه‌کننده در مراکز شماره‌گذاری داریم که در زمان حاضر این مراکز براساس مقررات تعطیل هستند ولی مقرر شد افراد دارای وکالتنامه در صورتی که اعتبار مدت وکالت آنها بعد از 99/9/1 منقضی شود دقیقاً همان مدت به وکالتنامه آنها اضافه خواهد شد و جای نگرانی نیست.
وی گفت: البته افراد باید قبل از مراجعه به مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک نوبت‌دهی اینترنتی را انجام دهند.

سرهنگ جهانی درباره احتمال تصادف در ساعات 21 تا 4 صبح هم گفت: در صورت بروز تصادف در این ساعات هم پلیس مراجعه و در صورت نیاز کروکی را ترسیم می‌کند و شرکت‌های بیمه هم مسئولیت خود را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: خودروهایی که معاینه فنی آنها به اتمام رسیده است با توجه به تعطیلی مراکز معاینه فنی شامل استثنا می‌شوند و از طریق دوربین جریمه نخواهند شد و همچنین مرکز شماره‌گذاری اینترنتی در مرکز تعویض پلاک میثم فعال شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =