بيش‌فعالي و نقش تغذيه

۱۳۸۶/۰۲/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3055
بيش‌فعالي و نقش تغذيه

بيش‌فعالي يك بيماري نوروبيولوژيك پيچيده مغز است كه بعد از 3 سالگي خود را به خوبي نشان مي‌دهد. اگرچه مختص سنين كودكي نيست ولي در اين سنين شايع‌تر است و اغلب به علت مراجعه ديرهنگام، دير تشخيص داده مي‌شود.

 اگر اين بيماري در كودكي درمان نشود داراي عوارض ذهني، رفتاري، شخصيتي و اجتماعي است و در بيشتر موارد اين بچه‌ها دچار افت تحصيلي، افسردگي، رفتارهاي ضداجتماعي، اعتماد به نفس پايين، بزهكاري و اعتياد مي‌شوند.

 تحقيقات نشان داده‌اند كه اختلالات تغذيه‌اي در شدت بيماري نقش دارند در عين حال مصرف مواد معدني و موادي مثل امگا3 كه در روغن ماهي نيز موجود است از پيشرفت بيماري جلوگيري مي‌كند. يكي از مهم‌ترين مواد مغذي كه امروزه برآن تأكيد مي‌شود اسيدهاي چرب ضروري است كه بيماران بيش فعال در متابوليسم اين مواد مشكل دارند در عين حال كه اين مواد در ساخت غشاي سلولي در بدن به خصوص سلول‌هاي عصبي نقش اساسي دارند.

 از علايم اصلي كمبود اسيدهاي چرب ضروري تشنگي زياد و آلرژي بيش از حد به مواد غذايي روزمره است (مثلاً در اگزما) كه اين علايم در بچه‌هاي بيش فعال بسيار شايع است. نياز به اسيدهاي چرب ضروري در جنس نر بيش از جنس ماده است كه علت آن نوع رشد و تكامل سيستم عصبي است شايد هم اين تفاوت براي علت باشد كه بيش فعالي اصولاً در پسرها بيشتر از دخترها ديده مي‌شود زيرا عليرغم هم سن بودن و مشابهت اجتماعي، فرهنگي و تاريخچه ژنتيكي، نسبت نياز در دو جنس، متفاوت است.

 تمام مواد غذايي حاوي اسيدهاي چرب ضروري مانند گوشت، ماهي، تخم‌مرغ، خشكبار و مغزهاي خام و سبزيجات بسيار سبز داراي منابعي هستند كه در چرخه ساخت اسيدهاي چرب نقش دارند. خيلي مهم است بدانيم مصرف منابع مختلف غذايي در برگيرنده اسيدهاي چرب ارزش دارد چرا كه هنگامي كه فردي توازني در مصرف مواد غذايي اصلي داشته باشد تمام اسيدهاي چرب ضروري به او مي‌رسد.

 تمام مواد غذايي كه از نظر روي و منيزيم غني‌اند نيز به عنوان منابع غذايي كمك كننده در كاهش علايم بيش فعالي علاوه بر منابع اسيدهاي چرب مطرح هستند. در بسياري از بيماران كمبود مواد معدني و ويتامين‌ها به وضوح ديده مي‌شود.

منيزيم تأثير عميقي بر روي تنظيم سيستم اعصاب مركزي و محيطي دارد و كمبود مزمن آن موجب بيش فعالي، اختلال تمركز ذهني، اختلال خواب، اختلال واكنش به محرك‌هاي بيروني، تحرك‌پذيري و خستگي مي‌گردند. منابع غذايي منيزيم شامل سبزي‌هاي پررنگ، غلات، مغزها، ماهي، لوبيا و انواع گوشت هستند.

از آنجايي كه در بيماري بيش فعالي ميزان متابوليسم مغز از حالت عادي بالاتر است و در عين حال نياز مغز از بقيه اعضاي بدن نيز بيشتر است يك نگاه دوباره مغز به ما نشان مي‌دهد كه حتي كمبودهاي خفيف جزيي غذايي به‌طور طولاني مدت در عملكرد مغز اثر مي‌گذارد. حتي قبل از آن كه علايم باليني كمبود شديد مواد معدني و ويتامين‌ها را در بدن نشان دهد.

مطالعات و پژوهش‌هاي انجام گرفته در زمينه غذا پرهيز از مصرف موارد زير را مورد تأكيد قرار داده، اما به روشني توصيه‌اي براي مصرف مواد مغذي خاص ندارد. 1- اجتناب از مصرف طعم دهنده‌ها و رنگ‌هاي مصنوعي 2- پرهيز از خوردن مواد غذايي كه داراي ساليسيلات طبيعي هستند (قهوه، چاي، بعضي پنيرها، شكر) 3- خودداري از مصرف هر ماده‌اي كه آسپيرين داشته باشد، مواد دارويي داراي رنگ‌هاي مصنوعي، بعضي دهان شويه‌ها، خميردندان‌ها با رنگ‌دانه‌ها و مزه‌هاي ممنوعه يا غير طبيعي (مثل شكر، سودا و...)
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.47679s, 18q