در روزهای پایانی هفته گذشته، مسئولان بهداشتی کشور وعده داده بودند هفته پیش‌رو، سخت خواهد بود. ثبت آمار مرگ 405 نفری در 24 ساعت آغازین هفته جاری، وعده آنها را عملی کرد.

آمار مرگ‌و‌میر روزانه کرونا به بالای 400 نفر رسید/منتظر بالاتررفتن آمار باشید

سلامت نیوز: در روزهای پایانی هفته گذشته، مسئولان بهداشتی کشور وعده داده بودند هفته پیش‌رو، سخت خواهد بود. ثبت آمار مرگ 405 نفری در 24 ساعت آغازین هفته جاری، وعده آنها را عملی کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ، حالا کرونا روز‌به‌روز در‌حال رکورد‌زدن است و رقم‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت که بالا می‌رود و نشان‌دهنده کم‌شدن یک جان دیگر از میان مردمی است که در میان بیم‌و‌امید رسیدن به واکسن در آی.سی.یوهای مملو از بیماران رسیده به زجر تنفسی جان می‌دهند. حالا دیگر اعداد به‌راحتی بالا و پایین می‌روند و چشم‌ها به این مرگ‌های روزانه عادت کرده است؛ روزهای گذشته جدل کلامی به ‌‌میان رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت گذشت. در میانه جدل،‌ طبق معمول توپ تقصیرات در زمین مردم بود که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کردند و در میان این دعواهای تلویزیونی و رسانه‌ای، کنتور مرگ آدم‌ها بالاتر و بالاتر رفت و تا دیروز روی عدد 405 ایستاد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت از جمعه تا شنبه، ۴۰۵ بیمار کووید ‌۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و تا‌کنون ۳۸۹هزارو ۲۶۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۲۷هزارو ۵۹۴ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۵۱۶هزارو ۸۶۰ دُز رسید.همچنین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱هزارو ۶۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که سه‌هزار‌و ۹۲ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به دومیلیون‌و ۲۳۷هزارو ۸۹ نفر رسید و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۶هزارو ۷۳۲ نفر رسید. چهارهزارو ۷۶۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در‌حال‌حاضر ۲۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۱ شهر در وضعیت زرد و ۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

منتظر بالاتررفتن آمار باشید

دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی شما درباره این وضعیت چیست گفت: «تا‌به‌حال در یک سال گذشته چنین شرایطی را تجربه نکرده بودیم و این وضعیت تا سه‌، چهار هفته آینده هم ادامه دارد. آمار مرگ‌و‌میرها قطعا بالاتر خواهد رفت. مردم باید تعطیلی‌ها را جدی بگیرند.از خانه بیرون نروند تا این روزها بگذرد. فعلا چاره‌ای جز در‌خانه‌ماندن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم نداریم».

هنوز به قله موج چهارم نرسیده‌ایم

اخبار از ادامه‌داربودن این وضعیت می‌گویند. معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا با بیان اینکه فعلا از وضعیت قرمز خارج نخواهیم شد، گفت: «حدود ۲۱ هزار نفر هم افرادی بودند که مثبت بودند و سفر رفتند و نقض قرنطینه کردند». دکتر علیرضا رئیسی، گفت: ما در اوج پیک سوم یعنی در قله پیک قبلی، ۲۳ هزار بستری داشتیم‌ اما در‌حال‌حاضر که هنوز به قله پیک چهارم نرسیده‌ایم، ۴۳ هزار بستری داریم.

پیش‌بینی ما این است که این میزان به حدود ۶۰ هزار بستری می‌رسد. بر این اساس بحث تمدید محدودیت‌ها تا پایان هفته ادامه می‌یابد و بر اساس آن دوباره پنجشنبه این هفته برای چگونگی محدودیت‌ها تصمیم می‌گیریم. پیش‌بینی ما این است که حدود دو هفته دیگر شاید ما به قله یا پیک نهایی موج چهارم برسیم. البته تفاوت این است که حتی اگر به پیک برسیم و روند ثابت شده یا نزولی شود، حالاحالاها از وضعیت قرمز خارج نخواهیم شد».

آمار فوتی تهران از 130 نفر  گذشت

رئیس شورای شهر تهران از مرگ بیش از 130 نفر در تهران بر اثر کرونا خبر داد.محسن هاشمی در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب که آمار فوتی‌های کرونایی در تهران از 130 نفر هم گذشته و روند افزایشی آن، از بازگشت شرایط وخیم پاییز گذشته خبر می‌دهد، گفت: «موج چهارم کرونا همچنان ادامه دارد؛ چراکه پروتکل‌های بهداشتی در سطح شهر کمتر از ۶۰ درصد رعایت می‌شود. متأسفانه گزارش‌هایی داریم که این پروتکل‌ها شاید کمتر از ۵۰ درصد رعایت می‌شود. این موضوع خطرناک بوده و باعث می‌شود این موج کرونا به‌صورت فوری رعایت نشود.

به‌علاوه ما به‌زودی چهار انتخابات و انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش‌رو داریم و این امر نیز نگرانی‌ها را به‌ویژه در تهران بیشتر می‌کند».هاشمی با اشاره بر لزوم ایجاد کمیته ویژه کنترل کرونا ابراز کرد: «بررسی آمار فوتی‌های بهشت زهرا نگرانی زیادی ایجاد کرده است. قرار است این نگرانی را با ارسال نامه‌ای به ستاد کرونای تهران و ستاد کرونای کشور اعلام کنیم.

بنابراین باید کمیته بحران جدی برای این دو ماه پیش‌رو به‌ویژه برای آیین‌نامه فعالیت‌های انتخاباتی برای برگزاری پرشور انتخابات ایجاد شود. تعطیلی کامل شهر امکان‌پذیر نیست اما رعایت پروتکل‌ها باید از حد فعلی بیشتر باشد. بر اساس آخرین گزارش‌ها، حضور بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در ناوگان حمل‌ونقل عمومی آن‌هم با ظرفیت حدود ۴۰ درصد خطرناک است و توصیه می‌شود مردم کمتر از این ناوگان استفاده کنند».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =