رنگ‌بندی‌های کرونایی شهرها باید تغییر کند

۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 308858
رنگ‌بندی‌های کرونایی شهرها باید تغییر کند

سلامت نیوز:فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، بر لزوم تغییر رنگ بندی شهرها به دلیل شیوع بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به بروز و ظهور جهش‌های جدید ویروس کرونا باید رنگ‌بندی‌ها تغییر یابند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در حاشیه نشست ستاد کرونای تهران با محوریت واکسن کرونا، در جمع خبرنگاران افزود: به طور مثال در استان خوزستان که حجم بالایی ویروس جهش یافته کرونا را به عنوان ویروس غالب مشاهده می کنیم، طبیعتا میزان ابتلا و بستری به تنهایی رنگ بندی را به خوبی نمی تواند تخمین بزند.

وی ادامه داد: وضعیت ویروس جهش یافته و شیوه‌نامه‌های بهداشتی موضوعاتی هستند که حتما در رنگ‌بندی‌ها باید گنجانده شوند. زالی افزود: اگر بازنگری در این زمینه رخ دهد، ممکن است شهری که قبلا نارنجی یا آبی بوده با شرایط متفاوتی مواجه شود. وی ادامه داد: با نیم نگاه جدید به شاخص‌ها باید رنگ‌بندی‌ها را مورد بازمهندسی قرار دهیم.

ویژگی ویروس جهش‌یافته

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران ادامه داد: ویروس جهش یافته کرونا ویژگی هایی دارد که مطالعات ما در تهران هم این موارد را تائید می‌کند، اولین ویژگی آن سرعت بسیار بالای انتقال و سرایت است. در یکی از بیمارستان‌های تهران با ابتلای یک فرد در قسمت اداری، ۱۳۰ نفر از کارکنان بخش اداری فردا به بیماری مبتلا شدند.

زالی‌، ویژگی دوم این ویروس جهش یافته وخامت بالینی افراد در هنگام مراجعه به بیمارستان ها اعلام کرد و گفت: بسیاری از افرادی که به بیمارستان در استان تهران مراجعه می کنند در فرصت مناسب مراجعه قرار دارند اما شرایط بالینی آنها از سایر الگوهای قبلی شدیدتر است. وی، تغییر در الگوهای سنی مبتلایان را از دیگر ویژگی این ویروس جهش یافته اعلام کرد و گفت: در روزهای اخیر در گروه‌های سنی کمتر از ۲۵ سال و بالاتر از ۷۰ سال نرخ بستری بیشتری داشتند که می‌تواند موجب نگرانی شود.

زالی افزود: این موضوع نشان می‌دهد که الگوی سنی در حال تغییر است و خیلی از کسانی که در گذشته به نوعی کمتر در معرض ابتلا بودند‌، الان شاهد ابتلای آنان هستیم. زالی به سرعت شکل گیری علائم بالینی در مبتلایان به این بیماری اشاره کرد و افزود: در زمان کوتاه‌تری علائم بالینی بیماری بروز پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: تاکنون شواهد متقن، دقیق و مستند علمی در کشور نداریم که با ویروس‌های جهش یافته درون‌زا و بومی روبه‌رو شده باشیم‌، اما براساس ذات ویروس کووید۱۹ می‌توان انتظار داشت که پس از مدت یکسال با جهش هایی در عرصه ملی یا بین‌المللی مواجه شویم.

مسافرت‌ها از عوامل چرخش ویروس

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: مسافرت‌ها‌، یکی از عوامل موثر در چرخش ویروس جهش‌یافته هستند و از این جهت انجام سفرها در این شرایط نگرانی‌های جدی را وجود می‌آورد. وی ادامه داد: با توجه به فرآیند بسیار پویایی که این بیماری به دلیل جهش در روزهای اخیر به وجود آورده است، باید در مورد سفرهای نوروزی در آخرین روزها تصمیم‌گیری انجام شود.

زالی افزود: گرچه این موضوع کار درستی نیست و سبب سردرگمی مردم می شود اما به نظر می‌رسد که الگوهای شکل‌گرفته در استان های مختلف ممکن است در روزهای آینده تغییر پیدا کند و در تناسب با این موضوع، تغییر رنگ‌بندی شهرها هم ممکن است محقق شود . ایجاد محدودیت‌ها یا تسهیلات سفرهای نوروزی مرتبط با آخرین وضعیت بیماری کرونا اعمال خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.5003s, 19q