سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
کد خبر: 306882

گاهی صداهایی از بدن تان شنیده می شود که هر کدام می تواند نشانه ای از یک اختلال باشد بنابراین لازم است آن ها را بشناسیم تا بدانیم چه زمان به پزشک مراجعه کنیم صداهایی که به طور معمول از بدن شنیده می شود مربوط به صدای به هم پیچیدن معده در زمان گرسنگی یا صدای تیک مفاصل هنگام بلند شدن یا نشستن است اما صداهای دیگری هم ممکن است شنیده شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم :

صدای بدن تان از چه چیزی خبر می دهد؟

سلامت نیوز:گاهی صداهایی از بدن تان شنیده می شود که هر کدام می تواند نشانه ای از یک اختلال باشد بنابراین لازم است آن ها را بشناسیم تا بدانیم چه زمان به پزشک مراجعه کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، صداهایی که به طور معمول از بدن شنیده می شود مربوط به صدای به هم پیچیدن معده در زمان گرسنگی یا صدای تیک مفاصل هنگام بلند شدن  یا نشستن است اما صداهای دیگری هم ممکن است شنیده شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم :  

وزوز گوش

صدای آشنایی است که بیشتر ما آن را تجربه کرده ایم و هنوز علتی برای آن ذکر نشده است اما به گفته محققان این صدا در مغز ایجاد می‌شود و اگر حالت نبضی نداشته باشد مشکل خاصی نیست اما اگر حالت  صدای نبض باشد  ممکن است به دلیل مشکل رگ های خون رسان  باشد و باید جدی گرفته شود.

صدای مفصل 

در اطراف مفصل های ما  روغن طبیعی وجود دارد و صدای تق تق ناشی از ترکیدن حباب‌های روغنی  است ،اگر زیاد این صدا را می شنوید و دردی احساس می کنید به پزشک مراجعه کنید.

صدای معده

وقتی غذا از روده 8 متری عبور می کند در مسیر فشرده می شود زیرا دیواره دستگاه گوارش در حال حرکت است، مخلوط مواد جامد، مایع و گاز در حرکت و فشرده شدن باعث ایجاد صدای معده می‌شود. هنگامی که گرسنه هستید، هورمونی در مغز شما برای خوردن غذا ترشح می‌شود، این ماده هورمون مانند سیگنال هایی را به روده و معده می فرستد تا منقبض شود  و این حرکت باعث ایجاد این صدای غرش می شود.

معمولا این صدا آزاردهنده است به همین دلیل اگر این صداها هنگام گرسنگی می آید، سعی کنید به جای سه وعده غذایی بزرگ‌تر ، پنج وعده غذایی کوچک در روز بخورید. این کار می تواند شما را از احساس گرسنگی و تحریک زنجیره ای از رویدادها که صداها را ایجاد می کند  جلوگیری کند.اما  مشاهده هر تغییری در حرکات روده ای - از داشتن مدفوع شل بیشتر تا کمبود حرکات روده - باعث نگرانی می شود ، به خصوص اگر این تغییر همراه با درد شکم یا نفخ باشد  بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زیرا درد و نفخ می تواند نشانه یک مشکل جدی یا مزمن در سلامتی ، از جمله آپاندیسیت ، روده انسداد یافته یا بیماری خودایمن مانند بیماری سلیاک باشد. 

 سوت کشیدن  هنگام تنفس

وقتی مخاط در بینی رسوب می کند و شما مجبور می شوید در هوای سرد  نفس بکشید ، جریان هوا در حفره های بینی باعث صدای نفس شما می‌شود. سوت بینی همچنین می‌تواند ناشی از جراحت، جراحی وعفونت هم باشد. 

 صدای تق‌تق فک

این صدا معمولاً به این دلیل است که دیسک‌های غضروفی که به عنوان بالشتک‌های استخوان‌های فک عمل می‌کنند، در نتیجه جویدن یا آسیاب کردن از جایشان در می‌روند و دوباره سر جایشان بر می‌گردند. 

ساییدن دندان

دندان قروچه یا ساییدن ناشی از ساییده شدنِ مینای دندان به یکدیگر است.   

باد گلو

آروغ زدن به علت بلعیدن هوای زیادی رخ می‌دهد. وقتی هوایی که گیرافتاده از مری یا لوله غذا آزاد می‌شود، باعث می‌شود صدای آروغ ایجاد شود. سو‌ء هاضمه یا برگشت اسید معده – وقتی که اسید به سمت گلو حرکت می‌کند - می‌تواند باعث آروغ زدن شود.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha