چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 3082

آيا تا به حال با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره مواجه بوده ايد. شناخت شما از اين بيماري چه ميزان است؟ آيا مي توان به زندگي مشترک با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره فکر کرد؟

متاسفانه تا چندي پيش فردي که به سرطان حنجره مبتلا مي شد، زماني از بيماري خود مطلع مي شد که در واقع ديگر درمان جدي موثري برايش قابل اجرا نبود، اما خوشبختانه گروهي از متخصصان بيماري هاي حنجره در کشور، موفق شده اند با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و اين اميد را در دل بيماران مبتلا براي درمان موثر بدون از دست دادن حنجره ، زنده کنند. در واقع گزارش پيش رو به بهانه ارائه فناوري هاي نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره در اولين کنگره بين المللي بيماري هاي حنجره و اختلالات صوتي ارائه مي شود.

منشا توليدصدا حنجره است و موثرترين قسمت حنجره که در توليد صدا نقش دارد، تارهاي صوتي است که کوچکترين تار عضلاني بدن نيز به حساب مي آيد که پوشش مخاطي پيچيده اي از اين تارها محافظت مي کند و صداي توليد شده با تارهاي صوتي که صوت با فرکانس پايه اي گفته مي شود، کيفيت کلام را ندارد و اين صوت اوليه با عبور از قسمتهاي مختلف حلق و دهان و بيني که در اصطلاح آن را تونل صوتي گويند، فرم کلامي را پيدا مي کند.
فرکانس پايه اي حنجره در خانمها 240 هرتز است. يعني 240 بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي آيند يعني براي توليد صدا به مدت 5 ثانيه 1200 بار تارهاي صوتي به لرزش در مي آيند و در آقايان فرکانس پايه اي 140 هرتز است و علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم ها تفاوت فرکانس پايه اي است و به همين دليل صداي خانمها زيرتر از آقايان است.
چگونگي گرفتگي صدا در خانمها، اطفال و سالمندان ، ناشي از تروما و سرطان حنجره و همچنين مسائل شغلي و مشکلات موجود:
- عامل تغييرات هورموني در دوران تخمک گذاري دوران حاملگي و دوران يائسگي
- عامل تغييرات روحي و خلقي که در ساعات مختلف روز رخ مي دهد و گفتني است که اولين تظاهرات و تغييرات روحي و خلقي در کيفيت صدا اثرگذار است.
- در صورت بروز بيماري هاي التهابي حنجره ، بهبودي به علت بالا بودن فرکانس پايه اي و رعايت نکردن استراحت صوتي باتاخير رخ مي دهد و گفتني است که صحبت کردن با تلفن بيش از حد، حنجره را خسته مي کند و مخصوصا در زمان بيماري لارنژيت باعث تاخير در بهبودي مي شود.
- استفاده بيش از حد از مواد شوينده شيميايي و همچنين لوازم آرايشي و استنشاق انواع عطر و اسپري عامل موثر گرفتگي صدا در خانمهاست.
استفاده از داروهاي محرک ، تاثير نامطلوب بر لايه هاي مخاطي محافظتي حنجره دارد و در برخي موارد اين تغييرات در خانمها غيرقابل برگشت است و باعث تغيير صداي ماندگار خواهد شد.

گرفتگي صدا در سالمندان

درست است که با گذشت زمان ، ظاهر انسان ضعيف مي شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست ، اما مي توان شرايط مناسبي را براي حفظ کيفيت صدا فراهم کرد. ايجاد صدا به 2 عامل بستگي دارد: 1- حجم هواي ذخيره شده در ريه در موقع بازدم 2- توانايي عضلات تارهاي صوتي و منضمات آن که با مشاوره با متخصصان آسيب شناسي گفتار و انجام تمرينات ورزشي و تنفسي مي توان بر اين کاستي ها فائق آمد. استفاده از دخانيات در سنين بالا آسيب شديدي به حنجره وارد مي کند.

گرفتگي صدا و حرفه اي ها

افرادي که حرفه آنها به صحبت کردن وابسته است ، بايد بيش از افراد معمولي به حفظ و سلامتي صداي خود توجه کنند. چنانچه فردي در مواقع سرمازدگي استراحت صوتي را رعايت نکند و با شدت و بلند صحبت کند، باعث خونريزي هاي کوچک در تارهاي صوتي مي شود که تدريجا اين تغييرات به علت رعايت نکردن بهداشت حنجره به گره صوتي تبديل مي شود که نياز به عمل جراحي دارد. تعداد کمي از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدريس از سيگار استفاده مي کنند که بسيار مضر است ، زيرا بيشترين آسيب تارهاي صوتي در مواقع خستگي و خشکي مخاط پوششي تارهاي صوتي رخ مي دهد که به مدرسان عزيز توصيه مي شود با مصرف آب باعث افزايش رطوبت و لطافت تارهاي صوتي شوند و از آسيبهاي متعدد در امان باشند.
اما چندکلامي با آنهايي که مي خواهند صداي حرفه اي داشته باشند: صداي حرفه اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي هاي ويژه است که پس از بررسي هاي دقيق با تمرينات صحيح مي توان اين توانايي را افزايش داد. در غير اين صورت ، صرفا به دليل يک ميل و تفکر احساسي و تمرينات ناصحيح و غيراستاندارد توانايي ذاتي و اصلي حنجره مختل شده و تغييرات غيرقابل جبران در تارهاي صوتي ايجاد مي کند. نکته ديگر اين که بعضي افراد با تقليد صداي خواننده هاي حرفه اي در زمان کوتاهي کيفيت صداي واقعي خود را از دست مي دهند که اين اتفاق در بعضي قاريان و مداحان ديده شده است.
توصيه ما اين است که با ارزيابي هاي دقيق و بررسي توانايي هاي حنجره و با مشورت با کارشناسان قدم به ورطه صوت حرفه اي بگذارند.

گرفتگي صدا ناشي از تروما

امروزه با افزايش آمار تصادفات و نزاعها آمار آسيب و تروماي حنجره بالا رفته که بيشترين آنها مربوط به تصادفات ، اتومبيل است که به علت عدم استفاده از کمربند ايمني در تصادفات صورت و گردن به فرمان اتومبيل برخورد مي کند و باعث آسيب گردن مخصوصا حنجره که برجسته ترين عضو گردن است ، خواهد شد و همچنين در نزاعها و استفاده غيرصحيح از فنون ورزشهاي رزمي همان اتفاق و آسيب به گردن و حنجره وارد مي شود.


گرفتگي صدا در کودکان

گرفتگي صدا در کودکان جز تعداد محدودي که به صورت مادرزادي است ، بيشتر اکتسابي است و قابل ذکر است که گريه يک پديده طبيعي است و نمي تواند ايجاد آسيب در حنجره کند.
- جيغ زدن هاي ناگهاني که منشا اختلال خلقي است و منشا اصلي آن اختلافات و ناهنجاري هاي رفتاري در خانواده است ، مي تواند نقش مهمي در گرفتگي صداي اطفال داشته باشد.
- سرفه هاي شديد نيز ناشي از بيماريهاي التهابي ريه ، حلق و سينوس که به طور ناقص درمان شده است يا وجود عامل آلرژي در محيط زندگي و يا آلرژي به مواد غذايي در کنار تقليد از صداهاي مختلف شخصيت هاي تلويزيوني يا ديگران مي تواند به وارد آمدن آسيب هايي به حنجره منجر شود.
شايان ذکر است که تشخيص بموقع گرفتگي صدا در کودکان و درمان بهنگام ، در بهبودي موثر است
 


علامت اوليه اين عارضه تنگي نفس است که به درجات مختلف صورت مي گيرد و مصدوم بايد به بخش اورژانس منتقل شود. علامت ديگري که به علت شکستگي غضروف حنجره ايجاد مي شود؛ ادم و خونريزي زير مخاطي است که پس از حادثه رخ مي دهد و عوارض ناشي از آن شامل گرفتگي صدا، تنگي نفس و احساس درد در هنگام بلع غذا است. نکته قابل توجه در زمان کمک رساني به اين گونه مصدومان ، خودداري از جابه جايي و کشش گردن آنها است.

گرفتگي صدا در سرطان حنجره

شناخت بيشتر ما از يک بيمار با سرطان حنجره فردي است که قدرت تکلم ندارد و با يک دستگاه با صداي خاصي صحبت مي کند و سوراخي در جلوي گردن براي تنفس دارد. نکته قابل توجه اين است که اين بيماران اگر چه از نظر عارضه سرطان بهبود کامل يافته اند و بيماري آنها مسري نيست ، ولي متاسفانه از نظر اجتماعي و خانوادگي با پديده عدم پذيرش صحيح مواجه هستند. از طرف ديگر، اين بيماران امکان ارتباط کلامي مناسبي با اطرافيان ندارند و اطرافيان آنها نيز با چشم ديگري به آنها نگاه مي کنند و جاي تاسف است که اين پديده در کشور ما مشاهده مي شود در صورتي که در کشورهاي پيشرفته با برنامه ريزي هاي صحيح براي اين بيماران شرايط مناسبي فراهم مي کنند که آنها احساس کمبود نداشته باشند. حال اگر بخواهيم با مشکلات ذکر شده مواجه نشويم ، راهکار چيست؟
به نظر مي رسد فرهنگ سازي صحيح در جامعه از سوي رسانه ها براي معرفي بهتر اين بيماران و کمک به آنها و همچنين آشنايي بيشتر مردم با اين بيماري لازم است به نحوي که چنانچه فردي دچار گرفتگي صدا و عدم بهبودي آن در 3 هفته شد بايد به پزشک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند تا با معاينات دقيق و بررسي هاي لازم و با تشخيص و بررسي نسج مخاط حنجره ، علت گرفتگي صدا مشخص شود و در صورتي که احتمال عارضه سرطان ابتدايي حنجره مطرح شد، با انجام معاينات دقيق تر تحت بيهوشي عمومي و با استفاده از ميکروسکوپ و انجام بيوپسي (نمونه برداري از نسج) به تشخيص صددرصد رسيده و با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و گاه با استفاده از روش پرتودرماني مي توان درمان را کامل کرد و مي توانيم مطمئن باشيم که درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذيرفته و خوشبختانه در حال حاضر در کشورمان با حضور متخصصان و همچنين فناوري نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره مي توان گفت درمان اين گونه بيماران همانند کشورهاي پيشرفته انجام مي شود.
اما متاسفانه بيماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدايي با بي توجهي ، باعث پيشرفت عارضه سرطان به قسمتهاي مختلف حنجره شده که به ناچار نياز به اعمال جراحي وسيع تر و با نقص عضو بيشتر خواهد شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =