همه روابط عاطفی قابل نجات نیستند ، اما در برخی از آنها با رعایت چند راهکار می توان رابطه شکست خورده را ترمیم کرد.

6 راه ترمیم رابطه شکست خورده

سلامت نیوز: همه روابط عاطفی قابل نجات نیستند ، اما در برخی از آنها با رعایت چند راهکار می توان رابطه شکست خورده را ترمیم کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از Psychology today ، نتیجه 20 سال روان درمانی بر روی مرد ها و زن ها نشان داد که فاکتور های زیر در بهبود و ترمیم رابطه شکست خورده مفید هستند.


1- خودآگاهی

مهم ترین عنصر ترمیم رابطه ، افزایش خودآگاهی است . با رسیدن به خودآگاهی ما به درک شفاف و صحیحی از شخصیت خود ، نقاط ضعف ، نقاط قوت ، افکار ، باور ها ، هیجانات و سبک ارتباطی خود می رسیم .

در ابتدای مسیر رسیدن به خودآگاهی ، سولات زیر را از خود بپرسید :

    من چه کاری انجام داده ام که از لحاظ روانی و عاطفی به شخص مقابل آسیب رسانده ام؟
    کدام ویژگی شخصیتی من باعث ایجاد مشکل در رابطه ام می شود؟ (حداقل یک مورد را ذکر کنید)
    از روابط گذشته ام چه درس هایی در مورد خودم آموخته ام؟


افزایش آگاهی در مورد خودتان مهم است زیرا منجر به صمیمیت عاطفی می شود اما این را هم در نظر بگیرید که مشخصه صمیمت عاطفی چیست ؟ ظرفیت انتقاد پذیری و اعتماد به دیگری.


2- همدلی

یکی دیگر از فاکتور های مهم در ترمیم رابطه شکست خورده ، افزایش همدلی و ارزش قائل شدن به احساسات طرف مقابل است . همدلی صفتی است که در اوایل کودکی پرورش می یابد ، اگر کودک دریابد که به احساسات او توجه شده و نیاز های او بر طرف می شود ، از والدین خود همدلی دریافت کرده و می تواند در آینده با دیگران همدلی کند .

وقتی رابطه ای مختل می شود اغلب به این دلیل است که همدلی در رابطه وجود ندارد ؛ به احساسات طرف مقابل بیندیشید و بررسی کنید که آیا ممکن است احساس غم ، اندوه ، حسادت ، نا امنی و یا نا امیدی داشته باشد ؟ این آگاهی از احساسات طرف مقابل به شما کمک می کند با ملاحظه تر و با محبت تر رفتار کنید . هرچه زمان بیشتری را برای درک احساسات طرف مقابل اختصاص دهید ، شانس بیشتری برای ترمیم رابطه دارید.


3- صبر

داشتن صبر یک فضیلت است ، اگر تصمیم دارید رابطه شکست خورده خود را ترمیم کنید ، صبور بودن بسیار مهم است . بسیاری از افراد انتظار دارند که طرف مقابل به راحتی و سریع اشتباهات آن ها را ببخشد ، اما این را در نظر نمی گیرند که شاید طرف مقابل آمادگی بخشش آن چه اتفاق افتاده است را نداشته باشد ؛ به او زمان دهید تا بهبود یابد و او را عجولانه تحت فشار قرار ندهید .


4- مراقبت و توجه به نیاز ها


توجه به نیاز های عاطفی و روانی یکدیگر اساسی ترین عامل در بهبود رابطه است . گاهی زوجین آن قدر بر روی احساسات منفی خود متمرکز می شوند که احساسات و نیاز های طرف مقابل را فراموش می کنند . تلاش کنید با رفتارتان احساسات خوشایندی را به طرف مقابل انتقال دهید ، با ساده ترین کار ها شروع کنید : کمک در پخت و پز ، تماشای فیلم محبوب او و ...


5- ثبات


همه افراد خواهان دستیابی به ویژگی "ثبات شخصیتی" هستند . اگر می خواهید رابطه ای مداوم و قابل اعتماد داشته باشید ، رفتاری ثابت و قابل پیش بینی ، شما را به هدفتان می رساند ، زیرا برای طرف مقابل بسیار مهم است که در رابطه ای ایمن و حمایت کننده باشد .


6- مهربانی


 فاکتور مهم دیگر در ترمیم رابطه شکست خورده ، مهربانی است . وجود نیاز های عاطفی در انسان ها غیر قابل انکار است ، پس اگر محبت و احترام متقابل به یکدیگر نشان دهیم ، رابطه ای لذت بخش و کار آمد را تجربه خواهیم کرد .

مهربانی به این معناست که بپذیریم همه ما نقاط ضعف ، قوت و افکار و احساسات مختلفی داریم ، هریک از ما ارزشمندیم و هیچ کس برتر از دیگری نیست.

 
ترجمه از سایت مجله ویرا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • ناشناس IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
    0 0
    نکته قابل تامل اینه که در ابتدا حتما بصورت منطقی و احساسی توامان به این فکر کنید که این اختلافات که باعث جدایی شده چقدر عمیق و جدیه در خیلی از مواقع یه سو تفاهم یا انتقال بد مفاهیم یا عدم مهارت در رابطه بدلیل عدم شناخت جنسیتی و… باعث برداشت منفی یکی از طرفین میشه قبل اینکه تمام راه های ارتباطی رو ببندید و تلاش کنید تا برای فراموشی اقدام کنید حتما و حتما تز این موضوع اطمینان حاصل کنید و اگه در حال حاضر هم متوجه اشتباهتون شدید حتی اگر وارد رابطه واکنشی هم شده اید سریعا بدون عذر و بهونه از رابطه ناسالمی که توش رفتید بیرون بیاین دقیقا این رابطه مثل باتلاقه که کم کم شما رو غرق میکنه اگه از همه لحاظ مطمن شدید که این جدایی عجولانه بوده و بدلیل برداشت منفی ایجاد شده حتما بدون غرور و لجبازی حضورا باهم صحبت کنید و فرصت جبران بهم بدید در خیلی از مواقع حتی اگه طلاق توافقی هم صورت گرفته باشه و طرفین هیچ احساسی بهم هم نداشته باشن یعنی نه تنها عشق بلکه هیچ احساس مثبتی نسبت بهم نداشته باشن هم مدتی حدود 6 ماه تا یکسال زمان میبره که مراحل سوگ طی بشه تازه این جدایی شکست عشقی محسوب نمیشه حالا شما تصور کنی