دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
کد خبر: 307797

آتیوان (Ativan) نام تجاری داروی لورازپام است و به‌عنوان یک داروی آرام بخش و خواب‌آور استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته داروی بنزودیازپین‌هاست و در فرم 1 و 2 میلی‌گرم در دسترس است.

تمام آن‌چه باید راجع به لورازپام بدانید

سلامت نیوز:آتیوان (Ativan) نام تجاری داروی لورازپام  است و به‌عنوان یک داروی آرام بخش و خواب‌آور استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته داروی بنزودیازپین‌هاست  و در فرم 1 و 2 میلی‌گرم در دسترس است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،از آتیوان برای درمان علایم اضطراب، بی‌خوابی و بیماری صرع استفاده می‌شود. این دارو به دو شکل قرص آتیوان و تزریق داخل وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرص آتیوان چیست؟

آتیوان متعلق به دسته بنزودیازپین هاست. این داروها با تقویت فعالیت GABA  در بدن شما کار می‌کند. گابا انتقال‌دهنده عصبی است که پیام‌ها را بین سلول‌ها در نقاط مختلف بدن منتقل می‌کند.افزایش گابا در بدن احساس استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

نحوه مصرف

 دوز مصرفی آتیوان به سن شما و فرم آن و  دیگر شرایط پزشکی بیمار بستگی داردکه تشخیص آن قطعا با پزشک است . اگر به طور ناگهانی مصرف دارو را متوقف کنید ممکن است علایم ترک مصرف مانند تشنج، مشکل در خواب،  حالت تهوع، استفراغ، اسهال و از دست دادن اشتها را به همراه داشته باشد. 

عوارض این دارو

آتیوان می‌تواند عوارض خفیف یا جدی ایجاد کند. عوارض شایع این دارو شامل خواب‌آلودگی، سرگیجه، ضعف، گیجی، نداشتن هماهنگی، افسردگی، خستگی، سردرد و بی قراری  است. البته برخی عوارض ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین برود. اگر شدیدتر شد یا از بین نرفت حتما با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد مصرف آتیوان باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود اگر علایمی مانند بثورات شدید، مشکل در تنفس، تورم لب و ضربان قلب سریع مشاهده کردید به سرعت با پزشک تماس بگیرید.در هر صورت باید از مصرف طولانی مدت آتیوان خودداری کنید زیرا مصرف طولانی آن  می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند که  در ادامه به آن ها اشاره می شود.    

 وابستگی شدید

مصرف طولانی‌مدت این دارو می‌تواند باعث اعتیاد به مصرف آن شود.حالت تهوع: معمول نیست اما برخی از افرادی که آتیوان مصرف می‌کنند  ممکن است احساس تهوع داشته باشند.عارضه با ادامه استفاده از دارو از بین می‌رود. اگر حالت تهوع از بین نرفت یا آزار دهنده شد با پزشک خود مشورت کنید.

تنفس آهسته: در موارد نادر مصرف آتیوان باعث کند شدن تنفس خواهد شد. این عارضه بیشتر در سالمندان اتفاق می‌افتد.

افزایش یا کاهش وزن: افزایش یا کاهش وزن از عوارض معمول آتیوان نیست با این حال در برخی افراد مصرف آتیوان باعث افزایش اشتها و در برخی مصرف  این دارو باعث کاهش اشتها می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =