سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن انتقاد از عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی نقاط کشور طی هفته گذشته و مشخص شدن تاثیر این عدم رعایت طی روزهای آتی، در عین حال گفت: این هفته احتمالا جلسات دیگری در ستاد داریم درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می‌کنیم زیرا با تغییر رنگ شهرها و وضعیت مناسب‌تر، شاهد افزایش تجمعات و ترددها هستیم.

بازنگری در محدودیت‌های کرونایی؛ این هفته

سلامت نیوز:سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن انتقاد از عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی نقاط کشور طی هفته گذشته و مشخص شدن تاثیر این عدم رعایت طی روزهای آتی، در عین حال گفت: این هفته احتمالا جلسات دیگری در ستاد داریم درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می‌کنیم زیرا با تغییر رنگ شهرها و وضعیت مناسب‌تر، شاهد افزایش تجمعات و ترددها هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرنا، گفت: هم اکنون میزان مرگ کرونا در انگلیس مرز 1800 مرگ در روز را گذرانده، در آلمان بالای هزار مرگ در روز داشتند و در آمریکا بالای 4 هزار مرگ در روز را تجربه می کند. اما در ایران با توجه به رعایت پروتکل ها وضعیت نسبتا خوبی است و خوشبختانه امروز این خبر خوب را به مردم می دهیم که هیچ شهر قرمزی نداریم. وی با اشاره به اینکه هم اکنون از نظر وضعیت کرونا 19 شهر نارنجی، 157 شهر زرد و 256 شهر آبی داریم، گفت: این موضوع نشانه این است که تا حدی وضعیت بهتر شده است.

از مردم برای رعایت پروتکل‌ها تشکر می کنیم. اما نباید دچار عادی‌انگاری شویم. خوشبختانه دیگر هیچ شهر قرمز کرونایی در کشور نداریم و شهرهایی که در مازندران قرمز بودند نارنجی شدند. اما افزایش ترددها، افزایش موارد ابتلای سرپایی و عادی انگاری مردم در برخی شهرها نگران‌کننده است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: با این وجود تذکر جدی می‌دهم زیرا در برخی از مناطق کشور عدم رعایت پروتکل‌ها را در هفته گذشته شاهد بودیم. موارد متعددی گزارش از عدم رعایت پروتکل‌ها از شهرهای مختلف داشتیم. یکی از شهرها کاشان بود که تذکر داده شد و امیدواریم پروتکل‌ها سختگیرانه اجرا و جبران شود.

رشد 47 درصدی ترددها
وی افزود: یکی از نگرانی ها رشد 47 درصدی ترددها نسبت به اول دی ماه است که 47 درصد افزایش پیدا کرده است این وضعیت نگران کننده است. هر گونه عدم‌رعایت پروتکل، وضعیت را بر می‌گرداند. این افتخار که مردم درباره کنترل بیماری آفریدند کم‌نظیر است؛ اما از طرفی حتما باید مراقبت کنیم زیرا در غیر این صورت محدودیت‌ها بازمی‌گردد، کسب‌و‌کارها و همه شهرها تحت‌تاثیر محدودیت های جدید قرار می‌گیرند و دوباره تعطیلی مشاغل را خواهیم داشت.


ویروس کرونا قوی‌تر شده است
رئیسی تاکید کرد: خروج از وضعیت قرمز به معنای ضعیف شدن یا از بین رفتن ویروس نیست. برعکس، ویروس در سطح دنیا نه‌تنها ضعیف نشده بلکه جهش پیدا کرده و قوی تر شده است. ویروس انگلیسی حدود 60 کشور دنیا درگیر کرده است.‌در آفریقای جنوبی هم ویروس کرونا جهش یافته و 23 کشور را درگیر کرده است. می‌دانیم ویروس جهش یافته قدرت سرایت بیشتری دارد. جوانان را بیشتر درگیر می کند. قدرت کشندگی و میزان مرگ‌و میر مبتلایان به ویروس جدید نیز بیشتر است.

وی افزود: اگر پروتکل‌ها را به دقت رعایت نکنیم می تواند منجر به مشکلاتی می شود. در فصل زمستان و هوای سرد هستیم. باید قاطعانه جلوی دورهمی‌های خانودگی و هر نوع تجعی ایستاد و نباید بگذاریم این تجمعات رخ دهد؛ چه خانوادگی، مسافرت یا هر نوع تجمع دیگر باعث بیماری و منجر به افزایش مرگ و میر می‌شود.


وظیفه داریم هشدار دهیم
رئیسی گفت: وظیفه داریم هشدار دهیم؛ زیرا مسئول سلامت مردم هستیم. در مقوله سلامت هیچ معامله‌ای نخواهیم کرد محکم می‌ایستیم هشدارها را می دهیم. همه مردم هم حمایت می‌کنند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: این هفته احتمالا جلسا ت دیگری در ستاد داریم درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می کنیم زیرا با تغییر رنگ شهرها و وضعیت مناسب‌تر شاهد افزایش تجمعات و ترددها هستیم. به نظر می‌رسد ساده‌انگاری و عادی‌‌انگاری اتفاق می‌افتد و این خطرناک است. یادمان نرود در تیر و مرداد چه وضعیتی پیدا کردیم موج جدید شکل گرفت و مرگ‌و میر افزایش یافت.


پروتکل‌ها را جدی بگیرید
وی افزود: در هر موج جدید شیوع کرونا بیش از 10 هزار مرگ جدید رخ می دهد و 10 هزار خانواده را داغدار می کند. خانواده ها به هیچ وجه کوتاه نیایند و پروتکل ها را خودشان جدی بگیرند. ویروس جدید جوانترها را درگیر می کند باید مراقبت کنیم امیدوارم با رعایت پروتکل ها و مسئولیت های اجتماعی این کار را انجام دهیم. وی در خاتمه، بیان کرد: ویروس کرونا ضعیف نشده بلکه قوی‌ تر شده است.

همه دست به دست هم دهیم محکم بایستیم. به هیچ وجه نمی شود با سلامت مردم شوخی کنیم. اکنون بر اساس آخرین ارزیابی‌ها در برخی استان‌ها میزان بیماران سرپایی افزایش پیدا کرده این زنگ خطری است که اگر بی‌توجهی کنیم به افزایش موارد بستری و مرگ و میر منتهی می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha